"ПРОМЕТЕЈ" ТРН У ОКУ АМЕРИКАНЦИМА: Има ли истине у хвалисању Пентагона да су супериорни у атомском наоружању?
Одакле Доналду Трампу толики оптимизам кад прича о разоружању са Путином, а пре тога се хвали како ће Америка ускоро добити "супер-пупер", најбржу ракету на свету? Шта он искрено мисли, а шта је игра за придобијање гласача у председничкој изборној кампањи?
Та питања су се наметнула многима који су читали саопштење после телефонског разговора руског и америчког председника о контроли наоружања обављеног у четвртак увече. Трамп је Путину казао да се нада да ће се избећи скупа трка у наоружававању између Русије, САД и Кине.
Трампове речи би биле заиста охрабрујуће да његов министар одбране Марк Еспер није рекао пре неколико дана да ће Америка наставити да модернизује своје атомске потенцијале и да прави нове ракете. Зашто САД стално повећавају свој војни буџет ако Трамп мисли да би требало зауставити трку у наоружавању? На другој страни, у Русији најављују да ће војни трошкови бити смањени у три наредне године за пет одсто.
Да би се оправдао стални раст војног буџета, шеф Пентагона Еспер изјавио је да је Америка надмоћна над потенцијалним противницима у сфери атомског наоружања. Еспер тврди да ту супериорност власти САД желе да задрже тако што ће модернизовати своје оружје и систем командовања.
На другој страни, председник Путин је више пута јавно изјавио да, што се тиче најновијег оружја, хиперсоничних ракета, Русија "бежи" својим противницима најмање десет година.
Одавно је познато да су Американци до сада ударну атомску моћ базирали на авијацији и подморницама, док су Руси приоритет давали ракетам у "бунарима" и мобилним, на тегљачима. Руска ракета РС-28 "сармат" може да погоди циљ на растојању од 16.000 до 18.000 километара. Кад се налази над територијом противника, може да баци десетак атомских бојевих глава које одвојено гађају циљеве.
Космичко оружје
Америчка космичка команда оптужила је Русију да спроводи испитивања противсателитског оружја. Американци тврде да имају доказе да се 15. јула од сателита "Космос-2543" одвојио објект који је у америчком каталогу означен бројем 45915. Осим Американаца, и Британци су изјавили да су Руси средином јула лансирали сателит с карактеристикама оружја.
Американцима је сада главобоља настала не само због новог руског хиперсоничног оружја, него и ПВО система С-500 "Прометеј", који би руске јединице требало да почну да добијају 2021. године. Конструктори С-500 кажу да ће са њим моћи да се обарају противничке интерконтиненталне балистичке ракете, али и да ће у будућности моћи да се пресрећу и хиперсоничне ракете.
Руски експерти тврде да такво оружје као што је С-500 нико на свету не може да произведе за најмање десет наредних година. Сада је у току испитивање С-500 на војним полигонима. У Министарству одбране истичу да су све пробе на полигону "Капустин Јар" биле добре и да ускоро може почети серијска производња.
Чија је ракета бржа
Представници Пентагона су се похвалили да њихова хиперсонична нова ракета, коју је Трамп назвао "супер-пупер", лети брзином 17 пута већом од звука. Руске новинаре је занимало шта о томе мисле московски војни експерти.
Виктор Мураховски, главни уредник часописа "Арсенал отаџбине", каже да Американци заиста раде испитивања хиперсоничне авионске ракете АГМ-183. То је један од четири пројекта америчког хиперсоничног оружја. Мураховски прогнозира да ће највероватније та ракета стићи у америчку армију 2021. По типу је слична руском "кинжалу", који је авијација добила 2017. године.
Руси су до сада говорили о брзини ракета од осам до 10 маха, а Американци о 17. Мураховски, међутим, тврди да ако се руски "кинжал" испали са висине од 12 до 15 километара, и он може да полети знатно већом брзином. Мураховски истиче и да руски "авангард" лети брзином од 20 маха.
С-500 је пето поколење моћних ПВО ракетних система. Са новом ракетом, коју су руски стручњаци направили "од нуле", С-500 ће моћи да обара објекте у космосу удаљене стотине километара. Системи С-500 би требало ефикасно да обарају противничке ракете средњег домета, али ће моћи да руше и интерконтиненталне ракете у завршној етапи њиховог лета.
Домет С-500 је већи за 200 километара од много хваљених С-400, који може да гађа циљеве удаљене до 250 километара. Предност С-500 је у томе што може да открије и гађа десет балистичких циљева који лете брзином од седам километара у секунди. Ниједан амерички шпијунски авион неће бити недостижан.
У Москви знају да на Западу праве своје нове системе, али тврде да ниједан конкурент није ни близу потенцијала који има С-500.
Захваљујући С-500 и "убицама сателита", новом систему "Нудољ", који се води као А-235, Русија ће још више појачати одбрану свог неба.
Препоручујемо
КАЗАЊ СПРЕМАН ЗА ТЕСТ: Нова руска нуклеарна поморница 885М зарања у августу! (ВИДЕО)
25. 07. 2020. у 20:22
РАТ У КОСМОСУ? Британија и САД оптужују Русију да лансира оружје у свемир
23. 07. 2020. у 23:07 >> 23:05
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (9)