ТЛО СЕ ТРЕСЕ, А БОМБЕ ПАДАЈУ: Паклена ситуација у Мјанмару - Ни после разорног земљотреса, не зауставља се грађански рат
ВЛАДА националног јединства Мјанмара (НУГ), која је у егзилу, саопштила је да ће њено оружано крило, Народне снаге одбране (ПДФ), обуставити војне операције у подручјима погођеним разорним земљотресом на две недеље, осим када је реч о одбрамбеним акцијама против војне хунте против које се боре откако је она 2021. године преузела власт.

AP Photo/Aung Shine Oo
Али, хунта је наставила да бомбардује делове Мјанмара и после земљотреса јачине 7,7 степени Рихтера у коме је погинуло више од 1.700 људи, а најмање 3.408 људи се воде као нестали. УН су то описале као "тотално неприхватљиво".
Питање је, ипак, да ли ће и други актери у сукобима спустити оружје, пошто ПДФ није једина снага која се бори против хунте, већ су у интензивне борбе, током којих су расељени милиони људи, укључене и друге оружане етничке групе широм земље. Оне делују самостално и нису под командом НУГ.
Пронађена жива
СТРАХОВАЊА да би број жртава могао да се мери и десетинама хиљада, развејавају бар донекле даноноћни напори спасилаца. Они су из рушевина после чак 55 сати од потреса из рушевина јуче извукли живу жену. Претходно је трачак наде улило спасавање 29 људи из једне вишеспратнице, као и тридесетогодишње жене испод рушевина под којима је преживела 30 сати.
За то време, аеродроми у Мандалеју и престоници Нејпјиду су затворени због оштећења. Међународна помоћ, упркос томе ипак пристиже, па су два индијска војна транспортна авиона Ц-17 успела да допреме пољску болницу, а стигао је и тим од 120 људи који ће у Мандалеју успоставити медицински центар са 60 кревета. Још индијске помоћи стигло је у највећи град Јангон који је постао чвориште за допремање стране помоћи.
Очекивао се и конвој од 17 кинеских камиона са шаторима и медицинском опремом. Кина је такође упутила тим спасилаца у угрожена подручја. Руско министарство за ванредне ситуације упутило је 120 спасилаца у Рангун, а министарство здравља је саопштило да је Москва послала и медицински тим у Мјанмар.
Стални само немири и сукоби
МЈАНМАР, претходно познат као Бурма 1948. године стекао је независност од Велике Британије, од када су у земљи стални само немири и сукоби. Војска је преузела власт 2021. године, десет година пошто је пристала да преда управљање цивилној влади. Од тада се хунта без милости обрачунава са дисидентима у земљи од око 57 милиона становника чији је главни град Нејпјидо, а највећи Јангун, комерцијални центар и бивша престоница.
Своје спасиоце у погођено подручје послали су и Филипини, Вијетнам, Индонезија, Јужна Кореја и Нови Зеланд.
УН су упозориле да су у земљотресу уништене или оштећене многе медицинске установе и инфраструктура, па је од критичне важности обезбедити довољно медицинских залиха, као и лекарског особља.
Спасилачке напоре, међутим, ометају срушени мостови, закрчени путеви и лоше комуникације у земљи коју потреса и грађански рат. Паклену ситуацију у Мјанмару додатно је погоршао још један накнадни потрес јачине 5,1 степен Рихтера.
На Тонги упозорено на цунами
СНАЖАН земљотрес јачине 7,1 степени по Рихтеровој скали погодио је јуче и Тонгу, саопштио је Европско-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Амерички центар за упозорење саопштио је да постоји опасност од формирања цунамија. Земљотрес се догодио на дубини од 10 километара. Епицентар земљотреса био је 139 километара од Нукуалофе.
Америчка национална управа за океане и атмосферу саопштила је да се цунами може очекивати у радијусу од 300 километара од епицентра. Није било података о евентуалним жртвама, нити причињеној материјалној штети.
Накнадни потрес, ипак, само је још један у низу. Епицентар највећег потреса у петак био је у близини другог по величини града, Мандалеја, чији становници су још једну ноћ провели на улицама, било због страха или зато што су остали без дома.
Разорни земљотрес осетио се и у суседном Тајланду где је погинуло најмање 18 особа, док је бар 76 несталих радника при рушењу солитера од 30 спратова који је био у изградњи. Тајландске власти тврде да испод рушевина још пулсирају знаци живота. Локални становници су ипак забринути да би накнадни потреси могли додатно ослабити и срушити грађевине које су већ оштећене у првом, најјачем удару.
Препоручујемо

ПАНИКА У ЦЕНТРУ БАНГКОКА: У току хитна евакуација, чује се пуцање зидова у зградама
31. 03. 2025. у 08:13

ЈОШ ЈЕДАН ЈАК ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ОСТРВО ТОНГА: Тло се не смирује (ВИДЕО)
30. 03. 2025. у 17:30

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)