ФРАНЦУЗИ СТРАХУЈУ ОД ГРАЂАНСКОГ РАТА: Испитивање јавног мњења показало забрињавајуће резултате

Ввремена су смутна и несигурна. Све више људи страхује за сопствену безбедност на Старом континенту. Ако је веровати последњим истраживањима јавног мњења, перспективе су тако црне, да се чак близу половине Француза припрема за могућност грађанског рата.

ФРАНЦУЗИ СТРАХУЈУ ОД ГРАЂАНСКОГ РАТА: Испитивање јавног мњења показало забрињавајуће резултате

Фото: Горан Чворовић

Испитивање Француског института за јавно мњење (ИФОП) урађено недавно за потребе дневног листа "Фигаро" показало је крајње забрињавајуће податке, да се унутрашњег сукоба прибојава 42 одсто људи. Французи, тако, страхују од могућности да у њиховој земљи дође до упада у институције, као што су Јелисејска палата или скупштина, онако као што се то догодило у америчком Капитолу пре три године.

Други, "оптимистичнији", не виде у визиру рат, али, бар, уличне сукобе попут оних који су се догађали за време побуне "жутих прслука" или пољопривредника. Многи, у сваком случају, предвиђају кризу већих размера. Такође, шездесет одсто испитаних сумња у капацитет институција да осигурају политичку стабилност. 

Томе је свакако допринела ситуација на политичкој сцени, где Француска, од средине прошле године, нема стабилну владу ни владајућу већину. Уље на ватру долила је недавна пресуда најјачој кандидаткињи за председнника Марин Ле Пен којој јој је забрањено да учествује у изборној трци, с још увек крајње неизвесном апелационом завршницом.

Французи су такође изразили песимизам према безбедносној ситуацији, поделама у Европи и економској ситуацији. Осамдесет процената сматра да би до социјалног бунта могло да дође већ у месецима пред нама. То се представља као "рекордни" резултат у испитивањима у овом домену.

Као разлоге за дубоко социјално раслојавање, испитани у 88 одсто случајева наводе пораст деликвенције, 82 одсто концентрацију популације исте културе у одређеним квартовима, а 77 изражену неравнотежу у примањима. У сличном обиму, 75 одсто учесника анкете апострофира и важно место које религија заузима у јавној сфери.

Анкета је показала да радикализација друштва иде и кроз верске канале. Као најрадикалнији, наведен је ислам са 63 одсто, јудаизам са 23 и католицизам са 16. У томе улогу свакако имају атентати који су до сада изведени на овом тлу. С друге стране, 30 одсто млађих од 25 година има позитивно мишљење о исламизму.

Када је реч о исламизацији, 72 одсто испитаних је забринуто због пораста ове идеологије у градским насељима, 70 посто у затворима, 63 у школама, 56 на универзитетима и 52 у спортским клубовима.

На политичкој сцени, с једне стране, то доводи до значајног снажења суверенистичке деснице која има велику предност у сондажама у односу на остале странке. С друге, 83 посто ипститаних сматра да крајња левица доприноси подели грађана и да у њу немају поверења када је реч о борби против исламизма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА ИСТУКЛА БЛОКАДЕРЕ КО ВОЛОВЕ У КУПУСУ: Спречен хаос на факултету у Амстердаму (ВИДЕО)