КАКО ИЗГЛЕДА УНИШТЕН ЛАНСЕР С-400: Због украјинских напада руске снаге ПВО промениле тактику (ФОТО/ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 01. 2025. у 21:33

ВЕОМА ретка слика веома ретке појаве лансера за подизање транспортера 51П6 [ТЕЛ] на шасији МЗКТ-7930 из руског ПВО система С-400 појавила се на интернету. Слику су на Телеграм и Икс поставили различити извори.

КАКО ИЗГЛЕДА УНИШТЕН ЛАНСЕР С-400: Због украјинских напада руске снаге ПВО промениле тактику (ФОТО/ВИДЕО)

Фото X@Archer83Able

Лансер за подизање транспортера 51П6 [ТЕЛ] је суштинска компонента руског система противракетне одбране С-400, софистициране и моћне платформе за противваздушну одбрану. Постављен на шасију МЗКТ-7930, ТЕЛ је одговоран за транспорт, постављање и лансирање ракета земља-ваздух великог домета које чине окосницу система С-400.

Сам систем је познат по својој способности да циља широк спектар претњи, укључујући авионе, пројектиле и дронове, на различитим висинама и удаљеностима. 51П6 ТЕЛ игра кључну улогу у овој одбрамбеној мрежи, обезбеђујући мобилност и оперативну ефикасност система.

Шасија МЗКТ-7930, теренско возило на точковима, савршена је платформа за 51П6 ТЕЛ. Позната по својим теренским способностима, шасија пружа неопходну мобилност ТЕЛ-у за распоређивање на различитим теренима, чинећи систем прилагодљивим различитим условима борбе.

Возило је дизајнирано да носи тежак терет ракета и лансера С-400, и може да се креће кроз изазовне пејзаже, обезбеђујући брзо репозиционирање система када је то потребно. Ова мобилност је једна од кључних предности система С-400, омогућавајући му да одржи флексибилност на бојном пољу, а истовремено може брзо да постави места за лансирање.
51П6 ТЕЛ је опремљен високо напредним аутоматизованим системом, који омогућава брзо пуњење, циљање и лансирање пројектила. Возило је способно да лансира широк спектар пројектила из инвентара С-400, укључујући ракете дугог домета дизајниране да пресрећу балистичке и ваздушне претње на великим удаљеностима.

Такође је способан да учитава и лансира ракете док је у покрету, дајући му предност у брзим, динамичним борбеним ситуацијама. Улога ТЕЛ-а је кључна у одржавању оперативне спремности С-400, осигуравајући да он остане ефикасан чак и против најнапреднијих претњи које избегавају.

Систем С-400, који укључује вишеструке радарске системе, командна места и ТЕЛ-ове попут 51П6, представља огромну снагу. Може да гађа циљеве на дометима до 400 километара [приближно 250 миља], пружајући свеобухватну одбрану од широког спектра ваздушних претњи.

51П6 ТЕЛ није само лансер већ критични чвор у ширем интегрисаном одбрамбеном систему који омогућава ефикасну координацију средстава противваздушне одбране. Подржава способност система да прати, идентификује и циља више објеката истовремено, осигуравајући да С-400 може да се носи са нападима засићења и сложеним ваздушним претњама.

Упркос ефикасности система, 51П6 ТЕЛ није нерањив. Његова изложена природа на бојном пољу чини га главном метом непријатељских снага, а у неким случајевима ТЕЛ-ови могу бити уништени или оштећени.

Ово је очигледно у ретким и недавним снимцима који приказују уништени 51П6 ТЕЛ у Русији, наглашавајући рањивост чак и веома напредних војних система у односу на модерне тактике ратовања. Такви инциденти наглашавају текуће ризике са којима се суочавају војна средства и сталну потребу за прилагођавањем војних стратегија.

Током рата између Русије и Украјине, украјинске снаге су постигле значајне успехе у уништавању руских система ПВО С-400. Ови напредни комплекси, дизајнирани да заштите од разних ваздушних претњи, показали су се рањиви на украјинске ударе.

У новембру 2024. украјинске снаге извеле су успешан напад на положај С-400 у близини Симферопоља на Криму. Према британским обавештајним службама, 29. новембра су уништени елементи система, а на снимцима се виде два кратера пречника око 13,5 метара и разбацани остаци.

Раније, 23. новембра, у руској области Курск уништен је С-400. Ови инциденти наглашавају ефикасност украјинских удара на руске системе противваздушне одбране.

У јуну 2024. године, украјинско Министарство одбране пријавило је уништење 59 руских система противваздушне одбране, укључујући С-400, што га чини другим највећим бројем уништених система за месец дана од почетка рата.

Ови успеси се приписују употреби модерног наоружања, као што су америчке ракете АТАЦМС, које омогућавају украјинским снагама да нападају на велике удаљености и уништавају стратешки важне циљеве. Ово значајно смањује ефикасност руских система ПВО и пружа већу слободу деловања украјинским ваздушним и поморским снагама.

Успех Украјине у уништавању система С-400 наглашава рањивост ових напредних комплекса и показује способност украјинских оружаних снага да наносе ефикасне ударе на кључне елементе руске инфраструктуре противваздушне одбране. С-400 је један од најнапреднијих руских система противваздушне одбране, а његова улога у сукобу у Украјини била је кључна, како стратешки тако и тактички. Првобитно дизајниран за одбрану од широког спектра ваздушних претњи, укључујући борбене авионе, бомбардере, ракете и беспилотне летелице, С-400 је виђен као кључна предност руске војске у одржавању надмоћи у ваздуху и одбрани критичних подручја од украјинских напада.

На почетку рата, системи С-400 су били у великој мери распоређени на територијама које је окупирала Русија, укључујући Крим, источну Украјину и дуж граница Русије. Способност система да гађа циљеве на домету до 400 километара и његове способности праћења са више циљева учиниле су га суштинским делом руске одбрамбене стратегије.

Позиционирањем ових система дуж критичних линија фронта, Русија је настојала да створи застрашујући штит противваздушне одбране, спречавајући украјинске снаге да изврше успешне ваздушне нападе на кључну војну инфраструктуру.

Упркос својим софистицираним могућностима, С-400 се показао рањивим на украјинске стратегије. Украјинске снаге, подржане ракетама дугог домета које је испоручио Запад, попут АТАЦМС, почеле су да гађају руске системе противваздушне одбране рано у сукобу.
Ови прецизни удари су узели данак на С-400, смањујући његов оперативни капацитет и подривајући способност Русије да одржи доминацију у ваздуху. Ефикасност украјинских удара је појачана извиђањем, обавештајним подацима и напредним системима циљања који омогућавају прецизно погађање ових виталних одбрамбених структура.

Уништавање или неутрализација система С-400 имало је значајне оперативне последице по Русију. Губитак ових напредних система противваздушне одбране приморао је Русију да прилагоди своју тактику.

С обзиром да је њихова способност праћења и уништавања долазећих претњи значајно смањена, руске снаге су биле рањивије на украјинске ракетне и беспилотне нападе, који све више циљају не само на војна постројења већ и на линије снабдевања, складишта горива и другу критичну инфраструктуру.

Штавише, смањена ефикасност С-400 имала је шире стратешке импликације. Првобитно уверење Русије да би ови системи могли да заштите њен ваздушни простор од украјинских ваздушних и ракетних претњи пољуљано је како је сукоб напредовао. Немогућност ефикасне одбране од украјинских напада такође је утицала на способност Русије да обезбеди своје окупационе зоне и омела њене планове за ваздушну надмоћ над бојним пољем.

Рањивости система су постале жариште западних аналитичара и војних стручњака, који су на то указали као на доказ променљиве динамике у савременом ратовању, где напредна технологија сама по себи не гарантује успех на бојном пољу.

Док С-400 у теорији остаје застрашујући систем противваздушне одбране, његове перформансе у Украјини су нагласиле ризике ослањања искључиво на технолошку супериорност у рату. Способност украјинске војске (уз помоћ НАТО) да идентификује, циља и уништи ове системе не само да је осакатила руску противваздушну одбрану, већ је истакла и важност прилагодљивости и иновација у савременој борби.

Ова промена парадигме противваздушне одбране може послужити као кључна лекција у будућим сукобима, где се традиционални системи могу борити против еволуирајућих тактика и технологија које користе противници.

На крају крајева, улога С-400 у руском рату у Украјини била је мач са две оштрице. Иако је у почетку пружао осећај сигурности Русији, њена неспособност да издржи украјинске офанзивне операције открила је њена ограничења.

Уништење кључних система С-400 имало је трајан утицај на оперативне способности руске војске, приморавајући земљу да преиспита своју стратегију противваздушне одбране како се рат наставља.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОВРАТАК КУЋИ: Бивши репрезентативац Црне Горе поново на месту успеха