НИШТА ОД АМЕРИЧКОГ ЛОВЦА Ф-47: Ево како је Кина срушила Трампов сан
ПРЕДСЕДНИК Доналд Трамп зна да ће његово повећање царина на кинеску робу на 145 одсто повећати предност у трговинском рату, али Пекинг такође држи чврсту контролу над материјалима који су критични за одбрамбену индустрију Сједињених Држава.

Фото Танјуг/АП
Кина је 3. априла први пут одговорила на Трампову почетну салву од 54 одсто на свој извоз тако што је поставила ограничења извоза на елементе ретке земље, који су кључни за борбене авионе који ће чинити окосницу нове генерације флоте америчког ратног ваздухопловства.
Након договора са Боингом, Трамп је рекламирао Ф-47 као наследника Ф-22 Рептора. Али одрживост америчког програма Next Generation Air Dominance (NGAD) у великој мери зависи од материјала које Кина производи.
Они укључују седам категорија средњих и тешких елемената ретке земље, укључујући самаријум, гадолинијум, тербијум, диспрозијум, лутецијум, скандијум и итријум (samarium, gadolinium, terbium, dysprosium, lutetium, scandium and yttrium).
-Они су дефинитивно “стреле у тоболцу” Пекинга који помажу Кини да одговори на ове све веће тарифе, рекао је Том Брејди, професор праксе на Рударском факултету у Колораду.
-Диспрозијум је критичан за употребу у магнетима високе температуре, рекао је он за Newsweek. „Млазним моторима и сличним стварима су потребни магнети високе температуре који одржавају тај магнетни квалитет на веома високим температурама.
Итријум је неопходан за превлаке млазних мотора на високим температурама, високофреквентне радарске системе и прецизне ласере. Такође омогућава термичке баријере на лопатицама турбине да спрече топљење авионских мотора у току лета.

Фото принтскрин X@ArthurMacwaters
КИНЕСКА КОНТРОЛА ИЗВОЗА
Ови минерали су потребни за магнете и актуаторе високих перформанси. Метали попут титанијума, волфрама и ниобијума су такође неопходни за структурну чврстоћу, отпорност на топлоту и скривене премазе.
-Кинеска контрола извоза кључних средњих и тешких реткоземних елемената представља значајан ризик за америчку националну безбедност, одбрамбену производњу и високотехнолошку индустрије“, рекао је Џејми Андервуд из консултантске куће SFA-Oxford у саопштењу за јавност од 5. априла.
Он је приметио како су елементи на кинеској листи потребни за трајне магнете високих перформанси за напредне ракетне системе и оружје усмерене енергије.
На њих се ослања не само одбрамбена индустрија; они подупиру стварање компјутерских чипова и електричних аутомобила. Тај потез Кине значи да може ограничити извозне дозволе које издаје, дајући јој оружје једнако ономе направљеном од минерала које контролише, а које је раније поседовала.
Кина је 2010. зауставила извоз ретких земаља у Јапан након тензија између земаља након судара чамаца у спорним водама у близини острва Сенкаку. У јулу 2023. Кина је ограничила извоз галијума и германијума, који се користе у чиповима, радарима и сателитима, што је виђено као одговор на америчка ограничења продаје и трансфера технологије.
Галијум је кључан за полупроводнике и микрочипове за одбрану и потрошачку електронику, напредне радаре, комуникационе системе, вештачку интелигенцију (АИ) и сателитску и свемирску технологију.
-Ова ситуација у свету се вероватно ствара око 15 година, рекао је Харви Кеј, извршни директор US Critical Materials, који је потврдио на својој локацији Sheep Creek у Монтани најквалитетнија налазишта ретких земаља и галијума.
-Одједном критични минерали, ретке земље су геополитичко оружје, и то је озбиљно, рекао је он за Newsweek.
Он је рекао да САД данас плаћају цену што су дозволиле Кини да украде предност у развоју и преради критичних минерала. Иако су у Сједињеним Државама била обећавајућа налазишта, Кина је преплавила тржиште, снизивши цене и уљуљкавши компаније да купују кинеске минерале.
Доминантна у производњи тешких ретких земаља, Кина такође контролише већину свог рударства у земљи у Мјанмару.
-Кинези су, у смислу Иницијативе „Појас и пут“, користили њихову прераду и снабдевање као геополитичко оруђе, рекла је Кеј, мислећи на кинеску дугорочну глобалну инфраструктурну стратегију усвојену 2013. Стисак који Кина такође има на прераду минерала ван земље створио је „критичну ситуацију овде у Сједињеним Државама“.
„УЧИНИТЕ АМЕРИКУ ПОНОВО НЕЗАВИСНОМ ОД КРИТИЧНИХ МИНЕРАЛА“
Бела кућа је изузела критичне минерале из својих тарифа. Међутим, потез Кине да ограничи приступ својим минералима фокусирао је умове на потенцијал у САД да надокнади мањак у земљи.
Трамп је 20. марта потписао извршну наредбу за коју је рекао да ће подстаћи америчку производњу минерала, поједноставити издавање дозвола и побољшати националну безбедност у координацији са Националним саветом за доминацију енергије.
Према налогу, Закон о одбрамбеној производњи користио би се и за проширење капацитета домаће производње минерала. У наредби се наводи да 70 одсто ретких земља у САД долази из Кине, али и да Иран и Русија контролишу велика налазишта минерала.
Кеј је рекао да ће потез Трампове администрације помоћи у настојању да се обезбеди суверенитет критичних минерала и ретких земаља за одбрану домовине.
-Да употребим неке од речи тренутне администрације, могли бисте рећи “учините Америку поново независаном од критичних минерала“, рекао је он.
newsweek.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

ТРАМП ТВРДИ: Сједињене Државе имају тајно супероружје моћније од свега виђеног до сада!
10. 04. 2025. у 18:00

ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп изјавио је данас да ће свим земљама, укључујући и Србију, уведене царине бити суспендоване, осим за Кину, којој је тарифе увећао на 125 одсто.
09. 04. 2025. у 20:44

ДРАМА НА ГРАДИЛИШТУ! ЈЕДНА ОСОБА ЗАРОБЉЕНА, ТРОЈЕ ПРЕЖИВЕЛО: Грађани позвани да се евакуишу због додатног урушњавања (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО преносе локални медији, претпоставља се да су две особе заробљене након што се срушило градилиште Шин Ансан, у Иљик-донгу, Гванмјон-си, близу јужнокорејске престонице.
11. 04. 2025. у 10:00 >> 10:12

Мирзу Делибашића жена оставила због алкохола, сина му родила Српкиња (ФОТО)
МИРЗА Делибашић, легендарни кошаркаш из Сарајева, био је много више од спортисте – био је симбол страсти, харизме и људскости.
12. 04. 2025. у 11:25
Коментари (0)