ИНДИЈСКИ ВАЗДУШНИ МАРШАЛ: Због овога Делхи треба да купи Су-57 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

10. 02. 2025. у 21:33

УСРЕД растућих спекулација о могућем уговору о продаји руских ловаца пете генерације Су-57 Индији, пензионисани виши официр индијског ваздухопловства, маршал ваздухопловства Анил Чопра, пружио је увид у то како би авион могао да испуни захтеве (индијске) службе за борбене авионе следеће генерације.

ИНДИЈСКИ ВАЗДУШНИ МАРШАЛ: Због овога Делхи треба да купи Су-57 (ВИДЕО)

Фото МоД Русија


Индија је раније била партнер у развоју Су-57 и требало је да добије обимне трансфере технологије и заједничко власништво над програмом, иако се на крају повукла из споразума за који се сматра да је био преамбициозан. Индијско министарство одбране је ипак наставило да показује снажан интерес за куповину Су-57 од Руса или за њихову производњу по лиценци, а разговори о уговору о лиценцној производњи су били у току у фебруару 2023. 

Привлачност Су-57 је вероватно била повећана потпуно јединственим нивоом борбеног тестирања које је спроведено, уз укључење у ваздушне борбене операције и операције у тешко брањеном непријатељском ваздушном простору изнад Украјине, као и низ прецизних ударних мисија користећи интерно и екстерно распоређене ракете. Значајно повећање обима производње од 2020. учинило је да извозне поруџбине великих размера изгледају све одрживије, при чему је први уговор о извозу потврђен у новембру 2024. и да је већ потписан, а за Алжир се спекулише да је највероватнији клијент.

Што се тиче потребе Индије за ловцем пете генерације, маршал Чопра је истакао да ће Пакистан вероватно да операционализује кинески стелт ловац Ј-35, извозни дериват ФЦ-31 дизајна, до око 2029. године, а да се очекује да ће индијски ловац пете генерације који се развија у оквиру напредног средњег борбеног авиона (АМЦА) тек у оквиру прототипа бити доступан за 11 година.

-Реално – може потрајати и дуже, додао је он, што би Пакистану оставило предност од преко деценије у активирању таквих авиона. Претходни индијски борбени програм Тејас приметно је имао кашњења од неколико деценија у свом развоју, а овај преседан је подстакао спекулације да АМЦА можда неће ући у службу пре средине 2040-их. Чопра је даље навео брз раст кинеске флоте ловаца пете генерације Ј-20 као водећи разлог за забринутост, упозоравајући: „До 2035. Кина би могла имати око 1.500 Ј-20 када Индија оптимистично планира да уведе АМЦА”.

Он посебно није споменуо чињеницу да је Кина у децембру 2024. почела да тестира демонстраторе лета за програм ловаца шесте генерације, који би могао да скрати производњу Ј-20 и да замени авион са још способнијим наследницима.

Чопра је приметио постојање „школе мишљења да ће Индија можда морати да набави привремено увезени авион пете генерације“, додајући да Сједињене Државе „тренутно нису спремне да обезбеде Ф-35“ и да је Делхи „и даље је опрезан у погледу тенденције САД да врше притисак и напуштају савезнике када се њени сопствени интереси разилазе са њиховим, као и потенцијална очекивања САД да се Индија удаљи од Русије.

-Одабир поуздане земље партнера која неће наметати непотребни притисак је кључан, додао је он. Опсежна контрола коју Сједињене Државе намећу над начином на који се користе њихови ловци сматра се додатним фактором који је искључио њихово озбиљно разматрање. С обзиром да је Ф-35 једини ловац пете генерације у производњи изван Кине и Русије, ово оставља Су-57 као једину другу опцију. Руски ловац је „напредовао ка зрелости“, приметио је Чопра, истичући да су трошкови животног циклуса ловца били упоредиви са онима за Су-27, Су-30 и Су-35, за разлику од америчких ловаца пете генерације Ф-22 и Ф-35 који су знатно скупљи за одржавање од њихових претходника четврте генерације. Ово чини Су-57 веома приступачним.

Што се тиче потенцијала Су-57, Чопра је навео рад у Русији на „континуираној интеграцији новог наоружања са авионом“, развој беспилотне стелт авионе који ће служити као комплементарно „крило“ (дрон - лојални пратилац) и интеграцију мотора АЛ-51Ф, за који је рекао да је имао користи од „ИГВ-ова од стаклених влакана и конвергентно-дивергентне млазнице које користе назубљене клапне да смање свој потпис, као и 6,4% бољи специфични потисак, 19% већи однос потиска и тежине и 9% нижа специфична потрошња горива” у поређењу са тренутно коришћеним мотором АЛ-41Ф1.

-Индија мора више улагати и заузети приступ радне групе за развој ЛЦА Мк2 и АМЦА, потребно јој је привремено решење да попуни већим бројем летелица и смањи јаз у способностима са Кином. Опције су ограничене, а набавка неколико Су-57 остаје одржив привремени избор, закључио је он.

Чопра је ефективно сумирао многе од преовлађујућих аргумената у корист набавке индијског Су-57, при чему је ловац дизајниран посебно да делује заједно и уз подршку мреже система ваздушне одбране базираних на земљи, као што је С-400 - систем чији је Индија тренутно далеко највећи страни оператер.
Индијско ратно ваздухопловство суочава се са великим недостатком у броју оперативних борбених ескадрила, са само 30 на терену од 42 предвиђене, док су многи ловци као што су МиГ-21бис и Јагуар планирани за пензионисање у блиској будућности. Ово је дало додатни аргумент за набавку Су-57. Могућност великих трансфера технологије који прате уговор о лиценцној производњи, слично оном који је довео до тога да је Индија произвела преко 350 ловаца Су-30МКИ с почетка 2000-их, такође остаје значајна, а очекује се да ће таква руска подршка бити веома корисна за програм АМЦА.

militarywatchmagazine.com

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ЛУКА ДОНЧИЋ ШОКИРАО АМЕРЕ: Ово је урадио једној од најпознатијих Американки! Сви су остали у чуду (а многи не могу да престану да се смеју)