И ОВО ЈЕ МОГУЋЕ: Европски град апелује на туристе да не краду калдрму

Бојан Милић

20. 05. 2025. у 13:08

МНОГИ од нас осећају да мали део сваког града који посетимо остане са нама када се вратимо кући, али туристи који су посете Бриж, чини се, то дословно схватају.

И ОВО ЈЕ МОГУЋЕ: Европски град апелује на туристе да не краду калдрму

Фото: Принтскрин Youtube/Amsterdam, Netherlands

Градске власти овог града апелују на туристе да престану да узимају калдрму са градских улица као сувенир, јер то представља велико непоштовање. Стари град Брижа је, ипак, под заштитом УНЕСКО-а као светска баштина, али чувена места као што су Висмаркт, Велики трг, Грутхус музеј наводно губе између 50 и 70 калдрма сваког месеца.

Иако тај број можда не делује застрашујуће, постоје два велика проблема. Први је очигледан - оштећује се културна и историјска баштина града.

"Тражимо само поштовање. Ходати по Брижу значи корачати по вековима историје. Молимо вас, оставите то камење каменове тамо где припада", кажу.

Други проблем је цена поправке. Не само да празнине које настају уклањањем камена представљају опасност за пешаке, већ њихова замена кошта око 200 евра по квадратном метру.

Многи градови су у сличном проблему

Ово није први пут да туристи сносе последице због узимања онога што им не припада - власти на Сардинији су недавно увеле казну од 3.000 евра за посетиоце који узимају песак са плажа.

У ствари, позната туристичка места широм света последњих година уводе правила како би сузбила непоштовање туриста.

Амстердам се већ дуго бори са недоличним понашањем, Праг је увео правила против "глупавих костима", а туристима је потпуно забрањен приступ чувеној Гејша четврти у Кјоту. У Шпанији и Италији су уведене забране у вези са конзумацијом алкохола и непримереним одевањем, преноси Тајм Аут.

Масовни туризам узима данак 

Последњих година  масовни туризам врши велики притисак на историјске градове и природне локалитете - велики број туриста утиче на та места и становништво, које често не може због гужви и проблематичног понашања посетиоца нормално да живи. Није изненађујуће што су преузете одређене мере - Венеција је увела улазнице, Грчка покреће таксе за путнике на крузерима, у Барселони се успоставља систем квота за туристе и још низ мера. Због овог проблема који свакодневно узима маха, чести су протести широм света.

(рт.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје

РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.

18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).

18. 05. 2025. у 09:54

Коментари (0)

ЕНДИ МАРИ НА НОВОМ ЗАДАТКУ: Ево чиме ће се сада бави Британац