ИНДИЈСКИ ПРОБЛЕМ АМЕРИЧКИ ИЛИ РУСКИ ЛОВАЦ? Упркос “хајпу” око Су-57, ИАФ „озбиљно разматра“ две ескадриле ловаца Ф-35 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 07. 2025. у 21:45

ИНДИЈСКИ проблем са стелт борбеним авионима постао је још сложенији. Домаћи програм стелт борбених авиона, Напредни средњи борбени авион (AMCA), још увек је удаљен скоро деценију. У међувремену, Кина је увела у употребу два авиона пете генерације и тестира два борбена авиона шесте генерације, проширујући јаз у способностима са Индијом.

ИНДИЈСКИ ПРОБЛЕМ АМЕРИЧКИ ИЛИ РУСКИ ЛОВАЦ? Упркос “хајпу” око Су-57, ИАФ „озбиљно разматра“ две ескадриле ловаца Ф-35 (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Пошто је рат великих размера са Кином мало вероватан у блиској будућности, Њу Делхи је можда превидео овај све већи јаз у способностима са Пекингом. Међутим, то се променило у тренутку када је Пакистан објавио да набавља најновији кинески стелт борбени авион пете генерације, J-35A.

Према почетним информацијама, које су касније повучене, Пакистан је планирао да набави 40 стелт борбених авиона J-35A од Кине и да их уведе у ПРА до 2026-27.

Индија и Пакистан су већ водили две кратке ваздушне битке у последњих шест година, и могућност још таквих окршаја у будућности се не може искључити.

Стога је постало очигледно да Индија не може чекати на AMCA наредних 10 година. Њу Делхију је потребно решење за премошћавање како би одржао ваздушни паритет са Пакистаном и Кином, своја два главна противника.

Штавише, Индија мора брзо да делује, јер се споразуми о одбрани у Индији често крећу пужевим корацима, понекад тапкајући годинама или чак деценијама. Пример за то је индијски споразум MRFA (Medium Role Fighter Aircraft). Први пут замишљен 2001. године, споразум још увек није потписан ни у 2025. години.

Штавише, једине две одрживе опције пете генерације за Индију, F-35 и Su-57, боре се са проблемима у производњи, а Њу Делхи би могао да се суочи са значајним кашњењима, чак и ако се авиони наруче данас.

Док се Су-57 бори са производњом због рата у Украјини и осакаћујућих западних санкција, Ф-35 се суочава са огромним заостајањем поруџбина.

Између ова два, нема лаког избора. Међутим, оно што је сигурно јесте да би Индија врло брзо могла да финализује уговор за ловац пете генерације.


ИНДИЈА НАРУЧУЈЕ 2-3 ЕСКАДРИЛЕ СТЕЛТ ЛОВАЦА 

Индијско ратно ваздухопловство (ИАФ) жели да набави две до три ескадриле ловаца пете генерације од страних извора како би побољшало своје борбене способности док домаћи пројекат напредних средњих борбених авиона (АМЦА) не постане оперативан, према индијској новинској агенцији АНИ.

Ескадрила ловаца се обично састоји од 18 до 20 млазњака. То значи да Индија може да наручи 40 до 60 ловаца пете генерације.

ИАФ је недавно одржао детаљну презентацију влади у којој је изложио своје будуће захтеве за одржавање предности над противницима, рекли су извори из одбране за АНИ.

Овлашћени одбор који предводи министар одбране Р. К. Синг препоручио је увођење борбених авиона пете генерације како би се побољшала одвраћање и спремност снага, посебно дуж северне и западне границе.

Међутим, влада још није донела одлуку о питању борбених авиона пете генерације, али су дискусије у том погледу у току, известио је АНИ.

Док су безбедносни аналитичари интензивно расправљали о питању Ф-35 наспрам Су-57, дебата се недавно знатно нагнула у корист Су-57 због неколико фактора.

ЗАШТО БЕЗБЕДНОСНИ АНАЛИТИЧАРИ ДАЈУ ПРЕДНОСТ СУ-57

Уочи очекиване посете руског председника Владимира Путина Индији у последњем кварталу 2025. године, многи аналитичари су претпоставили да ће Индија финализовати договор за Су-57 током ове посете.

Иако Су-57 пати од производних проблема и има знатно већи радарски пресек (RCS) од Ф-35, мноштво руских понуда као што су комплетан трансфер технологије (ToT), домаћа производња у постојећим погонима HAL-а за Су-30 MKI и сарадња у развоју индијског AMCA програма, заједно са конкурентном ценом Су-57, учинило га је неодољивом понудом.
Међутим, било би погрешно тако брзо отписати Ф-35.

Тренутно постоји неколико проблема који се односе на Ф-35.

Од када се председник Доналд Трамп вратио у Белу кућу у јануару ове године, односи између Индије и САД су у силазној спирали.

Постоји стално питање трговинских санкција. Међутим, права иритација су Трампове промене политике према Пакистану. Трамп је угостио начелника пакистанске војске, генерала Асима Мунира, у Белој кући и чини се да је он вољан учесник у пропагандним ратовима Исламабада против Индије.

Још један проблем је што Индијско ратно ваздухопловство (ИРВ) тренутно нема америчке борбене авионе у свом арсеналу (има руске, француске и заједничке француско-британске борбене авионе). ИРВ такође уводи домаће борбене авионе LCA Tejas. Интеграција још једног борбеног авиона (из САД) представљаће мноштво логистичких проблема за ИРВ.

Упркос овим недостацима, F-35 има много предности и могао би бити значајно повећање капацитета за ИРВ.

Прво, на дипломатском фронту, Индија би могла да искористи споразум о Ф-35 да поправи односе са Трамповом администрацијом. Многе земље, од Јапана до нафтом богатих блискоисточних краљевстава, користиле су одбрамбене споразуме са САД да би се додвориле Трампу.

Штавише, ако Индија купи Су-57, излаже се опасности од западних санкција. ЕУ је већ почела да санкционише индијске компаније и држављане због помагања извоза руске нафте, што наглашава све чвршћи став Европе о индијској трговини са Русијом.
За Њу Делхи, наставак споразума о Су-57 у овом тренутку могао би бити ризичан потез, пун опасности од даљег отуђења западног блока.

СУ-57 НАСПРАМ Ф-35

На техничком фронту, Ф-35 има много предности.
Супериорне карактеристике скривености: Ова тачка се не може довољно нагласити.
Ф-35 се широко сматра авионом са ненадмашним карактеристикама скривености, које су кључне за модерну ваздушну борбу, где је неоткривени продор у спорни ваздушни простор пресудна прекретница.

Његов радарски попречни пресек (RCS) је приближно 0,0015 квадратних метара, што га чини изузетно тешким за откривање. Насупрот томе, RCS Су-57 се процењује на 0,1 до 0,5 квадратних метара, што је тек мало боље од борбеног авиона генерације 4,5.

Говорећи о супериорној прикривености F-35, војна новинарка Ниша П. Шекар је написала: „F-35 је као нинџа, готово немогуће га је открити на радару. Његов радарски попречни пресек је само 0,0015 квадратних метара - сићушан као голуб који лети небом. Су-57, иако је неприметан спреда, има уочљиве трагове са стране и позади.“

Бивши пилот ИАФ-а и војни аналитичар, Виџаиндер К. Такур, пише: „Ф-35 има свеобухватну стелт технологију, што значи да радари на земљи, било да су постављени испред, иза или са стране, имају потешкоћа да га открију на време за ефикасно ангажовање од стране система противваздушне одбране.

„Насупрот томе, Су-57 има јаку предњу стелт технологију, али знатно нижу свеобухватну стелт технологију у поређењу са Ф-35. Када лети директно, као што би то учинио приликом пресретања ловца који улази, Су-57 може да се приближи Ф-35 неоткривен и да га нападне из непосредне близине.“

„Међутим, ако би Су-57 продро у спорни ваздушни простор, не би био откривен на великим удаљеностима, али би постао видљив на мањим даљинама, дајући непријатељским радарима и системима противваздушне одбране довољно времена да га нападну.“
Напредна фузија сензора и мрежно-центрично ратовање: Напредна авионика F-35, укључујући његов систем дистрибуиране бленде од 360 степени и могућности фузије сензора, омогућава му да делује као командни центар на бојном пољу, интегришући податке из више извора за врхунску свест о ситуацији.

„F-35 Lightning II представља најнапреднији стелт ловац пете генерације доступан на глобалном тржишту. Дизајниран је са стелт технологијом, фузијом сензора и напредном авиоником у својој основи, што му даје значајну предност у модерном ваздушном ратовању.“ „Његова способност да делује у спорном ваздушном простору без откривања радаром је велика предност против технолошки напредних противника попут Кине“, рекао је генерал индијске војске М. М. Нараване (у пензији).

Тестирано у борби: Поново, ово је кључна тачка. Ф-35 је опсежно тестиран у борби, а последњи пут у операцији „Поноћни чекић“, где је предводио амерички ударни пакет, крећући се испред бомбардера Б-2 Спирит како би претраживао непријатељске ловце и системе ракета земља-ваздух (САМ).

С друге стране, Су-57 је видео само ограничено борбено учешће. Русија тврди да је Су-57 коришћен за покретање напада на Украјину и да је такође тестиран у Сирији.

Дизајниран за офанзивне улоге: Ф-35 је дизајниран за офанзивне улоге, док је Су-57 више одбрамбена платформа. Ф-35, због своје неупоредиве прикривености, може да продре у спорни ваздушни простор и покрене казнене ваздушне нападе.

Су-57, са својом ограниченом прикривеношћу, могао би да се мучи у таквим операцијама. На пример, у операцији... Поноћни чекић, Ф-35 су били у стању да продру у ирански ваздушни простор и да униште непријатељске системе противваздушне одбране. Су-57 можда није баш користан за такве операције.

Међутим, због своје фронталне прикривености, истиче се у одбрамбеним улогама.
Према Такуру: „Су-57, са својом ограниченом прикривеношћу, оптимизован је за противваздушну одбрану и ваздушне нападе кратког домета из руског ваздушног простора, усмерене на заустављање непријатељских копнених офанзива дуж његових граница.“

„С друге стране, САД и њихови западни савезници дали су приоритет ваздушним нападима дугог домета кроз спорни ваздушни простор у односу на противваздушну одбрану.“ Ф-35 је дизајниран да продре у спорни ваздушни простор и уништи непријатељске ваздушне системе.

-Једноставно речено, Ф-35 је дизајниран да пробије руску вишеслојну мрежу противваздушне одбране, док је Су-57 дизајниран да пресретне Ф-35 који покушавају да продру у руски ваздушни простор и блокирају напредовање непријатеља дуж руске границе, рекао је Такур.

С обзиром на тренутне оперативне захтеве Индије, који дају приоритет продору у пакистански ваздушни простор ради покретања казнених ваздушних удара на терористичке кампове, Ф-35 је релевантнији за индијско ратно ваздухопловство.

Штавише, Кина има напредне системе противваздушне одбране, као што је С-400. Уколико дође до непријатељстава између Индије и Кине, Ф-35 ће моћи да продре у кинески ваздушни простор и изврши бомбардовање.

Ако Пакистан настави своје терористичке активности и ИРА буде потребно да изврши још један хитни удар, нема бољег од Ф-35. За инвазију кинеског Ј-20, руски Су-57 би био савршен авион за осујећивање ПЛААФ-а.

Стручњак ИРА-а, који није желео да буде цитиран, рекао је: Ф-35 би могли да промене правила игре не само за индијско ратно ваздухопловство већ и за Њу Делхи, који се бори да поправи своје односе са Доналдом Трампом. Индија, верујем, озбиљно размишља о набавци две ескадриле ловаца Ф-35, слично куповини 36 Рафала од Француске.

(eurasiantimes.com/Sumit Ahlawat)

БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати