ОСЛОБАЂАЊE ЕВРОПЕ ОД "ПОШАСТИ ФАШИЗМА": Европа обележила 80 година од завршетка Другог светског рата
СВЕЧАНОСТИ поводом 80. годишњице завршетка Другог светског рата одржане су данас широм Европе.

Фото Танјуг/АП/Ebrahim Noroozi
Новоизабрани немачки канцелар Фридрих Мерц придружио се церемонији полагања венаца у Берлину, а комеморација је одржана и у Бундестагу, преноси Дојче веле (DW).
Немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер говорио је о прошлости, као и о будућности, обраћајући се парламентарцима у говору у Бундестагу у четвртак поводом обележавања краја Другог светског рата.
Штајнмајер је указао на огромне жртве које су поднеле Сједињене Америчке Државе, Украјина, Белорусија и Русија у ослобађању Немачке и Европе од "пошасти фашизма", и поручио да Немачка има посебну одговорност да крене напред управо због лекција са којима је била приморана да се суочи.
-Зато се противимо лажима које Русија данас износи и супротставићемо им се када се понове сутра. Руски агресивни рат у Украјини нема никакве везе са борбом против нацистичке тираније. Ослободиоци Аушвица постали су нови агресори, истакао је немачки председник и додао да би "остављање Украјине без одбране значило напуштање лекција од 8. маја".
Такође је напоменуо да Сједињене Америчке Државе под председником Доналдом Трампом окрећу леђа послератном поретку који је донео мир и просперитет Западној Европи.
Он се обратио Немцима који суочавање са својом прошлошћу називају "култом срама", мислећи на десничарску странку Алтернатива за Немачку (АфД).
-Шта ће нам то донети? Да ли желимо да постанемо нација која се сећа само своје наводно славне прошлости и умањује или потпуно пориче најмрачнија поглавља своје историје?, запитао је Штајнмајер и додао да би неуспех у суочавању са прошлошћу Немачке, у заборављању болних лекција које је земља - понекад невољно - научила, био и "кукавички и погрешан".
Завршавајући своје излагање, позвао је присутне да имају вере у земљу и у себе, пре него што је завршио речима филозофа Јиргена Хабермаса: "Сви смо деца 8. маја. Заштитимо нашу слободу! Заштитимо нашу демократију"!
Новоизабрани немачки министар спољних послова Јохан Вадефул истакао је дуг Немачке према савезничким снагама, као и одговорност земље да брани своју тешко стечену слободу у Европи.
-Ниједан дан није обликовао нашу историју као 8. мај 1945. године, додајући да је то био почетак "невиђене фазе мира" у Европи.
Он је навео да је слобода споро долазила за многе у Европи.
-Наша слобода је била резултат огромних жртава савезничких снага. За то смо им заувек захвални. Историјска одговорност за ову издају цивилизације и сећање на милионе жртава Другог светског рата који је покренула нацистичка Немачка чине нашу одговорност да одлучно бранимо мир и слободу у Европи данас, поручио је Вадефул.
Комеморативни скупови организовани су и у Паризу и Лондону, у знак сећања на пораз нациста, преноси DW.
Британски посланици су формирали поворку до Вестминстерске опатије у центру Лондона како би обележили 80. годишњицу Дана победе у Европи.
Британски премијер Кир Стармер поднео је предлог за обуставу седнице Доњег дома парламента да би посланици могли да присуствују поворци "како би се захвалили и обележили 80. годишњицу Дана победе у Европи, највеће победе у историји наше велике нације".
Британски краљ Чарлс Трећи и принц Вилијам били су међу присутнима на служби поводом Дана победе у Вестминстерској опатији. Краљ Чарлс је одао почаст погинулим британским војницима током церемоније у Вестминстерској опатији.
Испред опатије, краљица Камила и принцеза Кејт су положиле цвеће на споменик жртвама рата.
Током службе, Александар Черчил (10), прапраунук ратног лидера Винстона Черчила, упалио је свећу мира за Дан победе у Европи, а Стармер је прочитао библијски стих.
Група од 78 ветерана, од којих су многи носили медаље које потврђују њихову службу у Другом светском рату, присуствовала је двоминутној тишини коју је предводио краљ Чарлс. На радним местима, железничким станицама и у продавницама људи су стајали, погнутих глава у подне, у знак сећања. Службе и церемоније одржане су широм Велике Британије и Европе.
Шкотска је одала почаст својим ратним херојима, низом догађаја широм земље. У шкотском парламенту и на јавним местима, укључујући железничке станице, у подне одржан национални двоминутни помен тишине.
Француски председник Емануел Макрон, у пратњи премијера Франсоа Бајруа и министра одбране Себастијана Лекорнуа присустовао је церемонији полагања венаца на Гробу непознатог јунака код Тријумфалне капије у Паризу.
Он је упозорио на претњу "авети рата" и "тоталитарног понашања" које би могло да "прекрши" права народа.
Након што је приказан филм који подсећа на догађаје из Другог светског рата, Макрон је на Јелисејским пољима одао почаст "поворци хероја који су држали Француску на окупу".
Он је додао да сва патња није завршена 8. маја 1945, али да су се почеци "назирали".
-Уједињене нације и Универзална декларација о људским правима су већ биле најављене. Колонизовани народи су добијали слободу. И француско-немачко зближавање - тако да више не буде Француске против Немачке већ Француске и Немачке уједињене у Европи просветитељства, поручио је француски лидер.
Он је, у контексту актуелних сукоба, посебно у Украјини, и будућих претњи поручио да "никада нећемо завршити борбу за победу и одбрану мира".
-Ако су неки тако мислили, последње године су нас подсетиле. Никада нећемо завршити потврђивање места наше земље, одбрану наше независности и наше слободе. Дакле, да, и даље ће постојати Француска и заувек. А са њом Европа, наша Европа и наш мир, закључио је Макрон.
Израелски председник Исак Херцог придружио се глобалним обележавањима 80. годишњице завршетка Другог светског рата у Европи сећајући се "жртве и наслеђа оних који су се борили да победе најмрачније зло у историји".
-Сећамо се 1,5 милиона јеврејских војника који су се борили и четврт милиона који се нису вратили, додао је.
Херцог је рекао да је лекција победе над нацистима у то време била јасна: "Никада не смемо ћутати пред мржњом".
-Свет не може зажмурити на антисемитизам. Свет мора увек стајати, са недвосмисленом моралном јасноћом и непоколебљивом посвећеношћу, уједињен у одбрани слободе и људског достојанства, закључио је председник Израела.
Белгија комбинује своје церемоније са Даном примирја 11. новембра, који означава крај Првог светског рата. Холандија и Данска славе Дан ослобођења 5. маја.
Италија, један од немачких ратних савезника, такође обележава Дан ослобођења - победу над Мусолинијевом марионетском владом 25. априла.
Неке од бивших земаља источног блока, од Белорусије до Босне и Херцеговине, настављају да обележавају Дан победе 9. маја.
Многе, међутим, укључујући Пољску, Чешку, Естонију, Летонију и Литванију, прешле су на 8. мај откако су повратиле независност, одлучивши да не обележавају датум када су пале под совјетску контролу, подсећа DW.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ИНЦИДЕНТ НА ЕВРОВИЗИЈИ: Албански навијачи напали Принца, у групу навијача улетело обезбеђење
ПРЕДСТАВНИК Србије на Евровизији у Базелу, Принц од Врање завршио је прву пробу у Базелу, која је протекла веома бурно
08. 05. 2025. у 16:27
Коментари (0)