ТОКОМ РАСПУСТА - ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС: Француске власти траже начин како да изађу на крај с разузданом омладином

Власти у више француских градова увеле су забраном изласка за малолетнике без пратње у вечерњим сатима, под претњом новчане казне за родитеље.

ТОКОМ РАСПУСТА - ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС:  Француске власти траже начин како да изађу на крај с разузданом омладином

Фото: Танјуг

Сукоби малолетних банди с грађанима и полицијом, као што је то недавно био случај у Лиможу, али и међусобни обрачуни разуздане младежи у више француских градова почетком летњег школског распуста, натерали су локалне власти у неколико општина и градова широм земље да за одређене узрасте малолетника уведу полицијски час.

Тако је у месту Сент Уан на Сени од 17. јула на снази забрана кретања за млађе од 16 година од 23.30 до 6 сати ујутро. У месту Тријел, на улицу без пратње током ноћи не могу млађи од 18 година. Полицијски час уведен је и у Ниму где је током последњих месеци било више обрачуна ватреним оружјем. Локалне власти кажу да су многи родитељи захвални због овакве одлуке, јер ни сами више не знају шта да раде са недоказаном децом. 

Недавно је у једном од узаврелих квартова у Лиможу дошло до праве урбане гериле, што је подстакло даље ширење полицијског часа. На важном региононалном путу окупило се чак око стотинак маскираних нападача, који су правили општи хаос и нападали згрануте возаче који су туда пролазили.

Ударали су им по аутомобилима бејзбол палицама, разбијали каросерије и шофершајбне. У појединим колима налазиле су се читаве породице са малом децом која су била шокирана призором. Један од возача је био приморан да напусти возило и испразни џепове, а после тога су нападачи одјурили његовим аутомобилом који је касније пронађен нешто даље, запаљен.

Тек после тога дошло је до хаоса. Интервенисала је полиција оспособљена за реаговање у случају нереда. Њих су изгредници гађали ватрометом испаљеним из лансирних рампи, што, ако се усмери директно на људе, може да буде право оружје. Узраћено им је гуменим мецима и димним бомбама. Сукоби са снагама реда су трајали од десет увече све до четири ујутро. Девет полицајаца је повређено.

Поднето је десетак пријава. Ниједан возач није задобио физичке повреде, али су многи пријавили психичке последице. Отворена је истрага, али се многи полицајци жале да су судије превише попустљиве и да такви деликвенти брзо зарше натраг на улици, задајући изнова главобољу, и грађанима, и чуварима реда.

Кварт у коме се догодио напад у Лиможу познат је по диловању дрогом, али оно што се десило на улици према првим налазима истраге нема везе с тим. Тек се испитује разлог за овај феномен. До сада је било више међусобних обрачуна различитих банди на улицама француских градова, које је полиција с муком раздвајала.

Градоначелник Лиможа Емил Роже Ломберти, из редова десничарских републиканаца, описује насеље у коме се догодио напад као кварт великог сиримаштва и зону безакоања у којој у великом броју живе млади из имиграције. Каже да су млади ту организовани по својим правилима, да имају структуру, план и програм функционисања. После свега овде је током летњег распуста уведен полицијски час за млађе од 13 година.

О великим догађајима, као што су прослава Нове године, Дана Републике или после неких важних спортских дешавања, као што је то било када је ПСЖ освојио Лигу шампиона, изгредници у групама у великим француским градовима, а пре свега у Паризу, умеју да користе ватромет као оружје и гађају пролазнике, али и полицију. Било је и озбиљно повређених. Искуство у тим тренуцима је заиста импресивно, у негативном контексту. Ако се у тада затекнете у аутомобилу, једино што вам преостаје је да сагнете главу и "наслепо" притиснете гас што јаче, док тик изнад ваше главе фијучу ватрене стреле.

Многи, попут градоначелника Ломбертија, сматрају и да је полицијски час неефикасна мера, јер млади у групама то умеју да изиграју, нарочито у насељима где полиција не залази. Многобројни родитељи у оваквим случајевима немају моћ да зауставе малог деликвента да изађе напоље. У месту Безије на југу Француске, међутим, полицијски час за млађе од 13 година је на снази још од 2024. године, и градоначелник Робер Менар, тврдих десничарских назора, истиче да је сасвим задовољан овом мером, а да му житељи овог места честитају на чврстој руци.

УДАРЦИ ПО ЏЕПУ

Многи од изгредника су малолетни, неки немају ни 14 година. Зато се одавно води полемика како санкционисати њих, али и њихове породице због необављања родитељске или старатељске дужности. Из редова суверенистичке деснице предлагали су и да такве породице остану без социјалне помоћи, али власт и крајња левица указују да би тако биле кажњене читаве фамилије, међу њима и лепо васпитана браћа и сестре преступника, који с тим немају ништа.   

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

„УЖИВАЈ, РЕЦИКЛИРАЈ И ОДГОВОРНО КОНЗУМИРАЈ“ порука Апатинске пиваре са 31. Дринске регате