МРАЧНЕ ПРОГНОЗЕ ВАКЦИНОЛОГА СА ОКСФОРДА: Све више вируса ће прелазити са животиња на људе
ЗБОГ модерног стила живота у блиској будућности вероватно ће бити још више вируса који ће прелазити са животиња на људе и узроковати пандемије, упозорила је научница која стоји иза вакцине против Ковида-19.

Фото: ЕПА
Професорка Сара Гилберт, вакцинолог оксфордског Института Џенер, каже да све већи раст глобалних путовања и популације повлаче за собом ризик од избијања зоонотичних инфекција.
Гилберт каже да је тренутна пандемија корона вируса осветлила колико међународна путовања убрзавају ширење вируса које је тешко искоренити на местима са великом популацијом.
Последњих година болести које преносе животиње постале су уобичајеније због све већег узгоја и сече шума, што су два фактора која стављају животиње близу једне другима као и људима.
Иако порекло вируса који узрокује Ковид-19 још није познат, научници се генерално слажу да је са шишмиша прешао на другу животињу, а потом на људе.
- С обзиром на то како ствари функционишу у свету, у будућности можемо очекивати избијања епидемије зоонотичних инфекција - рекла је Гилберт.
- Већа густина становништва, више путовања, сеча шума, све те ствари повећавају вероватноћу да ће доћи до избијања и нешто ће се потом ширити даље - навела је она.
Гилберт је ове недеље објавила да ће њен тим ускоро представити регулаторним телима вакцину против Ковида-19 звану АЗД 1222.
Ковид-19 до сада се показао као најсмртоноснија зоонотична болест од које је умрло око 850.000 људи у свету, а заражено више од 25 милиона. Ту су и други примери попут еболе, која је потекла од мајмуна, МЕРС-а из камила, вирус Западног Нила који преносе комарци и беснило углавном код паса. Сваке године од зоонотичних болести умре око два милиона људи, углавном у сиромашним земљама.

Фото: Принтсцреен
Уједињене нације су у јулу упозориле да ће се број таквих епидемија повећавати уколико не заштитимо природу и дивље животиње.
Уништавање хабитата приморава животиње на ближи контакт с људима што повећава ризик од преноса болести, а климатске промене су још један фактор који може допринети томе. Поплаве, које су последица екстремних временских услова, постају све уобичајеније, а осим људских уништавају и животињска склоништа.
"Дејли мејл" подсећа да су глодари на Мадагаскару раширили бубонску кугу бежећи од пожара који су сада такође све уобичајенија појава на Земљи, услед глобалног загревања.
И људска активност је фактор, путем лова и једења меса дивљачи, те илегалне трговине дивљим животињама. На пијаци у Вухану, за коју се сматра да је тачка порекла новог корона вируса, могле су да се купе змије, даброви и млади крокодили.
(Блиц)
Препоручујемо

ТРЕЋА ФАЗА ИСПИТИВАЊА ВАКЦИНЕ: Ускоро ће у Русији бити вакцинисано од короне 40.000 људи
31. 08. 2020. у 16:54

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (4)