РАТ ВРХА ВЛАСТИ У БУГАРСКОЈ: Човек из сенке вуче потезе, протести почели на плажи, полицајци похапсили чланове председничке администрације
ТЕНЗИЈЕ између бугарског председника и премијера горе, након што је Влада у Софији одбила да поднесе оставку после полицијске рације на зграду председника. Политички обрачун се прелио и на улице.
Протести који су избили широм Бугарске у последњих неколико дана почели су на малој плажи на обали Црног мора. Христо Иванов, један од вођа мале центристичке политичке странке Демократска Бугарска, покушао је да приступи јавној плажи 7. јула.
То су спречили припадници Националне безбедносне службе (НСО), који су чували оближњу вилу Ахмеда Догана, бившег лидера странке Покрета за права и слободе (МРФ).
Иванов тврди да је влада конзервативног премијера Бојка Борисова дозволила Догану да поседује јавну плажу, која по бугарском уставу припада држави. Такође је оптужио Борисова да је Догану омогуц́ио коришц́ење услуга НСО-а о трошку бугарских пореских обвезника. Доган тренутно нема јавну функцију.
Председник против премијера
Два дана касније, као одговор на Иванове оптужбе, бугарски председник Румен Радев, изнео је своју критику кабинета Борисова, наводећи да би НСО требало да престане да чува појединце попут Догана.
Истог дана, тешко наоружани полицајци ушли су у зграду Председништва и ухапсили два члана председничке администрације. Према речима председника Радева и Иванова, акције генералног тужиоца Ивана Гешева у наређивању рација показале су пристрасност и мотивисане су политичким добицима.
Политички аналитичари, попут професора Евгенија Даинова са Новог бугарског универзитета у Софији, описали су Гешева као личност блиску Догану и МРФ-у. Верује се да Гешев такође има користи од прец́утне подршке Борисове странке ГЕРБ. Постоје показатељи да ГЕРБ и МРФ - наизглед опозициона странка - заправо раде заједно на бројним питањима.
Претходне владе ГЕРБ-а под Борисовом биле су заплетене у бројне корупцијске афере, а самог Борисова тренутно истражују шпански тужиоци због наводног учешц́а у шеми прања новца. Опозиција сматра да је акција коју је државно тужилаштво предузело против бугарског председника само димна завеса како би се скренула пажња јавности са проблема Владе.
У међувремену, председник Радев и Иванов затражили су оставку и генералног тужиоца и Владе. Међутим, премијер Борисов одлучно је одбио, рекавши да остаје "непоколебљив" и да ц́е "опозиција сломити земљу".
Јавни бес
Иако је влада Борисова добила раст популарности због поступања према епидемији Ковида-19, овај недавни скандал успео је да обједини иначе фрагментирану опозицију. Десетине хиљада присталица Демократске Бугарске, председника Радева, БСП-а и нових политичких формација око Славија Трифонова и бивше омбудсменке Маје Манолове марширају улицама главног града, Софије, од прошле недеље у знак протеста против владе.
Бугарска се често наводи као пример окупиране државе. Политичари попут Ахмеда Догана имају спорну, чак сумњиву репутацију. У видеу који је процурио 2009. године, Доган је изрекао чувену реченицу да он, а не парламент, држи равнотежу снага у Бугарској. "Ја сам инструмент моц́и који контролише државне финансије", тврдио је.
У суботу је Бојко Борисов најавио да ће НСО престати да даје безбедносне детаље о Догану и Делиану Пеевском, парламентарном заступнику МРФ-а. Али протести су се наставили: до недеље су се проширили на Варну, Пловдив и друге бугарске градове.
Протести су до сада остали мирни. Међутим, било је повремених извештаја о прекомерној употреби силе од стране полиције, што би могло додатно погоршати друштвене тензије. Мало је вероватно да ц́е протести сами престати: они су манифестација општег беса широке јавности и његове фрустрације због политичке корупције у целини.
Отпорни Борисов
Током година, Борисов, бивши шампион ватрогасаца и каратеа, показао се вештим у опстанку. Ако успе да искористи свој утицај да осигура оставку генералног тужиоца, то би могло увести мало мира у политичку ситуацију, барем привремено.
Следец́и круг парламентарних избора заказан је на пролец́е 2021. Према истраживању спроведеном пре протеста, Борисов ГЕРБ води у анкетама и добио би 21,3% гласова, БСП 12%, МРФ 5%, а Демократска Бугарска 2,4%.
Међутим, Европска комисија проценила је да ц́е се БДП у Бугарској смањити за најмање 7% у 2020. години, као резултат кризе Ковида-19. Штавише, други талас епидемије можда је на путу. Негативни економски изгледи могли би да дестабилизују владу још више, још више ломећу Борисову подршку у народу.
(Дојче веле)
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)