КИЈЕВ И НАТО У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Русија је интегрисала Кинжал на Су-34, прва мета већ уништена (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

13. 01. 2025. у 19:01

ПРВА мета уништена је хиперсоничном аеробалистичком ракетом, лансираном са значајно унапређеног вишенаменског ловца-бомбардера Су-34.

КИЈЕВ И НАТО У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Русија је интегрисала Кинжал на Су-34, прва мета већ уништена (ВИДЕО)

Фото принтскрин Икс@InsiderGeo

Информација је дошла из званичних извора у Министарству одбране Русије, а пренета је преко локалних репортера који су извештавали о догађајима за „Красну звезду“. Овај инцидент означава историјски тренутак у којем је нова генерација оружја ушла у борбену стварност.

У почетку, чинило се да су хиперсоничне ракете, које су носили само пресретачи МиГ-31К и тешки стратешки бомбардери Ту-160М и Ту-22М3М, једини носачи за овај нови борбени систем.

Међутим, ово се променило како је 2021. почео развој за интегрисање ових пројектила у различите платформе, како би се повећала мобилност и надокнадила све мања доступност МиГ-ова 31, који се више не производе.

Систем за лансирање из ваздуха, кодног назива „Кинжал“, показао је своје импресивне способности, са доказима који сугеришу да су такве ракете тестиране на новим ловцима Су-34.
Такође се говори да би Ту-22М3 могао да носи до три ракете истовремено. Чини се да ови тестови сада постављају основу за нову стратегију хиперсоничног оружја које се лансира из ваздуха, које успешно превазилази претходна ограничења.
Избор Су-34НВО као примарне платформе за лансирање ракете „Кинжал” је изненађујући, јер сада представља нове изазове за системе противваздушне одбране непријатеља, који нису спремни да на време открију ракете.

Захваљујући великим брзинама и јединственим карактеристикама, ове ракете могу лако да заобиђу одбрамбене системе, чак и уз помоћ најновијих НАТО технологија за извиђање.
Промене у дизајну ракете и њена брза интеграција у нове платформе сугеришу да је Русија постигла значајан напредак у својим борбеним способностима. Нема сумње да ће то озбиљно утицати на стратешку ситуацију у региону, посебно ако се има у виду да је број нових носача значајно повећан.

У војном смислу, то би могло да доведе до низа неочекиваних последица, као што су много чешће сирене за ваздушне нападе у Украјини, стварајући нови ниво напетости и неизвесности. Технологије које омогућавају прецизне ваздушне ударе без откривања шта се тачно покреће наглашавају значајну предност коју Русија сада има у региону.

Х-47М2 Кинжал је руска балистичка ракета која се лансира из ваздуха и има нуклеарни капацитет дизајнирана да буде веома маневарска и способна да постигне хиперсоничне брзине. То је део руског напредног наоружања које показује значајан технолошки напредак у дизајну, брзини и прецизности пројектила.

Пројектил је дизајниран за употребу и од стране бомбардера и борбених авиона, са лансирним платформама укључујући борбени авион МиГ-31К и бомбардер Ту-22М3, које ракети пружају флексибилне могућности лансирања у различитим оперативним условима.
Х-47М2 Кинжал има пријављену дужину од приближно 8 метара и распон крила од око 3,5 метара. Релативно је компактан пројектил, али има огромну снагу због свог софистицираног погона и система за навођење.

Тежина пројектила се процењује на око 5000 кг, а бојева глава чини значајан део укупне масе. Пројектил покреће ракетни мотор на чврсто гориво, који јој омогућава да достигне изузетно велике брзине, до 10 Маха, што је чини једном од најбржих ракета на свету.
Ова способност велике брзине, у комбинацији са способношћу маневрисања у лету, чини га веома способним за избегавање и тешким за пресретање постојећим системима противракетне одбране.

Кинжал је опремљен напредним системима навођења, укључујући инерцијалну навигацију и сателитско навођење, обезбеђујући високу прецизност циљања. Његова способност маневрисања током лета значајно повећава његове шансе да продре у одбрану непријатеља, посебно у окружењима где би друге ракете могле бити оборене.
Систем за навођење ракете такође јој омогућава да прилагоди своју путању у реалном времену, што је критична карактеристика за превазилажење савремених система противваздушне одбране.

Бојева глава Х-47М2 Кинжал може бити конвенционална или нуклеарна, у зависности од захтева мисије. Конвенционална бојева глава ће вероватно бити високоексплозивна, продорна бојева глава способна да уништи тешко ојачане мете, док нуклеарна верзија нуди Русији додатну стратешку способност, пружајући снажно одвраћање потенцијалних противника.

Флексибилност опција бојеве главе повећава свестраност пројектила за различите типове војних циљева, било тактичких или стратешких.

Што се тиче оперативног домета, Кинжал има пријављени максимални домет од приближно 2.000 километара, иако неки извори сугеришу да би пројектил потенцијално могао да путује још даље под оптималним условима.

Његова велика брзина и велики домет омогућавају му да погађа мете дубоко унутар непријатељске територије, дајући му стратешку предност у превентивним ударима или контранападима. Пројектил је првенствено намењен за употребу против високо вредних, тешко брањених циљева, укључујући војне базе, системе противваздушне одбране и другу критичну инфраструктуру.

Кинжал је дизајниран са способношћу напредног електронског ратовања [EW], што му омогућава да се супротстави непријатељском радару и другим системима за детекцију.
Његова путања велике брзине у комбинацији са маневрима избегавања отежава противницима праћење и пресретање. Поред тога, ракета се може лансирати са различитих висина, што додатно компликује напоре пресретања од стране противничких одбрамбених система.

Као ракета која се лансира из ваздуха, Х-47М2 Кинжал се ослања на способност платформе да носи и ослободи ракету на великим висинама и надзвучним брзинама. Ово му даје тактичку предност, јер се може лансирати са велике удаљености, смањујући рањивост лансирног авиона.

Ракета се може распоредити и у офанзивним нападима и у више одбрамбеним улогама, где може да циља претње које се приближавају пре него што оне достигну своје циљеве.
Дизајн Кинжала укључује скривене карактеристике, као што је смањени попречни пресек радара, што отежава откривање и праћење непријатељским радарима.

Ова стелт способност, у комбинацији са његовом брзином и маневрисањем, побољшава њену способност преживљавања током путање лета. Ракета је део ширих напора Русије да модернизује своје ракетне снаге и одржи технолошку предност у односу на потенцијалне противнике.

С обзиром на своју технолошку софистицираност, Х-47М2 Кинжал представља значајан искорак у развоју ракета, побољшавајући способност Русије да изводи брзе ударе са великим ударом на кључне циљеве уз задржавање стратешке предности свестраног, тешко пресретног система наоружања.

Овај напредни систем оружја игра кључну улогу у широј одбрамбеној стратегији Русије, нудећи и тактичке и стратешке предности у савременом сценарију сукоба.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСПЛОЗИЈЕ ATACMS РАКЕТА ОДЈЕКУЈУ РУСИЈОМ: Украјински дронови запалили фабрике, блокирали летове (ВИДЕО)

ЕКСПЛОЗИЈЕ ATACMS РАКЕТА ОДЈЕКУЈУ РУСИЈОМ: Украјински дронови запалили фабрике, блокирали летове (ВИДЕО)

У НАПАДУ украјинских дронова на Русију током ноћи запалио се резервоар за гас у Казању у Републици Татарстан и дошло је до проблема у водоснабдевању у граду Енгелс у Саратовској области, а није било повређених, саопштили су званичници.

14. 01. 2025. у 09:17

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

НЕМОЈТЕ ВИШЕ ДОЛАЗИТИ: Гвардиола бесан на навијаче (ВИДЕО)