НЕ ПРОДАЈУ НЕГО СКУПЉАЈУ МАГЛУ: Како пустињски градови скупљају воду за пиће из ваздуха
РУРАЛНЕ заједнице у сушним регионима годинама сакупљају ситне капљице јутарње росе као извор свеже воде за пиће. Сада, истраживачи кажу да вода ране сумаглице може бити практичан метод за добијање пијаће воде и у великим градовима.

Фото Pixabay free images
Годишња процена потенцијалне количине воде сакупљене на тај начин у близини једног града у пустињи Атакама у северном Чилеу открила је да је могуће прикупити чак пет литара по квадратном метру сваког дана, извештавају научници у студији објављеној у часопису Frontiers in Environmental Science.
„Велике суше и лоше управљање водама у деловима Чилеа довели су преко осам милиона људи у земљи у проблем са снабдевањем водом. Земља се суочава са претњом да ће до 2050. године доћи до несташице", каже Вирџинија Картер Гамберини, географ Универзитета у Сантјагу која се овим проблемом бави заједно са колегама из сродних области, пише портал Сајенс њуз.
Стотине хиљада људи који живе у брзорастућим, густо насељеним градовима у пустињи Атакама су посебно угрожени. Велики део подземних вода у региону се одводи и користи за рударство и пољопривреду. Гамберини и њене колеге фокусирале су своју анализу на Алто Хоспићио, насеље које се брзо шири, и које има више од 100.000 људи. Налази се на периферији главног града провинције Икике.
Скоро сва вода за пиће у Алто Хоспићио се транспортује камионима са локација за испумпавање удаљених око 70 километара, у подножју планина Анда.
Зими и с пролећа, у том региону се јављају таласи обалне магле, назване „каманчаца“ или тама, на локалном језику Ајмара. Ниски облаци се формирају док се влажне ваздушне масе које се крећу јужно од Амазона сусрећу са хладним ваздухом изнад Тихог океана. Магла тако храни и хидрира прилично издржљив пустињски живи свет, укључујући кактусе и лишајеве, као и алге које облажу каменито тло.
ПРОЦЕДУРА НИЈЕ КОМПЛИКОВАНА
Сакупљање воде из магле је једноставно: мрежаста плоча величине једног метра виси окренута према ветру и пуни се садржајем из магле. Вода се тако скупља на мрежици, капље и даље тече кроз врсту олука у посебне посуде.
Истраживачи су открили да се између 0,2 и пет литара воде тако може сакупити по квадратном метру дневно на локацијама широм града током магловитих месеци, са већим потенцијалом у подручјима на вишим надморским висинама.
Ипак, ова количина воде сама по себи није ни близу довољне. Укупне потребе за потрошњом Алто Хоспићија су око 300.000 литара недељно, што је количина која би захтевала 17.000 квадратних метара сакупљајућих мрежа да би се прикупила.
Зато је и предвиђено да се број и површина мрежа за прикупљање воде повећава како град расте.
Тим научника који пропагира већу примену овог система, наводи да је „жетва магле мали цвет наде у пустињи",
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

"УДАРА ВАС СТРУЈА" СВАКИ ЧАС? Пробајте ове трикове против наелектрисања
26. 02. 2025. у 22:26

НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Шта се дешава у мозгу када вам је реч „на врх језика“?
26. 02. 2025. у 00:33

СВЕ ИЗГЛЕДА КАО НА ЗЕМЉИ Пешчане плаже на Марсу: Тамо је по свему судећи било живота
26. 02. 2025. у 00:00

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)