И ОВО ЈЕ МОГУЋЕ: Европски град апелује на туристе да не краду калдрму
МНОГИ од нас осећају да мали део сваког града који посетимо остане са нама када се вратимо кући, али туристи који су посете Бриж, чини се, то дословно схватају.

Фото: Принтскрин Youtube/Amsterdam, Netherlands
Градске власти овог града апелују на туристе да престану да узимају калдрму са градских улица као сувенир, јер то представља велико непоштовање. Стари град Брижа је, ипак, под заштитом УНЕСКО-а као светска баштина, али чувена места као што су Висмаркт, Велики трг, Грутхус музеј наводно губе између 50 и 70 калдрма сваког месеца.
Иако тај број можда не делује застрашујуће, постоје два велика проблема. Први је очигледан - оштећује се културна и историјска баштина града.
"Тражимо само поштовање. Ходати по Брижу значи корачати по вековима историје. Молимо вас, оставите то камење каменове тамо где припада", кажу.
Други проблем је цена поправке. Не само да празнине које настају уклањањем камена представљају опасност за пешаке, већ њихова замена кошта око 200 евра по квадратном метру.
Многи градови су у сличном проблему
Ово није први пут да туристи сносе последице због узимања онога што им не припада - власти на Сардинији су недавно увеле казну од 3.000 евра за посетиоце који узимају песак са плажа.
У ствари, позната туристичка места широм света последњих година уводе правила како би сузбила непоштовање туриста.
Амстердам се већ дуго бори са недоличним понашањем, Праг је увео правила против "глупавих костима", а туристима је потпуно забрањен приступ чувеној Гејша четврти у Кјоту. У Шпанији и Италији су уведене забране у вези са конзумацијом алкохола и непримереним одевањем, преноси Тајм Аут.
Масовни туризам узима данак
Последњих година масовни туризам врши велики притисак на историјске градове и природне локалитете - велики број туриста утиче на та места и становништво, које често не може због гужви и проблематичног понашања посетиоца нормално да живи. Није изненађујуће што су преузете одређене мере - Венеција је увела улазнице, Грчка покреће таксе за путнике на крузерима, у Барселони се успоставља систем квота за туристе и још низ мера. Због овог проблема који свакодневно узима маха, чести су протести широм света.
(рт.рс)
Препоручујемо

ЗА СКИДАЊЕ ПОЈАСА 60 ЕВРА: Ново правило на свим летовима за Турску
19. 05. 2025. у 23:15

МОМАК ЗАРАДИО ЗА ДВА САТА 300 ЕВРА: Многима је ово хоби, а он узима озбиљне паре
18. 05. 2025. у 09:05

"ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ" Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну
СРПСКА радикална странка (СРС) подсећа надлежне да је остало још 48 сати до испуњења рока који су дали полицији да ослободи центар Земуна од блокадера који блокадама обележавају границе Независне државе Хрватске.
07. 07. 2025. у 16:38

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

"ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ" Французи о Хрватској после Томпсона: "Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата"
ФРАНЦУСКЕ новине "Le Monde" оштро су критиковале Хрватску после концерта Марка Перковића Томпсона, упозоривши да Хрватска показује све већу толеранцију према пронацистичкој прошлости из времена НДХ.
08. 07. 2025. у 17:43
Коментари (0)