РУСКИ НОВИНАРИ "ТРОФЕЈ" ЗА КИЈЕВ: Ратни репортери о украјинским оружаним снагама које их "лове" по првим линијама фронта (ФОТО)

Наташа Јовановић

31. 03. 2025. у 21:20

НЕ верујем у институције УН. Велики број наших новинара је погинуо, а да су међународне организације углавном затварале очи пред овом чињеницом. Немам илузија. Не мислим да ће се ситуација на било који начин поправити. Они који су против истине, наставиће да нас лове.

РУСКИ НОВИНАРИ ТРОФЕЈ ЗА КИЈЕВ: Ратни репортери о украјинским оружаним снагама које их лове по првим линијама фронта (ФОТО)

Фото: Олга Кириј

Овако прошлонедељну серију убистава руских ратних репортера коју је Сергеј Лавров назвао потврдом нацистичког духа кијевског режима, а тим поводом Русија затражила седницу СБ УН, за "Новости" коментарише Семјон Пегов, хроничар сукоба Донбасу и коментатор кога прати милионска публика. Више пута рањаван, Пегов је носилац ордена за храброст који му је уручио председник РФ Владимир Путин.

О последњој серији обрачуна са ратним извештачима Пегов каже да је тешко утврдити да ли су они били жива мета украјинске стране, или су ухваћени у унакрсној ватри. Ситуација на тачкама где су живот изгубили момци из "Известије" јесте напета, док је Ана, дописница Канала 1, нагазила на мину у Белгородској области. Пегов додаје да што се тиче украјинске стране, новинари нису само легална, већ и пожељена мета.

Фото: Олга Кириј

РУШЕВИНЕ Суџа ослобођена после седам месеци

- Тако је још од 2014. године, када су се распламсале борбе око Славјанска. Ту линију је држало 300 наоружаних људи, нека врста наше милиције. Тада је погинуо један италијански новинар и мој друг Андреј Стењин. То је по мом мишљењу било циљано гађање новинара од стране неонациста, а то је потврдила и истрага на лицу места - каже Пегов.

И касније, надовезује Пегов, неонацисти су уредно када би видели новинаре на првим линијама фронта, пуцали на њих, јер за Кијев су ратни дописници увек били "иритантан фактор" будући да су извештавали о ситуацији на фронту. То је разлог што су у нишану украјинских пушака и артиљерије, а сада и дронова.

Ово је само прва рунда

О ТОМЕ шта он и борци са којима свакодневно комуницира мисле о мировним преговорима, Семјон Пегов каже:

- Никада то нисам крио, а мислим и даље - ово није нека коначна битка, генерална битка између Русије и Запада и добра и зла. Моје мишљење се није променило - ово је само прва рунда наше конфронтације, па чак ни мир који се може постићи било на терену, захваљујући нашој брзој победи, било за преговарачким столом, неће бити коначан. Уверен сам да нам предстоји подједнако жестока, можда још жешћа конфронтација са Западом, која неће заобићи ни друге земље.

Вест о рањавању и убиству руских новинара није затекла само оне који су свој живот и професију везали за фронт. На мети украјинске ватре прошле недеље се у ослобођеној Суџи нашла и Олга Кириј, ратни репортер и режисер документарних филмова РТ Москва. За "Новости" описује дешавања која су претходила нападу на руску новинарску екипу:
- Ишли смо са војним волонтерима да снимамо евакуацију породице, баке и деде инвалида. Сместили су их у кола у Суџи и одвезли до моста. Украјинци су, повлачећи се, дигли у ваздух делове моста и волонтери су преко реке до места евакуације преносили старце на рукама. У том тренутку ја сам на мосту и фотографишем изгореле аутомобиле. И почиње паљба. Прва на мети је кућа у коју су сместили баку, а затим и мост... Изнад наших глава кружио је украјински дрон.

Фото: Олга Кириј

ХРАБРА Олга Кириј

Олга и њен колега су успели да избегну смрт, а драматични снимци на којима се чује хука гранатирања осванули су на свим руским медијима. Олга је прекаљени ратни репортер али, како каже, до сада није била толико близу смрти. Живот, верује, дугује икони Свете Олге коју увек носи са собом.

Упркос свим опасностима, додаје Пегов, без ратних репортера који извештавају о чињеницама сукоба поље за манипулације и кривотворења било би непрегледно.
- Задатак нашег руског братства војних дописника је да заиста пренесемо голу истину са фронта. Поред информација, најдрагоценије су приче о подвизима, о стварним људима, о њиховим драмама, о правим херојима. Вести ће протутњати али те приче о људима спремним да умру за "своје пријатеље" су непроцењиве. То је у извесном смислу наша руска идеологија - погинути за "своје пријатеље".

Фото: Олга Кириј

Оружје стиже од НАТО

Пегов додаје да управо овај идеал разликује Русе од многих других:

- Да нисмо испричали све приче, да нисмо писали о Мотороли, да нисмо причали о Вохи, о другим херојским личностима које су данас постале симболи "руског пролећа", приближавање победи било би немогуће. Мало је вероватно да би људи могли да ратују толико месеци у најтежим условима, када се сва страна артиљерија и војна техника, укључујући и НАТО, боре на страни неонациста, да нису забележени подвизи наших хероја. То је темељ наше победе.

А у овом рату било је немало тренутака када су, каже чувени ратни репортер, живи заиста завидели мртвима и то су оне слике које се дубоко урезују у памћење: када иза гранатирања обичних села остану тела мртвих беба, жена, стараца. Ужас рата је свепрожимајући, али Пегов је један од оних који верују да је упркос свим страхотама, овај рат донео и неке драгоцене ствари:

- Братство које се рађа у рату је апсолутно непроцењиво благо које можете и треба да носите са собом кроз живот. Није случајно што ми Руси имамо изреку: пријатељ у невољи је пријатељ. Нажалост, братство се окупља у најекстремнијим ситуацијама, али тада ова сила помаже да се свет трансформише, помаже да се помере планине и крене ка светлости.

Фото: Олга Кириј

На питање која је разлика између новинара који пише о рату и онога који је у рату, Пегов одговара осмехом:

- Једно је цртати мапе и стрелице, радити аналитику, седети у удобној столици за компјутерским столом, а друга ствар је да радиш у пољима (фронту, прим. прев.). Поносан сам што припадам тиму и братству које ради у пољима. До те истине не можеш доћи другим путевима, само директно, кроз емоције. Како другачије пренети оно што се зове "со рата", ако сами нисте били тамо, ако не осетите ту атмосферу.

Задатак репортера, каже Пегов је да гледаоца проведе кроз рат како би разумео шта се дешава тамо, не главом, већ целим бићем и срцем. 

Раде исто што и нацисти

ПАЖЊА целог света усмерена је на Курску област, где су људи под украјинском окупацијом провели седам месеци. О томе Олга Кириј снима филм под називом "Окупација". Тим поводом она обилази ослобођена насеља и она у којима се још воде борбе. Тамо затиче силоване, злостављане и људе који сведоче о убиствима мештана:
- Раде исто што и нацисти током Другог светског рата. Све се то дешава у тренутку када се воде преговори у Саудијској Арабији, Украјинци нам се свете, "плаћају" мештани села из којих су их протерале руске трупе. Огроман број дронова је на небу изнад Суџе. Пуцају на свакога ко одлази или покушава да евакуише људе, желе да елиминишу сведоке који би могли да испричају много тога о злочинима кијевског режима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

ЈЕДВА ЧЕКАМ ДА УЂЕМ У РИНГ: Сара Ћирковић започела припреме за меч за светску професионалну титулу