МОСКВА ИЗНЕНАДИЛА И ТУРСКУ И ИЗРАЕЛ: Русија ефикасно осигурава контролу над сиријском обалом
РУСИЈА учвршћује своје присуство у Сирији успостављањем војне контроле над приобалним областима земље, чиме ефективно “одваја” сопствену зону утицаја, преноси портал Ерем Њуз из УАЕ.

Фото: Принтсцреен/ТВ Звезда
Према сиријским изворима, Москва је започела формирање снага од 10.000 војника које ће обављати полицијске задатке како би очувале безбедност и стабилност у обалским областима, у сарадњи с привременом сиријском владом на чијем је челу Ахмед ал-Шара.
Разговори између Москве и Дамаска су у току, а очекује се да ускоро донесу конкретне резултате. Истовремено, забележен је пораст броја руских транспортних авиона који слећу у базе Хмејмим и Камишли.
Према новинарским извештајима, Русија се одлучила на војну интервенцију у Сирији како би заштитила заједнице Алавита и православних хришћана на обали, које су последњих дана биле мете масакра од стране џихадистичких бораца и снага нове сиријске власти.
Западна Сирија, нарочито подручје уз Средоземно море, постала је поприште крвавих сукоба, а посебно су погођене мањинске заједнице – Алавити, из које потиче свргнути председник Башар ал-Асад (иако већина Алавита није била директно повезана с његовим режимом), и хришћани.
Нова власт у Дамаску је покушала да умири Алавите тврдњом да под њеном влашћу неће бити убистава из освете, али последњи догађаји изазвали су страх и масовно повлачење становништва.
Сиријска влада затражила је појачања, па су хиљаде бораца пребачене у ову област. Иако формално делују под командом нове власти, међу њима има фракција које су претходно биле умешане у озбиљна кршења људских права и тешко их је ставити под пуну контролу.
Присутност руске војске на западу Сирије балансира присуство турских снага на северу, америчких трупа на истоку и израелских операција на југу земље.
ПРОМЕНА РУСКЕ СТРАТЕГИЈЕ
Након пада Асадовог режима 8. децембра, Москва редефинише своју стратегију у Сирији. Кремљ је, из прагматичних разлога, прихватио успон екстремистичке милиције ХТС (Хаy’ат Тахрир ал-Схам), како би очувао кључне војне тачке: поморску базу у Тартусу и ваздушну базу код Латакије.
Ова одлука сведочи о руском циљу да задржи дугорочну војну присутност и утицај у региону, упркос промени режима у Дамаску.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

СНАГЕ СИРИЈСКЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ: Отеле високог палестинског званичника у Дамаску
04. 05. 2025. у 20:36

НЕТАНИЈАХУ ОДЛОЖИО ПОСЕТУ АЗЕРБЕЈЏАНУ: Безбедносни изазови у Сирији и Гази
03. 05. 2025. у 21:25

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ПРИВАТНО НАСЕЉЕ: Славни музичар масовно гради на Златибору - комплекс од 17 зграда, а њему и партнеру две куће
"ИМАО сам апартман на Златибору који сам продао и тај новац сам уложио у овај пројекат. Имам викендицу на Кокином Броду, а то је ближе Златару. То је заправо породична кућа, супруга ми је одатле родом. Имам жељу да живим на Златибору. Богу хвала, ауто-пут полако стиже тамо. Дођем данас за Београд, увече свирам, а пошто ми до Ужица треба два сата, сутрадан с породицом кулирам у шуми."
07. 05. 2025. у 19:11
Коментари (0)