КИНА ПРОНАШЛА ИЗВОР ЕНЕРГИЈЕ КОЈИ БИ МОГАО ТРАЈАТИ 60.000 ГОДИНА: Његов потенцијал ће покренути нову енергетску еру
КИНА која је суочена са растућим притиском за смањење штетних емисија гаса и енергетским потребама, пронашла је потенцијално револуционарно решење.

Фото Shutterstock
Недавно откриће, објављено у часопису Geological Review, сугерише да Кина поседује знатно веће резерве радиоактивног метала торијум него што се раније мислило, преноси South China Morning Post.
Ово откриће би потенцијално могло да трансформише не само кинеску, већ и глобалну енергетску будућност.
Торијум је метал назван по нордијском богу грома Тор, који се налази у знатно већим количинама за разлику од уранијума. Његова предност је у његовом потенцијалу за коришћење у торијумским реакторима са растаљеном соли познатим као ТМСР.
Сматра се да су ови реактори "далеко сигурнији" јер раде на нижим притисцима, што смањује ризик од катастрофалних несрећа које су погодиле Фукушиму и Чернобил.
Још једна од прености коју поседује за разлику од других традиционалних нуклеарних реактора попут оних који користе уранијум јесте то да производе знатно мање дуготрајног радиоактивног отпада.

Фото Shutterstock
Истраживања су открила 233 зоне богате торијумом широм Кине, а међу њима издваја се рударски комплекс Бајан Обо у Унутрашњој Монголији.
Према проценама, комплекс може да садржи око милион тона торијума што је теоретски довољно да задовољи енергетске потребе Кине за невероватних 60 хиљада година!
Сматра се да и сам отпад рударења овог метала садржи довољне количине да би могао да снабдева енергијом америчка домаћинства више од хиљаду година.
Кина не губи време, те је већ одобрила изградњу првог ТМСР постројења у пустињи Гоби која би требала да крену са радом до 2029. године.
Пилот пројекат са планираном снагом од 10 мегавата је кључни корак у тестирању и усавршавању ове технологије, а истовремено Шангајски институт за примењену физику (СИНАП) ради на развоју прототипа и планира изградњу већих постројења од 100 мегавата до 2030. године.
Оно што представља изазов за научнике и инжињере јесте то да рударње торијума захтева сложене и енергетски интензивне процесе уз стварање значајних количина отпадних вода, као и корозивност растаљених соли у ТМСР реакторима.
Препоручујемо

ПРВА НУКЛЕАРНА ЕЛЕКТРАНА У КАЗАХСТАНУ: Позната локација, али не ко ће је изградити
27. 02. 2025. у 20:57

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)