СУКОБ УНУТАР ТРАМПОВЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ: Како решити рат у Украјини? Две опције на столу

Марко Колашинац
Марко Колашинац

05. 02. 2025. у 14:54

ПРИЈАТЕЉСТВО између председника Доналда Трампа и Владимира Путина приметно је охладнело у новом мандату, иако Трамп још није открио у којој мери ће вршити притисак на Русију да оконча свој исцрпљујући рат са Украјином.

СУКОБ УНУТАР ТРАМПОВЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ: Како решити рат у Украјини? Две опције на столу

Foto: Tanjug AP

Од када је преузео функцију, Трамп је престао да назива Путина стратешким "генијем" и "промишљеним". У приметној реторичкој промени, Трамп сада упозорава да председник Русије, ког је некада називао "веома паметним", води своју земљу у пропаст продужавајући рат.

- Он (Путин) треба да направи договор - рекао је Трамп новинарима у Овалној канцеларији првог дана борава у Белој кући. - Мислим да уништава Русију тиме што не прави договор. Мислим да ће Русија бити у великом проблему.

Разлог за хладнији тон је прилично једноставан. Трамп је током кампање обећао да ће окончати борбе у року од 24 сата након што преузме функцију, ако не и раније. Тај рок је прошао, што значи да сат откуцава у односу на његово обећање да ће зауставити скуп и деструктиван рат који је почео пре скоро три године када је Русија напала свог суседа, пише NBC news.

Трампу су потребни и Путин и његов украјински колега Владимир Зеленски да седну за преговарачки сто и постигну мировни договор, што за Русију значи одустајање од било какве наде да ће у целини прогутати Украјину.

Foto: Tanjug AP

Украјина је спремна за преговоре, рекао је Трамп на Светском економском форуму три дана након своје инаугурације. А Русија?

- Па, то ћете морати да питате Русију - одговорио је.

- Слушајући Трампа како прича о Путину скоро деценију, ово су најкритичније ствари које је икада рекао - изјавио је у интервјуу Мајкл Мекфол, бивши амбасадор САД у Русији у Обаминој администрацији.

Начини притиска на Путина

Саме речи неће натерати Путина да одустане од освајања Украјине, рекли су стручњаци за националну безбедност. Да би се то догодило, Трамп ће морати да му покаже да је наставак борбе бесмислен, рекли су.

То неће бити лак задатак. Путин остаје незаинтересован за мировне преговоре све док руске трупе настављају да напредују на истоку Украјине, иако спорим темпом, док украјинске снаге држе заузету територију у Курској области унутар Русије, према речима Џона Хербста, бившег амбасадора САД у Украјини, и других бивших званичника.

- Он (Путин) не жели да преговара сада, јер његове трупе напредују - рекао је Хербст. - Жели да стави још више украјинске територије у свој џеп пре него што преговори почну.

Сергеј Лешченко, саветник шефа кабинета Зеленског, изјавио је за NBC News у интервјуу да је "Украјина отворена за преговоре, али то мора бити преговарање. Не руски ултиматум. У том случају, Украјина је показала вољу за преговоре. Русија није."

Foto: Tanjug AP

Још није јасно колико ће далеко Трамп ићи у суочавању са Русијом због Украјине и да ли ће бити спреман да повећа војну помоћ Кијеву — укључујући ракете дугог домета.

Трамп има на располагању различите инструменте који би могли натерати Путина да прекине рат. Питање је: хоће ли их употребити?

Трампово руководство је прошле недеље на кратко одложило испоруку оружја Украјини, али није било јасно зашто, према извору упознатом са тим питањем. Испоруке су у међувремену настављене.

Лишавање Украјине оружја био би озбиљан ударац њеном напору да се одбрани од далеко већег суседа.

На питање о паузи у испорукама, Савет за националну безбедност Беле куће указао је на Трампове изјаве о Украјини током појављивања у Овалној канцеларији у понедељак.

Тада је Трамп рекао новинарима да би био отворен за повезивање финансијске помоћи са нечим што САД желе заузврат: украјинским ретким минералима.

Фото: Профимедиа

- Ми улажемо стотине милијарди долара - рекао је Трамп. - Они (Украјинци) имају велике ретке минерале. И желим безбедност тих минерала, и они су вољни да то учине.

Брајан Хјуз, портпарол Савета за националну безбедност Беле куће, рекао је у саопштењу:

- Као што је председник Трамп јуче изјавио, Сједињене Државе морају повратити сваки новац који су потрошиле или троше на помоћ Украјини. Дискусије током викенда биле су усмерене на то како најбоље осигурати тај повраћај, а временски оквир тек треба да буде утврђен.

Подела у Трамповој администрацији

Трампови саветници и чланови кабинета подељени су по питању тога колики притисак треба извршити, при чему саветник за националну безбедност Мајк Волц и специјални изасланик за Украјину Кит Келог желе да искористе америчку моћ како би натерали Путина да се повуче, према бившим америчким и украјинским званичницима и извору блиском украјинској влади.

Други, међутим, подржавају смањење милијарди долара помоћи коју су САД дале Украјини током Бајденове администрације као начин да се сукоб брзо оконча. Критичари овог приступа тврде да би он у суштини разоружао Украјину и тиме значио капитулацију пред Русијом.

Пре него што је постао потпредседник, тадашњи сенатор Џ. Д. Венс био је жесток критичар новца који је Бајденова администрација давала Украјини.

Tanjug

- Зашто трошимо 130 милијарди долара на Украјину кад не можемо ни сопствене рачуне да платимо? - рекао је Ванс у једном говору. Такође је назвао украјинску владу "најкорумпиранијом у Европи, а можда и у свету."

Келог је у изјави за NBC News рекао:

- Председников тим за националну безбедност је усклађен.Председник ће, по потреби, користити све инструменте америчке моћи како би омогућио закључак овог трогодишњег крвопролића - додао је Келог.

Портпарол Ванса је у уторак одбио да коментарише његов став о америчкој помоћи Украјини.

Трампове идеје за помоћ Украјини

Трамп је изложио неколико идеја за подршку Украјини док рат траје.

У објави на друштвеним мрежама, два дана након што је положио заклетву, упозорио је да ће увести Русији царине, санкције и порезе на продају руске робе САД-у и другим земљама ако Путин не преговара о окончању рата.

Проблем са овим приступом је то што је трговина САД и Русије драстично опала, што чини царине мање ефикасним инструментом. Према подацима Бироа за попис становништва САД, прошле године су Сједињене Државе увезле око 2,9 милијарди долара руске робе. У поређењу, 2021. године, пре руске инвазије на Украјину, тај број је износио скоро 30 милијарди долара.

- То је потпуни мамац за пажњу без стварног ефекта - рекао је бивши званичник за националну безбедност из Бајденове администрације о Трамповој претњи царинама.

Foto: Tanjug AP

- Ми смо у потпуности одвојили америчку економију од руске економије - додао је овај званичник, говорећи под условом анонимности. Тако да је наша способност да наудимо Русији царинама минимална.

Друга опција била би да Трамп искористи замрзнуту руску имовину, уместо америчког пореског новца, како би наставио са снабдевањем Украјине оружјем и средствима.

Вилијам Тејлор, бивши амбасадор САД у Украјини, изјавио је да би 300 милијарди долара руских резерви у европским и америчким банкама "значајно помогло у набавци оружја и финансијској подршци Украјини."

- Оно што Трамп може да уради јесте да притисне Европљане да заплене те резерве и ставе их на рачун за Украјину, како би Кијев могао да користи та средства за куповину оружја из САД и наставак функционисања своје владе - рекао је Тејлор у интервјуу. - Председник Трамп зна да је руска економија крхка и рањива на додатне санкције. Дакле, он зна да има полуге притиска на Путина - додао је.

Бојазан да ће Трамп напустити Украјину

Један од страхова међу присталицама Украјине био је да ће Трамп напустити земљу након повратка на функцију. Топао однос који је годинама показивао према Путину изазвао је забринутост да би могао да постигне договор повољан за Русију.

Током дебате између Трампа и тадашње потпредседнице Камале Харис прошле године, Трамп није рекао да ли жели да Украјина победи у рату.

Али сада када је на функцији, неки који су били скептични у погледу његове правичности као посредника кажу да су охрабрени тиме што, бар за сада, његов тим не продаје Украјину.

Andriy Andriyenko/Ukraine's 65th Mechanised Brigade via AP

- Мислим да је он (Трамп) почео да схвата колико је тешко решити ово питање и да Русија неће бити конструктивна осим ако не применимо већи притисак - рекао је амерички званичник укључен у политику према Украјини и Русији у интервјуу, говорећи под условом анонимности.

- Један од разлога због којих се Трампова реторика променила јесте прелазак са кампање на режим управљања. Препрека миру није Украјина. Мислим да је то сада постало јасно Трампу, и такође му је постало јасно колико би политички, ако ништа друго, а и стратешки, било лоше ако ово забрља."

(NBC news)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ УШАО У ИСТОРИЈУ ДЕНВЕРА: Оно што Србин ради, многи о томе маштају (ФОТО)