СВИ ВОЗАЧИ ПОД ЛУПОМ: Овај прекршај ће коштати преко 400 евра

ОД 19. маја 2025. године Холандија користи најновију технологију за надзор саобраћаја – „Фокусблиц“, високо софистицирану камеру која аутоматски препознаје возаче који током вожње користе мобилни телефон.

СВИ ВОЗАЧИ ПОД ЛУПОМ: Овај прекршај ће коштати преко 400 евра

Фото: Профимедиа

Систем комбинује вештачку интелигенцију и аутоматску анализу фотографија, а ради потпуно самостално током дужег временског периода. Ако се утврди прекршај, возача чека казна од чак 430 евра – што је једна од највиших у Европи за ову врсту саобраћајног прекршаја.

Снимљене фотографије аутоматски се шаљу Централној агенцији за наплату казни (ЦЈИБ), где их службеник додатно проверава пре него што казна постане званична. За разлику од ранијих система, Фокусблиц може остати и до два месеца на једној локацији, чиме се надзор чини знатно ефикаснијим.

Увођење ове технологије одговор је на пораст броја саобраћајних несрећа. Статистике показују да чак 66 одсто возача користи мобилни током вожње, што често доводи до ризичних и опасних ситуација.

Холандски министар Мадленер истакао је да ова технологија омогућава полицији да се посвети другим задацима, док аутоматизовани систем поуздано препознаје прекршиоце.

Како камера ради:

– Скенира возила и тражи возаче који држе мобилни телефон

– Снима више фотографија из различитих углова

– Слике се аутоматски шаљу надлежној служби

– Полицијски службеник потврђује прекршај

– Погрешне идентификације бришу се из система

– Поређење са Србијом

У Србији коришћење мобилног телефона током вожње такође је забрањено Законом о безбедности саобраћаја, а казна износи 10.000 динара (око 85 евра), што је значајно мање у поређењу са Холандијом.

Код нас се прекршај углавном открива класичним методама полицијског надзора – заустављањем возила или праћењем патролних камера, али аутоматски системи попут „Фокусблица“ још увек нису уведени.

(БизПортал)

БОНУС ВИДЕО:

ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Хаџи Пурићи И 300 медаља шампиона знања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ