ТРАМПОВЕ ТАКСЕ КАО АУТОГОЛ: Планета на прекретници јер је председник САД увео серију царина
УВОЂЕЊЕ царина скоро свим економским партнерима САД фактички је увод у трговински рат.

Фото: Профимедиа
Друга страна ће Америци узвратити истом или приближном мером, па ће САД поново увести намете да би појачале свој учинак. То ће се наставити и онда ће се све велике трговачке силе укључити у тај рат, који плаши берзе, инвеститоре, смањује обим трговине, негативно утиче и на потрошаче у земљама где овакве увозне царине поскупљују ту робу.
Овако професорка Факултета политичких наука Универзитета у Београду Драгана Митровић, за "Новости", оцењује које последице по свет ће имати серија тарифа које је амерички председник Доналд Трамп увео већини земаља. Трамп је објаснио да жели да врати производњу у САД, како би одговорио на "непоштену трговинску политику других земаља", да би повећао пореске приходе, те подстакао сузбијање миграције и трговине дрогом. По речима наше саговорнице, нова политика може донекле да испуни Трампове циљеве, али ће довести до поскупљења производа и услуга у САД и поспешиће инфлацију против које се бори његова администрација.
Нема повлашћених
УВЕДЕНЕ су и царине на увоз аутомобила, а то погађа највише велике извознике на америчко тржиште као што су Јапан и Јужна Кореја, иначе, веома блиски безбедносни савезници САД из Источне Азије, наводи наша саговорница. "Очигледно је да ту нема повлашћених. Царине су раније износиле два одсто са нових 25, сада износе 27 процената, чиме за четвртину поскупљују цену тих аутомобила на америчком тржишту. Американци то раде са намером да обесхрабре извоз, а да привуку стране инвеститоре, да повећају производњу тих истих произвођача на америчком тлу, повећају обим њене реалне економије, да повећају упосленост и тако даље", наводи професорка Митровић.
- Прве анализе показале су да ће просечно америчко домаћинство за потрошна добра због нових царина плаћати између 1.300 и 1.600 долара више. Ефекат заштите домаће производње које нема или је скромна, на дугом је штапу, док су последице тренутне. Трампова администрација жели да добије бројне уступке за своје извознике и произвођаче, као и за прилив инвестиција у своју привреду - сматра професорка Митровић.
На удару америчких тарифа у великој мери нашао се највећи економски ривал САД, Кина, којој је шеф Беле куће "наменио" царине од 34 одсто, надовезане на претходне од 20 процената, што је подгрејало сумње ће се њихов сукоб продубити. Пекинг је оштро осудио одлуку Вашингтона, описавши је као типичну тактику застрашивања и затражио да се одмах укине:
- Кина се снажно противи овом потезу и предузеће одлучне контрамере да заштити своје интересе - саопштило је Министарство трговине Кине, позивајући САД да трговинске спорове решавају кроз равноправан дијалог.
Професорка Митровић оцењује да нове тарифе неће позитивно утицати на односе САД и Кине, али да оне могу да буду подстицај за обе стране да што пре започну техничке дијалоге на нижим оперативним нивоима, па и на највишем, да би се незадовољства умањила кроз договоре, прихватљиве за обе стране:
- Кина је покренула инспекцијске поступке против компанија из америчког ИТ сектора, што раније није радила. Велики намет стављен је на бродове који су направљени у Кини. Уведене су таксе на превоз енергената. Трампова администрација овим путем хоће да поспеши производњу. САД тренутно праве десет бродова годишње, а Кина хиљаду. Америци су потребне инвестиције, ресурси и огромно време, да достигне Кину, ако је то уопште могуће. Истовремено, амерички намети на кинеске бродове којима се увози роба у САД поскупљују ту робу, отежавају послове увозницима који управљају лукама, који се баве логистиком и транспортом.
Намети и за ненасељене
НОВЕ америчке тарифе обухватају и ненасељене или готово ненасељене територије, укључујући области Аустралије и Норвешке. Према списку објављеном на налогу Беле куће на "Иксу", САД је применила 10 одсто тарифе на робу са острва Херд и Мекдоналд, аустралијске територије смештене ближе Антарктику, које су потпуно ненасељене, пренео је Би-Би-Си. Царине од десет одсто уведене су и на робу из Свалбарда и Јан Мајена, две удаљене норвешке територије у близини Северног пола, које заједно имају око 2.500 становника. Није јасно које производе те територије извозе у САД.
И друге погођене земље су осудиле Трампову одлуку, док су поједине најавиле да ће узвратити ударац Вашингтону. Амерички министар финансија Скот Бесент апелује, међутим, на трговинске партнере да не одговарају контрамерама, упозоравајући да би одмазда могла да погорша ситуацију. Упозорава да ће дугорочни економски фактори, попут раста привреде и стабилности тржишта, имати већи утицај од тренутних реакција на царине. Иако признаје да би тарифе могле да доведу до раста цена, додаје да то "не мора нужно да се деси".
Потпредседник САД Џеј Ди Венс је оценио да су свеобухватне тарифе велика, али неопходна промена, "јер се противе глобалистичкој економији која је довела до тога да САД имају огромну количину дуга за куповину ствари које друге земље праве за њих".
- Позајмљујемо новац од кинеских сељака да купимо ствари које ти кинески сељаци производе. То није рецепт за економски просперитет. То није рецепт за ниске цене, нити рецепт за добре послове у САД. Тренутно, Трамп води ову економију у другом правцу. Обећао је то и сада испуњава - казао је Венс, додавши да, иако се администрација бори за снижавање цена, промена се неће десити преко ноћи.
Национална федерација продаје са седиштем у Вашингтону, такође, упозорава да ће Трампове тарифе довести до виших трошкова за америчке породице.
- Тарифе су порез који плаћа амерички увозник и који ће бити прослеђен крајњем потрошачу. Царине неће плаћати стране земље или добављачи. Непосредна примена ових тарифа је масовни подухват и може негативно утицати на милионе америчких предузећа - рекао је Дејвид Френч, извршни потпредседник трговинске организације за односе са владом.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

КРАХ БРАКА НАКОН 14 ГОДИНА? Вилијам ангажовао адвокатску фирму која је разводила Дајану и Чарлса
ВАЖИЛИ су за најскладнији краљевски пар, а у последње две године мало-мало шушка се о могућим проблемима и потенцијалном разводу.
04. 04. 2025. у 20:19
Коментари (0)