ОД ГРУЗИЈЕ ДО БРАЗИЛА: Где све данас звоне православна звона (ФОТО/ВИДЕО)
У МНОГИМ православним земљама, као што су Грчка, Русија, Србија, Украјина, Румунија, Бугарска, Грузија, Кипар, Северна Македонија, Црна Гора и Молдавија, Ускрс се слави у недељу, 20. априла.

Фото Shutterstock
Међутим оно што много људи не зна, јесте да постоји велика православна заједница широм света и свака од њих има макар један обичај који се разликује од других.
Грузија
Ускршњи обичаји Грузина, који важи за већински православни народ у Грузији, имају много сличности са онима из Србије као што су фарбање јаја луковином, одлазак на ноћну литургију и вођење строгог поста.
Међутим један од најдрагоценијих обичаја сматра се печење слатког хлеба познатог као "пасха", богате, укусне погаче пуном путера и јаја која се традиционално припрема само за Ускрс. Данас је "пашка" доступна у продавницама, али без обзира на захтевни и дуг начин припреме, многи и даље воле да их припремају традиционално у свом дому док фарбају јаја.
Поред тога, важан део ускршње духовности у Грузији представља и поклоњење моштима светитеља, чему се придаје велики значај током празничних дана.

Фото Shutterstock
Молдавија
Молдавци су блиски по култури и пореклу са Румунима, те су православни верници ове земље подељени између Молдавске православне цркве (Московска патријаршија) и Бесарабскемитрополије (Румунска патријаршија).
Баш као и код нас, посна храна и свечана ноћна литургија спада међу главним традицијама, а као и у Грузији, припрема се ускршња погача, а уз то и домаћи квас.
У неки крајевима Молдавије деца, као у западним земљама за Божић, иду од куће до куће певајући празничне песме.
Белорусија
Православци у Белорусији имају доста заједничко са Србима, Румунима, Молдавцима и Грузинима што се тиче поста, литургије, слатког јела и фарбања јаја.
Међутим локални обичаји попут специјалног украшавања традиционалним везовима и орнаментима и припрема ускршњег хлеба под називом "куліч" је оно што чини Белорусију другачијом.
Куліч се пече у облику високог цилиндра и носи се у цркву на освећење.

Фото: Printscreen
Етиопија
Православне браће има и у Етиопији.
Већина становника су верници Етиопске православне Тевахедо цркве која важи за једну од
најстаријих оријенталних православних цркава која не припада византијској традицији.
Ускршњи пост траје 55 дана и веома је строг – без икаквих животињских производа.
Ускрс се дочекује свечано, уз ноћну литургију и традиционална јела као што су Доро Ват, зачињена пилетина, и инжера,кисели хлеб.
За разлику од српске праксе, богослужења укључују музику, бубњеве и ритмички плес, што даје посебан духовни и културни тон.
Еритреја
Сестринска Етиопијској, Еритрејска православна црква такође припрада оријенталној православној традицији.
Ускршњи пост и ноћна литургија су обавезни, као и посебни обичаји.
Молитвене поворке иду од села до села, носе се традиционалне народне ношње и изводе се песме познате као "мехелет" коју певају мушки хорови уз пратњу бубњева.
Ево и како звучи:
Египат
Православље живи кроз етничку и верску мањину у Египту по имену Копти.
Они Ускрс славе након дугог Великог поста, у складу са оријенталном традицијом.
Прослава Васкрсења укључује древне коптске литургије, читање на коптском и арапском језику, уз пратњу посебне музике и тамјана.
Ускршња трпеза обухвата "фесеих“ (слана ферментисана риба) и "фул" (пасуљ), јела који симболизују обнављање живота.
Упечатљива је и духовна припрема која укључује дане тишине и молитве.

Фото Shutterstock
Сирија
У Сирији, православну веру исповедају Арапи-православци, припадници Антиохијске православне цркве, једне од најстаријих патријаршија хришћанства.
Ускрс се прославља по византијском обреду, слично као у Српској православној цркви.
Међутим, обичаји укључују свечане поворке улицама на Велики петак, коришћење тамјана и цвећа, као и припремање ускршњих арапских јела као што су кубе (пуњени булгур) и кнафе (слатко јело од сира и шећерног сирупа).
Oвако изгледају чувене поворке:
Либан
У Либану, православни верници су углавном арапског или грчког порекла, и припадају такође Антиохијској православној цркви.
Литургија се одржава у духу византијске традиције, слично као у Сирији и Србији.
Оно што их разликује је то да се јаја често украшавају златом и орнаментима, а припрема се и традиционални десерт маглибије (млеко са пиринчем и ружином водом).
Ускрс у Либану често се прославља у мешовитим хришћанским заједницама, уз високу толеранцију и узајамно уважавање различитих конфесија.
Бразил
У Бразилу, православље је присутно кроз Грке, Русе, Србе, Либанце и Сиријце, који су се досељавали током различитих периода миграција.
У градовима попут Сао Паула и Рио де Жанеира постоје парохије Грчке православне архиепископије, Антиохијске цркве, као и Српске православне цркве, те се православна заједница у Бразилу сматра највећом у Јужној Америци.
Обичаји су слични српским, али празновање често укључује елементе локалне културе.
У неким заједницама, литургије прате самба музика, а на ускршњој трпези може се наћи и фежоада, традиционално бразилско јело од пасуља и меса.
Свим верницима желимо срећан Ускрс.
Препоручујемо

У НЕДОУМИЦИ СТЕ? "Васкрсе" или "воскресе"? Овако се правилно честита Ускрс или Васкрс?
19. 04. 2025. у 21:53

ШТА ЈЕ ПОМОДАРСТВО, А ШТА ВАЖНО У ПРОСЛАВИ УСКРСА? Свештеник решио дилему
19. 04. 2025. у 21:00

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)