БУРА ЗБОГ МАКРОНОВЕ ОДЛУКЕ ДА ПРИЗНА ПАЛЕСТИНУ: Потез француског председника изазвао опречне реакције у земљи и свету
Изненадна одлука француског председника Емануела Макрона да призна Палестину као независну државу, изазвала је лавину реакција у земљи и свету.

Фото: Профимедиа
Шеф француске државе поручио је да ће Палестину званично признати током свог говора на заседању Генералне скупштине УН у септембру.
- Веран историјском ангажману за праведним и трајним миром на Блиском истоку, одлучио сам да Француска призна државу Палестину – нагласио је Макрон.
Из Париза стижу поруке да је признање Палестине неопходно да би се нашло решење за хуманитарну кризу у Гази. У том контексту, министар задужен за Французе у иностранству Лоран Сен Мартен је нагласио да би такав потез могао да промени ток историје у позитивном правцу и поведе ка трајном миру.
Француска ће тиме постати прва земља из редова седам најразвијенијих држава света (Г7) која ће признати Палестину. У једном тренутку, Канада и Француска су покренуле заједничку иницијативу у том правцу, али се са тиме стало. Такође, британски премијер Кир Стармер је поручио да би прекид ватре у Гази приближио ову земљу евентуалном признању палестинске државе. И док је Лондон, можда, спреман да под одређеним условима прати Француску, Немачка је другачијег мишљења. Берлин сматра да је слање таквих порука у овом тренутку "лош сигнал".
Председник Израела Исак Херцог је истакао да одлука Емануела Макрона неће учинити да мир напредује у региону Блиског истока.
- То неће допринети да се победи терористичка претња. Пре свега, неће дати допринос томе да се избеглице врате кућама – казао је Херцог.
Премијер ове земље Бењамин Нетанијаху је одлучно критиковао Макронову одлуку, истакавши да она "награђује терор".
И САД, које су традиционални изаелски пријатељ, критиковале су намеру званичног Париза, истичући да је реч о "неопрезном" потезу којим ће се мир удаљити.
- То је увреда за жртве од 7. октобра – поручио је амерички државни секретар Марко Рубио.
Реаговао је и Репрезентативни савет јеврејских институција у Француској (КРИФ), поруком да је "најава признања палестинске државе у септембру, без претходних услова, морална и дипломатска грешка и политичка опасност." Ова организација, која има значајну тежину у Француској, подсетила је и на одређени број услова које је Макрон у мају изнео пре него што призна Палестину, међу којима су и "ослобађање талаца у Гази и предаја Хамаса."
Противници Макронове одлуке налазе се и у редовима суверенистичке деснице из странке "Национално окупљање". Председник ове партије Жордан Бардела је нагласио да се ради о "исхитреној одлуци", мотивисаној, како је рекао, "више личним политичким ставовима, него искреном потрагом за миром и правдом." Савезник ове странке Ерик Сјоти, са доста утицаја у политичком животу Француске, подржао је Барделих став, уз захтев да се о свему изјасне посланици француске скупштине. Председница посланичке групе ове странке и лидерка француских суверениста Марин Ле Пен је такође зажалила због Макроновог акта.
- Признати данас палестинску државу, значи признати државу Хамаса, а то значи и терористичку државу – казала је Ле Пенова.
С друге стране, традиционални вођа крајње левице Жан Лик Меланшон поздравио је потез станара Јелисеја, истичући да је реч о "моралној победи". Зажалио је и што намера није одмах спроведена у дело, већ мора да се чека септембар. Позвао је и на ембарго на достављање оружја Израелу, прекид сарадње и постојећих споразума.
- Желимо јасан и хитан ангажман против злочина – поручио је Меланшон.
И његова коалициона партнерка из редова "зелених" Марин Тонделијер је реаговала позитивно.
- Боље икад него никад. Надајмо се да ће ова најава, у очекивању конкретизације, одмах помоћи становницима Газе, жртвама геноцида који је у току – казала је Тонделије.
Макрона су подржаили и генерални секретар француских комиуниста Фабијан Русел и председинк социјалиста Оливије Фор, тражећи истовремено санкције за израелске власти.
На међународном плану, Саудијска Арабија је поздравила "историјску" одлуку Париза и позвала остале земље да предузму, како су истакли, "сличне позитивне мере". Ова земља ће, заједно с Француском, у септембру, у време најављеног признања, са званичним Паризом председавати међународном конференцијом на нивоу шефова држава или влада с циљем да се да замајац решењу "две државе", Палестине и Израела. Ова конференција је првобитно била предвиђена у јуну, али је одложена у последњем тренутку, због рата који је избио између Израела и Ирана.
На маргинама вести о најави француског признања, британски премијер Кир Стармер најавио је хитан стастанак са својим немачким и француским колегом, да би се размотрио, како је истакао, начин на који ће се зауставити масакр у Гази и тамошњим становницима доставити хуманитарна помоћ.
Француска одлука долази у тренутку када је америчи посредник Стив Виткоф саопштио неуспех преговора у Дохи вођених с циљем да се успостави примирје у Гази.
ПРИВЕЛИ ИЗРАЕЛСКЕ ВОЈНИКЕ У БЕЛГИЈИ
Двојица израелских војника, који су у Белгији присуствовали на музичком фестивалу у региону Фландрије, приведени су по налогу белгијског правосуђа. Ово привођење је извршено у оквиру истраге због злочина почињених у Гази.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)