АМЕРИЧКА МОЋ НЕСТАЈЕ НА ПАЦИФИКУ: Генерал Викерт - Кина ће надмашити америчке авионе 12:1 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

14. 01. 2025. у 20:11

ЗА само две године, Кина је спремна да постигне значајну предност над Сједињеним Државама у западном Пацифику, конкретно западно од меридијана од 180°.

АМЕРИЧКА МОЋ НЕСТАЈЕ НА ПАЦИФИКУ: Генерал Викерт - Кина ће надмашити америчке авионе 12:1 (ВИДЕО)

Ф-35 и Ј- 20 Фото ЕПА / Free Images Pixabay

Ова очекивана супериорност ће се манифестовати у 12-струком повећању броја савремених ловаца, укључујући петоструко повећање броја авиона пете генерације.

Штавише, кинески арсенал од 225 бомбардера успоставиће своје ваздухопловство као регионалног лидера у овој категорији, развој који је изазвао стратешку забринутост у војним круговима САД.


Бригадни генерал Даг Викерт, командант 412. тестног крила у ваздухопловној бази Едвардс, открио је ове статистике, известило је неколико извора.

412. тестно крило игра кључну улогу у тестирању и модернизацији свих нових авиона за америчко ратно ваздухопловство, обрађујући борбена искуства за развој нових концепата, стављајући га на тај начин на чело ваздухопловне технологије.

Викертова најава наглашава брзо променљиву равнотежу снага у пацифичком региону, при чему растући ваздушни капацитети Кине прете да надмаше оне Сједињених Држава.
Брза експанзија Кине у ваздушним снагама покренула је критична питања о методологији која се користи за израчунавање њене 12-струке предности у односу на САД. Ова бројчана супериорност, ако се процењује једноставним бројањем авиона, пружа оштар поглед на регионалну динамику.

Кина тренутно поседује преко 2.200 борбених авиона, укључујући бомбардере, ловце-бомбардере, вишенаменске ловце и пресретаче. Застарела перцепција да се кинеско ратно ваздухопловство у великој мери ослања на застареле моделе из совјетског доба одавно је распршена.

Само око 18% њене флоте чине Ченгду Ј-7, модернизоване копије МиГ-21, које броје до 290 јединица, и око 100 двомоторних авиона Шенјанг Ј-8.

Највећи део кинеске ваздушне снаге састоји се од до 600 лаких једномоторних ловаца Ченгду Ј-10 и око 600 Шенјанг Ј-11, аутохтоних верзија Су-27. Ова флота такође укључује око 100 варијанти базираних на носачима.

Ове бројке су у оштрој супротности са релативно мањим флотама авиона Су-30МК и Су-35, који не нарушавају значајно равнотежу у региону.

Међутим, највећа претња долази од преко 200 стелт ловаца Ј-20, који представљају најсавременију кинеску ваздухопловну технологију. Очекује се да ће удео ових напредних авиона расти како се старији модели постепено повлаче из употребе.

Поред ових напредних ловаца, кинеско ваздухопловство укључује око 200 ловаца-бомбардера ЈХ-7 и више од 200 Х-6 бомбардера великог домета.

Ова средства подржавају специјализовани авиони за електронско ратовање, извиђање, ракетни системи земља-ваздух и ваздушни танкери.

Кинески инвентар такође укључује преко 1.000 авиона за обуку и транспорт, чиме се повећава свестраност и спремност њених снага.

Насупрот томе, Сједињене Државе имају око 3.150 ловаца, јуришних авиона и бомбардера широм ваздухопловних снага, морнарице, маринаца и националне гарде.

Ова импресивна флота укључује преко 370 Ф-15, више од 800 Ф-16, преко 900 Ф/А-18, око 180 Ф-22 Раптора, преко 630 Ф-35 Лајтинг 2 и око 200 А-10 Тандерболт 2.
Упркос бројчаном расту Кине, САД одржавају значајну предност у технологији ловаца пете генерације, области у коју су током година много инвестирале.
Када су у питању бомбардери, САД имају укупно 122 јединице: 44 Б-1 Лансера, 20 Б-2 Спирит и 58 Б-52Х Стратофортрес.

Иако је кинеска модернизација бомбардера Х-6, који је изведен из совјетског Ту-16, побољшала његову способност дугог домета, Б-52, упркос својој старости, остаје витална компонента америчког стратешког одвраћања.

Поставља се кључно питање: како су САД дошле до закључка о кинеској предности у овом региону? Одговор лежи у географском и стратешком контексту.

Предност Кине западно од меридијана од 180° произилази из ограниченог броја америчких ваздушних база у тој области, ограничавајући распоређивање њене пуне ваздушне снаге.
Ово географско ограничење подстакло је САД да значајно уложе у реновирање својих ваздушних база на Пацифику, као што је 409 милиона долара издвојених за рестаурацију Западног аеродрома (West field), базе од историјског значаја која датира из мисија бомбардовања Хирошиме и Нагасакија 1945.

Историјски гледано, ваздушна снага је била одлучујући фактор у одржавању равнотеже снага на Пацифику. Током Хладног рата, САД су користиле своју мрежу ваздушних база за пројектовање моћи и одржавање стабилности широм региона.

Данас, са успоном Кине, ове базе су поново постале кључне у америчком стратешком планирању. Фокус америчке војске на модернизацији ових инсталација и повећању њихових оперативних способности одражава ширу стратегију за противтежу растућем утицају Кине.

Агресивна кинеска модернизација ваздушних снага вођена је њеном амбицијом да постигне стратешку аутономију и смањи зависност од страних технологија.

Током протеклих неколико деценија, Кина је много улагала у истраживање и развој, што је довело до производње софистицираних авиона као што су Ј-20 и будући Ј-31/Ј-35.

Овај напредак наглашава намеру Кине да не само ојача своје одбрамбене способности већ и да потврди своје војно присуство у региону.

Као одговор, Сједињене Државе су интензивирале своје напоре да унапреде сопствене ваздушне капацитете. Ово укључује развој нових стратегија ваздушног ратовања, инкорпорацију вештачке интелигенције и интеграцију аутономних система у његов оперативни оквир.

Модернизација постојећих авиона и проширење употребе ловаца пете генерације су кључни елементи овог приступа.

Штавише, САД јачају своје савезе и партнерства у региону, јачајући војну сарадњу са земљама као што су Јапан, Јужна Кореја и Аустралија.

Ова мрежа савеза је кључна за координисан одговор на регионалне претње и за одржавање стратешке предности.

У закључку, док је бројчана супериорност Кине у одређеним областима очигледна, стратешка снага Сједињених Држава лежи у њиховој способности да глобално пројектују моћ и одржавају снажну мрежу савезника и партнера.

Текуће надметање за доминацију на Пацифику остаће централна тема у геополитичком ривалству између ове две суперсиле, обликујући будућност регионалне и глобалне безбедносне динамике.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

НАВИЈАЧИ БАРСЕ У ТРАНСУ: Лионел Меси се враћа кући?