ЗА МЕРЦА КИЛО "ВРУЋИХ КРОМПИРА": Будући шеф владе најбоље се котира код социјалдемократа, у очима осталих рејтинг му пада

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

04. 05. 2025. у 19:35

СВЕЧАНИ војни опроштај бившег немачког канцелара Олафа Шолца, заказан за сутра, практично је и увод у избор његовог наследника, за ког је једини кандидат демохришћанин, Фридрих Мерц. Канцлерамт у Берлину добиће новог станара, како је најављено, у уторак, 6. маја. Два догађаја, први у организацији Бундесвера, други у Бундестагу, означиће нову еру у државном врху ове земље. Истовремено, Немачка се суочава са својеврсним преседаном, да владу формирају демохришћани, победници на фебруарским парламентарним изборима док, с друге стране, десни суверенисти окупљени око Алтернативе за Немачку (АфД), већ имају већи рејтинг од њих.

ЗА МЕРЦА КИЛО ВРУЋИХ КРОМПИРА: Будући шеф владе најбоље се котира код социјалдемократа, у очима осталих рејтинг му пада

Foto: Profimedia

Чињеница да им "беже" само за проценат, не мења суштински ништа, нарочито кад се зна да је растући тренд популарности, присутан још од затварања гласачких кутија и да се очекује његово трајање. Осим тога, још један преседан краси предстојеће конституисање нове администрације. Владу ће, наиме, осим Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) која је, дакле, по популарности већ збрисана са првог места, чинити и социјалдемократе, чији је изборни резултат, заправо био њихов рекордни крах!

Све ово, у ситуацији кад би Немачка могла да изгуби епитет најјаче европске економије, услед инфлације и пада стандарда, енергетске кризе и растуће незапослености с једне, а мањка радне снаге с друге стране, доводи будућу власт у веома незавидан положај. Још нису преузели кормило државног брода, а већ у рукама држе врућ кромпир, заправо, читав килограм!

За трећу невољу, заслужан је сам Мерц. Ни по њега, наиме, ствари не стоје весело. Још није ни засео на функцију, а већ вуче "репове". Још током предизборне кампање, многи сународници гледали су га критички, његов имиџ био је, благо речено, осредњи, док сада убрзано губи репутацију па ће, како коментаришу поједини тамошњи медији, мандат започети такозваном канцеларском казном, односно, својеврсном стигмом која не улива поверење. А, оно је ионако већ поприлично урушено и пре инаугурације.

Током коалиционих преговора, наиме, репутација лидера ЦДУ је наставила да трпи, пише магазин Штерн, који подсећа да најновије сондаже јавног мњења показују да тек сваки пети Немац (21 одсто) сматра да је будући канцелар поуздан. То је за девет процентних поена мање него лане у августу, а три процентна поена мање него у јануару.

Ово показује карактеристичан профил, који агенција Форса саставља за врхунске политичаре, у неправилним интервалима. Поређења ради, на савезним изборима 23. фебруара, за ЦДУ/ЦСУ је гласало 28,5 одсто. Мерц сада само по једном критеријуму има више од половине бирачког тела, 61 одсто Немаца сматра да говори разумљиво. Једва 40 одсто Немаца сматра га јаким лидером, а само 27 одсто каже да зна шта људе покреће.

Пресуда уније бирача његове ЦДУ и сестринске баварске Хришћанско-социјалне партије(ЦСУ), природно је знатно позитивнија. Тако, око 71 одсто приписује Мерцу вештине вођења, а 79 одсто компетенцију. Али будући канцелар је, такође, изгубио кредибилитет међу својим присталицама, па га само 53 одсто сматра вредним поверења, што је осам процентних поена мање него у јануару. Мерц једино може донекле да се похвали ставом гласача будућег коалиционог партнера, јер га 40 одсто присталица СПД сада сматра компетентним (што је 11 процентних поена више него раније), а 18 одсто поузданим (девет процентних поена више).

Мерц је, својевремено, најавио да ће "преполовити" АфД. Тренутно, међутим, има велике муке да у тај циљ убеди своје следбенике, баш као што слабо успева да их убеди у било шта, будући да га јаким лидером сматра тек 14 одсто њих, компетентним, 13 одсто, а политичарем од поверења - само три одсто!

Задаци нове владе су, међутим, гигантски: решавање проблема миграција, покретање економије, преузимање водеће улоге у Европи, пошто је Трамп срушио трансатлантски мост те стога, много, много милијарди за Бундесвер и Украјину. Обновити железницу и ауто-путеве, смањити сиромаштво, само су још неки од ургентних задатака за будућег канцелара.

Како се бира канцелар?

САВЕЗНОГ канцелара предложиће сутра и формално, савезни председник Франк-Валтер Штајнмајер, а изабраће га Бундестаг, без расправе. У првој фази избора, потребна је апсолутна већина гласова, такозвана "канцеларска већина" од 630 парламентараца колико сада има Бундестаг. Ако то не буде у првом кругу, следи други круг гласања. Бундестаг има 14 дана да изабере другог кандидата за канцелара. Број гласачких листића није ограничен. И овде је неопходна апсолутна већина. Ако и ова друга фаза буде неуспешна, парламент мора одмах поново да гласа у трећој фази. Изабран је онај, ко добије највише гласова (релативна већина). У супротном, расписују се поновни избори.

Ако је канцелар изабран апсолутном већином, председник га мора именовати у року од седам дана. Ако добије само релативну већину, председник мора да га именује у року од седам дана, или да распусти Бундестаг.

У немачким прописима постоји једна специфичност, а то је да Бундестаг може да изрази неповерење предлогу председника државе за канцелара и да изабере другог. У историји Немачке, то се догодило само једанпут. Хелмут Кол, дошао је на канцеларску функцију путем овог такозваног конструктивног гласања о неповерењу. Године 1982. изабран је за наследника Хелмута Шмита.

Свечани војни опроштај

ВОЈНА почаст, којом ће се сутра федерална администрација опростити од одлазећег канцелара Олафа Шолца, одржаће се на платоу испред Министарства одбране у Берлину. Свечано војно повечерје, како пише Дојче веле, потиче из ослободилачких ратова (1813-1815). Тада се практиковао такозвани "цапфенштрајх", што значи буквално "ударац по чепу", а после тога певала се кратка вечерња песма.

Сам израз, потиче с краја 16. века. Таквим ударцем по чепу бурета, даван је знак за почетак повечерја. Од тог тренутка, гостионичари нису смели да служе пиће, а кметови су морали да се повуку у своје шаторе. Било је забрањено све, осим тишине. Краљ Фридрих Вилхелм Трећи је, руководећи се обичајем у руској војсци, августа, 1813. године наредио да се и у његовим трупама, после вечерње церемоније, изговара молитва.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: Било је лепо...

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."

НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.

04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11

Коментари (0)

НЕ ЖЕЛЕ ИХ У ФЕНЕРУ: Тадић и Џеко примили лоше вести, Мурињо их прецртао са списка