МЕРЦ ЧЕКА САМОГ СЕБЕ: Нема сагласја око врућих тема између ЦДУ и СПД, будући немачки канцелар каже да темељитост има предност над брзином

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

31. 03. 2025. у 15:55

МРКА капа да ће Немачка, до Васкрса, добити новог канцелара, показало се ових дана, а својеврсни владин интерегнум могао би да се протегне. Бундестаг је конституисан у минут до 12, тачно 30 дана после избора, што је био крајњи рок, али ће кабинет у Берлину сачекати. Нема, наиме, сагласја око врућих тема између две странке, Хришћанско-демократске уније(ЦДУ) и Социјалдемократске партије(СПД), а договор није на видику.

МЕРЦ ЧЕКА САМОГ СЕБЕ:   Нема сагласја око врућих тема између ЦДУ и СПД, будући немачки канцелар каже да темељитост има предност над брзином

Фото. Tanjug/AP

Овај међупериод могао би да потраје и више месеци, будући да нема крајњег рока до ког влада мора да се формира. Примера ради, после избора 24. септембра 2017, Берлин је владу добио тек 14. марта наредне године. Свакако ником, а понајмање демохришћанима и социјалдемократама, не иде у прилог намерно одуговлачење, па се спекулише о новом датуму, почетком маја.

У анале домаће историје остаће уписано да је, у моменту кад се нови сазив скупштине припремао за конститутивну седницу, у клупе сео стари и изгласао ни мање ни више - уставне промене. Потом је зелено светло, такође од већ бивших посланика, добило и дизање кочнице државног задуживања, па је одобрено да се Берлин узајми читавих хиљаду милијарди! Ову суму деле одбрана с једне, и инфраструктура и клима, с друге стране.

Нови Бундестаг ће се и даље суочавати са старом владом, чији ће министри из Социјалдемократске партије и Зелених бити вршиоци дужности, пошто су либерали раније, услед свађе са канцеларом Олафом Шолцом, напустили Канцлерамт. Преостали министри моћи ће да раде нормално, али с обзиром на будућу владу, чији нису чланови, треба да буду уздржани приликом доношења важних одлука.

Агенда предвиђа да завршна фаза разговора почне по завршетку коалиционих преговора у радним групама. Минуле недеље, преговарачке групе, у којима су партијски лидери три странке Фридрих Мерц (ЦДУ), Маркус Зедер (ЦСУ), Ларс Клингбејл (СПД) и Саскија Ескен (СПД), отпочели су разговоре који треба да елиминишу несугласице. ЦДУ и ЦСУ наступају заједно, као унија. Потом странке парафирају коалициони дил.

Демохришћани имају поједностављену процедуру, па се очекује да њихове скупштине, 10. и 11. априла, обаве ту дужност. Процедура за СПД је сложенија, јер ће, као и после преговора 2013. и 2018, бити консултована цела страначка база. Свим социјалдемократама који су уписани у регистар чланова дозвољено је да гласају и то, први пут, само дигитално.

По писању тамошњих медија, неки у руководствима двеју странака схватају да је агенда можда преамбициозна, с обзиром на бројне нерешене сукобе. Сам Мерц је недавно изјавио да, када се сумња, темељитост мора имати предност над брзином.

У неколико области воде се тешке расправе. До сада је постојала компромисна формула када су у питању миграције, али се ових дана полемише о њеном тумачењу. У другим областима, попут спољне политике, странке се углавном слажу око правца, али се и даље споре око практичних мера. Постоји неслагање око других питања, као што су пореска и финансијска политика уопште, али и нуклеарна енергија.

Како преноси "Билд", социјалдемократе су понудиле да се договор брзо постигне да би избори за канцелара заиста могли да се одрже пре Васкрса, рачунајући да би Мерц, под временским притиском, био спремнији на уступке, али је та стратегија пропала. Поред тога, СПД би могао у потпуности да искористи једну од својих предности, а то је да је на листи његових преговарача велики број министара. Социјалдемократе би, дакле, могле да изненаде Унију у једном тренутку.

У такозваној фази рашчишћавања која следи, требало би да буду разјашњене несугласице, што је и најтежи део преговора. У ту сврху ће се одржати такозвана осмина финала, која ће укључити не само лидере партија и посланичких група ЦДУ, ЦСУ и СПД, већ и врхунске политичаре попут претходног социјалдемократског министра одбране Бориса Писторијуса. Главна преговарачка група састајаће се, према плану, поверљиво и наизменично, у Кући Конрада Аденауера, Кући Вилија Бранта и у државном представништву савезне покрајине Баварске.

Процедура

НОВОГ канцелара бирају посланици Бундестага на препоруку председника. Кандидату је потребна апсолутна, такозвана канцеларска, већина гласова, што је, у садашњем Бундестагу са 630 места, 316 гласова. Гласање је тајно. Изабрани канцелар, демохришћанин Фридрих Мерц, како се очекује, потом ће предложити министре, које именује председник. Они могу, али не морају, бити и посланици Бундестага.

Председник

ПРЕДСЕДНИК Немачке бира се независно од парламента и владе. Актуелни шеф државе, који је политичар број један само протоколарно, Франк-Валтер Штајнмајер изабран је у Бундестагу 13. фебруара 2022. Нови избори следе почетком 2027. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

ЛУКА МОДРИЋ СЕНЗАЦИОНАЛНО ОДЛАЗИ КОД ВЕЛИКОГ РИВАЛА? Фудбалски шок на помолу јер Реал не жели да понуди Хрвату нови уговор!