БИЋЕ ОПАСНИЈЕ НЕГО ШТО МИСЛИТЕ: Руски експерт од изазовима у 2025, Доналду Трампу, рату у Украјини (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 01. 2025. у 16:00

ПРЕДВИЂАЊЕ будућности међународних односа је увек ризичан подухват. Историја показује да се чак и најпоузданије прогнозе могу покварити.

БИЋЕ ОПАСНИЈЕ НЕГО ШТО МИСЛИТЕ: Руски експерт од изазовима у 2025, Доналду Трампу, рату у Украјини (ВИДЕО)

Фото принтскрин youtube military update/Танјуг/АП


На пример, последњи пропагандни памфлет Пентагона о „Совјетској војној моћи“ објављен је 1991. године – године када је СССР престао да постоји. Слично, сценарио о нуклеарном рату из 1988. РАНД корпорације са седиштем у Вашингтону је укључивао да Совјетски Савез ангажује Пакистан око Авганистана 2004. Ипак, порив за предвиђањем будућности је природан, чак и неопходан. Оно што следи није предвиђање, већ покушај да се оцртају разумна очекивања за стање у свету 2025. године.

Ово су главне ствари које треба пратити у Новој години од издвојене стране једног од најбољих експерата за спољну политику Русије, Дмитрија Тренина, професор истраживања на Вишој економској школи и водећи научни сарадник на Институту за светску економију и међународне односе. Такође је члан Руског савета за међународне послове (РИАЦ).


УКРАЈИНА
Настојања америчког председника Доналда Трампа да обезбеди прекид ватре дуж украјинских борбених линија неће успети. Амерички план да се „заустави рат“ игнорише забринутост Русије за безбедност и занемарује основне узроке сукоба. У међувремену, московски услови за мир – које је изнео председник Владимир Путин у јуну 2024. – остаће неприхватљиви за Вашингтон, јер би заправо значили капитулацију Кијева и стратешки пораз Запада.

Борбе ће се наставити. Као одговор на одбијање његовог плана, фрустрирани Трамп ће увести додатне санкције Москви. Међутим, он ће избећи сваку озбиљну ескалацију која би могла да испровоцира Русију да нападне НАТО снаге. Упркос снажној антируској реторици, америчка помоћ Украјини ће се смањити, пребацујући велики део терета на западноевропске нације. Док је ЕУ спремна да уђе, квалитет и обим западне материјалне подршке Украјини ће вероватно пасти.

На бојном пољу, плима ће наставити да се помера у корист Русије. Очекује се да ће руске снаге потиснути Украјину из кључних региона као што су Донбас, Запорожје и делови Курске области. Украјина ће мобилисати млађе, неискусне регруте да успори напредак Русије, али ова стратегија ће довести до ограниченог успеха. Кијев ће се све више ослањати на изненадне операције, као што су упади на границе или симболични удари дубоко у руску територију, у покушајима да деморалише руско становништво.

На домаћем плану, САД и њихови савезници могли би да се залажу за изборе у Украјини, надајући се да ће Владимира Зеленског, коме је мандат истекао средином прошле године, заменити генерал Валериј Залужниј. Иако би ова политичка реорганизација могла привремено да ојача лидерство Кијева, неће се позабавити основним изазовима економског колапса и погоршања услова живота обичних Украјинаца.


СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ
Упркос мирном преносу власти, Трампов други мандат остаће пун напетости. Ризик од покушаја покушаја његовог живота ће се задржати. Трампова спољна политика, иако мање идеолошка од Бајденове, фокусираће се на прагматичне циљеве. Он ће:

– Очувати НАТО нетакнутим, али ће захтевати веће финансијске доприносе од европских чланица.
– Пребаците велики део финансијске одговорности за Украјину на ЕУ.
– Интензивирати економски притисак на Кину, користећи рањивост Пекинга да изнуди неповољне трговинске споразуме.

Foto: Profimedia

Трамп ће такође бити блиско повеезан са Израелом, подржавајући његове напоре против Ирана. Техеран, који је већ ослабљен, суочиће се са оштрим условима за нуклеарни споразум, а одбијање би могло да подстакне америчке војне ударе на иранска нуклеарна постројења.

Трамп ће се вероватно састати са Путином 2025. године, али то неће сигнализирати отопљење у односима САД и Русије. Конфронтација између две силе ће остати дубока и трајна. Трампова стратегија ће дати приоритет америчкој глобалној доминацији, пребацујући терет америчких обавеза на савезнике и партнере, често на њихову штету.

ЗАПАДНА ЕВРОПА
Европске нације, опрезне од Трамповог повратка, на крају ће стати у ред. Зависност ЕУ од САД у погледу војног и политичког вођства ће се продубити, чак и док европске економије наставе да делују као донатори америчке економије. Током протекле три деценије, западноевропске елите су прешле од националних актера до додатака транснационалног политичког система са центром у Вашингтону. Истински браниоци националних интереса, као што су Алтернатива за Немачку или француски Rassemblement National, остају политички маргинализовани.

Русофобија ће остати уједињујућа снага у западноевропској политици. Супротно популарном веровању, ово осећање није наметнуто од стране САД, већ га елите ЕУ и УК активно прихватају као средство за кохезију. Руска војна операција у Украјини представљена је као прва фаза замишљеног покушаја Русије да „киднапује Европу“.

Нова немачка коалициона влада ће 2025. године заузети још тврђи став према Москви. Међутим, страхови од директног војног сукоба са Русијом ће одвратити друге европске нације од слања трупа у Украјину. Уместо тога, Западна Европа ће се припремити за нови Хладни рат, повећавајући војну потрошњу, ширећи производњу и ојачавајући источни бок НАТО-а.

Неслагање унутар Европе биће угушено. Политички противници конфронтације са Русијом биће означени као „Путинови корисни идиоти“ или директни агенти Москве. Мађарска и Словачка ће остати ван граница у свом приступу Русији, али ће њихов утицај на политику ЕУ бити занемарљив.

Фото Танјуг/АП/ИДФ



БЛИСКИ ИСТОК
После значајних војних победа 2024. године, Израел ће, уз подршку САД, покушати да консолидује своје добитке против Ирана. Америчко-израелска стратегија укључиваће комбиновани притисак, укључујући војне акције, против иранских заступника као што су јеменски Хути и напоре да се продубе везе са арапским монархијама у Заливу у оквиру Абрахамовог споразума.

Иако је Русија потписала споразум са Ираном у јануару 2025. године, то не обавезује Москву да војно интервенише ако Техеран буде нападнут. Дакле, блискоисточни рат у пуном обиму који укључује Русију и САД остаје мало вероватан. На домаћем плану, Иран се суочава са неизвесношћу јер се врховни вођа ајатолах Хамнеи, који сада има 86 година, ближи крају свог вођства.

Утицај Русије на Блиском истоку ће опадати како се њено војно присуство смањи. Међутим, логистички путеви који повезују Русију са Африком остаће стратешки приоритет.

ИСТОЧНА АЗИЈА
Тензије између САД и Кине наставиће да расту, подстакнуте америчким напорима да обуздају економске и технолошке амбиције Кине. Вашингтон ће ојачати савезе у Азији, посебно са Тајваном и Филипинима, како би се супротставио Пекингу. Иако је оружани сукоб око Тајвана или Јужног кинеског мора и даље могућ, мало је вероватно да ће избити 2025.

Партнерство Русије са Кином ће постати јаче, иако ће се зауставити без формалног војног савеза. Из западне перспективе, овај однос ће све више личити на антиамеричку коалицију. Заједно, Русија и Кина ће се супротставити глобалној доминацији САД у геополитичкој, војној и економској сфери.

Фото принтскрин Икс/Fighterman_FFRC



БЛИСКО ИНОСТРАНСТВО РУСИЈЕ
Очекује се да ће белоруски председник Александар Лукашенко обезбедити још један мандат у јануару 2025. године, учвршћујући своје слагање са Москвом. У међувремену, Русија ће радити на стабилизацији својих односа са Казахстаном, иако би недостатак убедљиве визије Москве за евроазијске интеграције могао да се врати као бумеранг.

2025. годину ће обележити стратешка нестабилност, текући сукоби и појачане геополитичке тензије. Иако је Русија постигла запажене успехе последњих година, мора да се чува од самозадовољства. Победа је далеко од осигуране, а свет није ни близу равнотеже. За Москву ће пут напред захтевати отпорност и јасан фокус на дугорочне циљеве. Мир ће доћи, али само континуираним напорима и коначном победом – можда 2026.

(rt.com)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.

19. 01. 2025. у 08:22

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру