НЕГДЕ РАДО ЖЕНЕ ИДУ У ВОЈНИКЕ: У Африци највише дама у униформи, али не на добровољној бази

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

07. 04. 2025. у 06:45

БРОЈ земаља у којој је војни рок обавезан и за жене, убрзано расте, мада је у већини држава, служење војске кад су даме у питању и даље на добровољној бази.

НЕГДЕ РАДО ЖЕНЕ ИДУ У ВОЈНИКЕ: У Африци највише дама у униформи, али не на добровољној бази

Foto: Shutterstock

 Најсвежији случај увођења војне обавезе за лепши пол је Данска, како је недавно преломио парламент у Копенхагену. Зато ће, од 1. јула, све даме које су навршиле 18 година, добити обавештење о војној обавези, а регрутација стартује догодине.

Подаци из данских оружаних снага, говоре да у Данској жене већ чине четвртину регрута који се добровољно јављају у војску. Војни рок, служи се од четири до 12 месеци, у зависности од тога за шта су се регрути определили током основне, тромесечне обуке.

И у другим државама северне и западне Европе, жене морају у војску. У Норвешкој, од 2015, важи општа војна обавезе за оба пола, а Шведска, која је обавезу укинула 2010. године, поново ју је увела осам година касније. Холандија је служење војног рока замрзла 1997, а још је није одмрзла, мада се о томе увелико размишља.

У Шведској, војна обавеза траје од шест до 15 месеци, а петина припадника војних снага су жене и то практично на свим положајима. Цела планета, била је запањена исходом поморске војне вежбе западних војних снага, још 2005, на Пацифику на којима је учествовала и Шведска. Шведска подморница ХМСМ Халанд "потопила" је амерички носач авиона Роналд Реган, упркос свом могућем надзору из ваздуха, са бродова и подморница, што је све било у пратњи носача, а том шведском подморницом је командовала - жена.

Ноћне вештице

У УКРАЈИНИ, где се ратује, за Украјинке, не постоји војна обавеза, а не прописује је ни друга земља у сукобу, Русија. Упркос томе, на обе стране, све је више жена. По информацијама Министарства обране у Кијеву, тренутно их је 68.000 Украјинки у оружаним снагама, чак 40 одсто више него 2021. године. Све је више и Рускиња у униформи, а прошле јесени, основана је и прва, искључиво женска јединица под именом "Ноћне вештице", названа по познатој јединици совјетске авијације из Другог светског рата. Дојче веле наводи да ове "вештице" управљају беспилотним летелицама у нападима у Украјини.

Ипак, на листи земаља у којима припаднице лепшег пола обавезно морају да служе војску, највише је афричких држава, пише Дојче веле и додаје да на црном континенту, то није питање равноправности полова, већ броја војника којим држава располаже. У Еритреји сви морају у војску на 16 месеци, а војна обавеза за мушкарце и за жене, постоји и у Чаду, Гвинеји-Бисау, Малију, Мозамбику, Зеленортској Републици и Нигеру. Иако и у Обали Слоноваче жене по закону треба да иду у војску, ова обавеза се не спроводи. Влада Мозамбика, недавно је продужила војни рок с две, на чак пет година!

Кинескиње морају у војску у узрасту између 18 и 19 година, ако имају школску спрему и испуњавају услове за одређена војна звања. Војску служе и становнице Бурме и Источног Тимора, док у Северној Кореји, војна обавеза за девојке постоји од њихове 17. године. Колико дуго ће Севернокорејанке остати у униформи, одлука је "мудрог руководства комунистичке државе" и лако може да потраје годинама! Источни Тимор, од 2020, прописује војну обавезу за све који имају између 18 и 30 година, а служба траје 18 месеци.

У Израелу, још од оснивања 1949, жене служе војску две, а мушкарци три године. У многим земљама, девојке су примане у војску, ако су то желеле, али тек релативно од скоро, оне нису само у јединицама за снабдевање и логистику, него и на фронтовским позицијама. У Израелу, међутим, оне одавно учествују и у борбеним јединицама.

Ипак, у највећем броју земаља у којима постоји војни рок и за жене, то је добровољна одлука, па тако у САД има само око 200.000 жена војника, што је око 14 одсто укупног броја припадника оружаних снага.

У практично свим другим чланицама НАТО, као и у Јужној Кореји, Боливији, или Јапану, женама није ускраћена војна каријера. Јапан додуше, теоретски још нема војску, него "Снаге за самоодбрану", што је последица његовог пораза у Другом светском рату. То је, међутим, више одлука на папиру, а мање реално стање.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упутство и за Србију,Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа

ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упутство и за Србију,Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа

МИНИСТАРСТВО пољопривреде Србије апеловало је недавно на све сточаре, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да предузму све неопходне мере како би спречили потенцијални унос болести слинавке и шапа у Србију и буду максимално одговорни.

08. 04. 2025. у 14:48 >> 18:42

Коментари (0)

ПОЕТСКИ ВРЕМЕПЛОВ НА ДОРЋОЛУ – СУЗЕ И ОСМЕСИ У ВРТЛОГУ ЕМОЦИЈА СА НЕБОЈШОМ МИЛОВАНОВИЋЕМ