ШТА ТО ПРАВИ СЕВЕРНА КОРЕЈА? КИМ ЏОНГ УН ПРИПРЕМА ДО САДА НЕВИЂЕНО ЧУДО: Сателитски снимци открили све, ево о чему је реч
САТЕЛИТСКИ снимци показују како би могао да изгледа највећи ратни брод Северне Кореје икада. До сада вероватно нешто највеће што се могло видети у ратној флоти Ким Џонг Уна.

Фото: Профимедиа
Слике независних добављача сателита Маkar Technologies и Planet Labs 6. априла показују брод у изградњи у води у бродоградилишту Нампо на западној обали Северне Кореје, око 60 километара (37 миља) југозападно од главног града Пјонгјанга.
Аналитичари кажу да слике показују текућу изградњу оружја и других унутрашњих система брода, који је вероватно фрегата са вођеним пројектилима (FFG) дизајнирана да носи ракете у вертикалним лансирним цевима за употребу против циљева на копну и мору.
- FFG је дугачак отприлике 140 метара (459 стопа), што га чини највећим ратним бродом произведеним у Северној Кореји - каже се у анализи Џозефа Бермудеза млађег и Џенифер Џун из Центра за стратешке и међународне студије.

Фото Танјуг/АП
Поређења ради, разарачи америчке морнарице Arleigh Burke дугачки су око 505 стопа, а његове фрегате класе Constellation у фази изградње биће дугачке 496 стопа.
Постојање ратног брода није изненађење. Кимов режим је ангажован у брзој модернизацији својих оружаних снага, развијајући низ нових оружја и тестирајући интерконтиненталне балистичке ракете које могу да досегну скоро свуда у Сједињеним Државама.
То је учињено упркос санкцијама Уједињених нација које су поставиле строга ограничења на његов приступ материјалима и технологији за развој тог оружја. Али ближе везе са Русијом од почетка рата у Украјини могле би помоћи Северној Кореји да превазиђе те санкције, кажу аналитичари.
Ким Дук-ки, пензионисани јужнокорејски адмирал, рекао је да мисли да Москва можда обезбеђује технологију за ракетне системе фрегате.

Фото: Твитер/@martyn_williams/@nknewsorg
Слике брода појавиле су се у извештају државне корејске централне телевизије објављеном крајем прошле године на пленарној седници владајуће Радничке партије на крају године. На сликама се види вођа Ким како прегледа конструкцију брода.
Слике приказане у видео снимку КЦТВ показују да би ратни брод могао имати оружје које поседују модерне морнарице, укључујући ћелије за вертикално лансирање које би се могле користити за испаљивање разних пројектила.
Аналитичари су такође приметили да се чини да је брод постављен тако да има радар са фазним низом, који може да прати претње и циљеве брже и тачније него што су раније показивале могућности Северне Кореје.
Упркос овим индикацијама напредних ратних способности, аналитичари су позвали на опрез у доношењу претпоставки.
Изазов изградње ратних бродова
Готово сваки бродоградитељ може исправити труп и погонске системе, рекао је Карл Шустер, бивши капетан америчке морнарице и аналитичар са Хаваја.
- Међутим, савремени ратни бродови представљају изазов интеграције комуникација, електронике, оружја и електронских и акустичних сензорских технологија - рекао је он.
У интервјуу за Си-Ен-Ен у марту, јужнокорејски посланик Ким Бјунг-ки, члан Одбора за обавештајне послове Народне скупштине, поставио је питање да ли Пјонгјанг има техничку способност да изгради напредни ратни брод или инфраструктуру за његову подршку.
- Управљање тако великим војним ратним бродом захтева значајан износ буџета. Они не само да морају да изграде ратни брод, већ и да направе тим који би њиме управљао, а његово управљање кошта, укључујући опрему и гориво. Такође, један огроман ратни брод не може да изађе сам. Дакле, питање је да ли Северна Кореја може да приушти трошкове? - рекао је.
Ким, пензионисани јужнокорејски адмирал, био је опрезан да не потцени како би коначни производ могао да изгледа, посебно његову смртоносност.
- Ако Северна Кореја опреми нову фрегату хиперсоничном балистичком ракетом за коју је тврдила да је успешно тестирана у јануару, то ће утицати на регионалну безбедност - рекао је бивши морнарички официр.
Након прегледа сателитских снимака за Си-Ен-Ен, Шустер је рекао да је вероватно преостало још годину или више времена пре него што нови севернокорејски ратни брод може да почне са поморским испитивањима.
- Изградња овог брода се одлаже због недостатка надградње, сензора и система наоружања намењених за уградњу - рекао је он.
Стара флота Северне Кореје
Морнарица Северне Кореје има око 400 патролних бораца и 70 подморница, према најновијој процени америчке Одбрамбене обавештајне агенције (ДИА) у извештају за 2021. Иако је то велики број пловила, већина је старих и малих.
Џозеф Демпси, аналитичар Међународног института за стратешке студије, написао је у јануарском посту на блогу да Пјонгјанг има само два главна површинска борца. Те фрегате класе Најин, ратни бродови од 1.600 тона из раних 1970-их, су застареле, написао је он.
У извештају ДИА се наводи да ће севернокорејска морнарица бити углавном сведена на обалску одбрану у било ком сукобу са Јужном Корејом или Сједињеним Државама, које обе имају знатно супериорније поморске снаге.
Али севернокорејски лидер Ким се залагао за модернизацију своје поморске флоте. Такође развија ракете које се лансирају са подморница и подморнице за њихово ношење.
У септембру, Ким је прегледао локацију за нову поморску луку.
- Сада када ћемо ускоро имати велике површинске ратне бродове и подморнице које се не могу усидрити на постојећим објектима за привез ратних бродова, изградња поморске базе за управљање најновијим великим ратним бродовима постала је хитан задатак - рекао је тада.
Ју Јонг-Вон, јужнокорејски посланик, рекао је да је брод који се гради у Нампо бродоградилишту само један од примера да Ким покушава да модернизује своју морнарицу.
- Подморница на нуклеарни погон је у изградњи у бродоградилишту у севернокорејској луци Синпо, а друга фрегата или разарач је у изградњи у Чонгђину -рекао је Ју.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)