КИНА ПРОНАШЛА ИЗВОР ЕНЕРГИЈЕ КОЈИ БИ МОГАО ТРАЈАТИ 60.000 ГОДИНА: Његов потенцијал ће покренути нову енергетску еру

Јована Шведић

28. 02. 2025. у 20:56 >> 21:01

КИНА која је суочена са растућим притиском за смањење штетних емисија гаса и енергетским потребама, пронашла је потенцијално револуционарно решење.

КИНА ПРОНАШЛА ИЗВОР ЕНЕРГИЈЕ КОЈИ БИ МОГАО ТРАЈАТИ 60.000 ГОДИНА: Његов потенцијал ће покренути нову енергетску еру

Фото Shutterstock

Недавно откриће, објављено у часопису Geological Review, сугерише да Кина поседује знатно веће резерве радиоактивног метала торијум него што се раније мислило, преноси South China Morning Post.

Ово откриће би потенцијално могло да трансформише не само кинеску, већ и глобалну енергетску будућност.

Торијум је метал назван по нордијском богу грома Тор, који се налази у знатно већим количинама за разлику од уранијума. Његова предност је у његовом потенцијалу за коришћење у торијумским реакторима са растаљеном соли познатим као ТМСР.

Сматра се да су ови реактори "далеко сигурнији" јер раде на нижим притисцима, што смањује ризик од катастрофалних несрећа које су погодиле Фукушиму и Чернобил. 

Још једна од прености коју поседује за разлику од других традиционалних нуклеарних реактора попут оних који користе уранијум јесте то да производе знатно мање дуготрајног радиоактивног отпада.

Фото Shutterstock

Торијум

Истраживања су открила 233 зоне богате торијумом широм Кине, а међу њима издваја се рударски комплекс Бајан Обо у Унутрашњој Монголији. 

Према проценама, комплекс може да садржи око милион тона торијума што је теоретски довољно да задовољи енергетске потребе Кине за невероватних 60 хиљада година!

Сматра се да и сам отпад рударења овог метала садржи довољне количине да би могао да снабдева енергијом америчка домаћинства више од хиљаду година.

Кина не губи време, те је већ одобрила изградњу првог ТМСР постројења у пустињи Гоби која би требала да крену са радом до 2029. године.

Пилот пројекат са планираном снагом од 10 мегавата је кључни корак у тестирању и усавршавању ове технологије, а истовремено Шангајски институт за примењену физику (СИНАП) ради на развоју прототипа и планира изградњу већих постројења од 100 мегавата до 2030. године. 

Оно што представља изазов за научнике и инжињере јесте то да рударње торијума захтева сложене и енергетски интензивне процесе уз стварање значајних количина отпадних вода, као и корозивност растаљених соли у ТМСР реакторима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО? Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система патриот Украјини

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини

ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.

19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца

КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.

19. 07. 2025. у 11:16

Коментари (0)

ЛЕТО У СРБИЈИ: Упознајте Стару планину и освежавајућу лепоту водопада