ЗЕЛЕНСКИ ШАЉЕ АРМИЈУ РОБОТА НА ФРОНТ: Да ли 15.000 “терминатора” може зауставити руски цунами или је ово потез из очаја? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

06. 04. 2025. у 19:22

РАТ у Украјини постао је први глобални сукоб у којем дронови – било да су ваздушни, поморски или копнени – играју кључну улогу у редефинисању савременог ратовања.

ЗЕЛЕНСКИ ШАЉЕ АРМИЈУ РОБОТА НА ФРОНТ: Да ли 15.000 “терминатора” може зауставити руски цунами или је ово потез из очаја? (ВИДЕО)

Фото Принтскрин Youtube/ШАГвперед

Уклањају традиционалне војне доктрине попут концентрације снага и маневра, а сада Кијев прави нови искорак у употреби технологије слањем хорди аутономних копнених дронова (УГВ) на источни фронт.

Према британском таблоиду Дејли Мирор (Daily Mirror), Украјина је започела распоређивање до 15.000 наоружаних борбених робота, познатих као “тихи убице”, како би покушала да заустави руску офанзиву која не престаје да бележи успехе и шири се дубоко у украјинску територију.

УКРАЈИНСКИ КОПНЕНИ ДРОНОВИ: ТЕХНОЛОШКИ ОДГОВОР НА РУСКУ “ПОПЛАВУ”

Ови роботи, осмишљени за подршку трупама у рововима и градским борбама, могли би да представљају кључни заокрет у борбама које се све више воде из заклона и на блиским дистанцама.

Роботи су опремљени оружјем и сензорима, могу да се крећу по неравном терену и функционишу и по дану и по ноћи. Један од најистакнутијих модела је “Љути”, наоружан митраљезом калибра 7,62 мм, који се користи за извиђање, подршку нападима и прецизну ватрену потпору.

Украјинске снаге користе ове платформе као мобилне ватрене тачке које могу напасти из неочекиваних праваца и одвући пажњу руским трупама, пишу оптимистични британски медији.

Роботи се контролишу на даљину, што омогућава оператерима да остану безбедни, док се истовремено драстично смањује ризик за људство – посебно значајно након недавних великих губитака.

МАСОВНА ПРОИЗВОДЊА У ТАЈНИМ ПОГОНИМА

Према војним изворима, Украјина је значајно проширила производне капацитете УГВ-ова у тајним фабрикама широм земље. Компактна возила се превозе војним камионима и погоне их тихи електрични мотори који омогућавају дуготрајно оперативно деловање, чак и при температурама до -20°Ц.

Технички изазови који остају су поуздана веза између оператера и возила, побољшана управљивост у тешким теренима, као и потреба за додатном обуком војника који управљају системима.

УКРАЈИНА ИНВЕСТИРА 120 МИЛИОНА ФУНТИ У РОБОТИЗОВАНО РАТОВАЊЕ

Министарство одбране Украјине инвестирало је чак 120 милиона фунти у роботизоване војне системе само у првом кварталу 2025. године. Ово је највећа инвестиција у војну аутоматизацију до сада, а Кијев верује да ће масовна употреба робота преокренути тренутну ситуацију на фронту у њихову корист.

Поред познатих модела, постоји наводно више прототипова и оперативних верзија УГВ-ова који се брзо тестирају и уводе у употребу. Према тврдњама британског гласила, роботи играју све већу улогу у урбаним борбама, замењујући војнике у најопаснијим мисијама.

НОВА ЕРА РАТОВАЊА У РОВОВИМА

У четвртој години крвавог сукоба, британски таблоиди наводе како Украјина показује да се технолошки одговор на класичне војне доктрине може налазити у вештачкој интелигенцији и роботици.

Док број погинулих руских војника у британским медијима достиже 800.000, а укупан број украјинских губитака им неким чудом остаје непознат, дронови и роботи све више преузимају примат на линијама фронта.

Увођење 15.000 УГВ робота представља не само очајнички покушај, већ и експериментални искорак у нови модел ратовања – у којем технологија, а не само људски фактор, одлучује исход битке.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (2)

НАДАЛ НЕ ЖЕЛИ ДА ЋУТИ: Промене у тенису су неопходне