АКО НЕМА ПАРА ЗА С 400: Ево шта све може руски противракетни систем С-300В4

Новости онлине

12. 09. 2020. у 18:15

МИНИСТАРСТВО одбране Русије саопштило је да противваздушни систем С-300В4 може ефикасно да се бори са балистичким ракетама које имају домет до 2,5 хиљаде километара.

АКО НЕМА ПАРА ЗА С 400: Ево шта све може руски противракетни систем С-300В4

Фото: принтскрин Јутјуб

 Овакав ракетни систем омогућава Русији одбрану недоступних региона, без великих трошкова.

У јединице руске војске Јеврејске аутономне области први пут је уведен најновији противваздушни ракетни систем дугог домета С-300В4, саопштила је прес-служба Источног војног округа.

„Формирање противваздушне ракетне јединице претходило је добијању нових противваздушних ракетних система. Војници су прошли обуку у научном центру у Оренбургу и добили неопходна техничка знања потребна за руковање новом војном техником“, наводи се на сајту Министарства одбране.

Послуга С-300В4 је на полигону Капустин Јар из нових система испаљивале ракете на мале и брзе објекте. Ваздушни циљеви су биле ракете типа „Саман“, које су испаљиване из ПВО „Оса“.

Према информацијама листа „Известија“, план Мнистарства одбране је да нове системе распореди на Арктику и Далеком истоку. Тренутно је С-300В4 „на стражи“ у Краснодарском крају, Московској, Самарској и Калињинградској области, као и у сиријском граду Тартус.

Како је раније навео потпредседник Владе Русије Јуриј Борисов, интезитет летова коалиције коју предводе САД знатно се смањио откад је активиран С-300В4.

„ГАРАНТОВАНО ПРЕСРЕТАЊЕ“

Систем С-300В4 је део копнених снага Русије. Ови системи често се испоручују заједно са противракетним системима средњег домета „Бук-М3“ и малог домета „Тор-2“, који, како кажу стручњаци, чине ешалонирани систем ПВО на бојном пољу.

У његов састав С-300В4 улазе и лансери за „лаке“ и „тешке“ противваздушне ракете, утоваривачи и вишеканалне станице за навођење ракета 9С32М1.

С-300В4 представља новију модификацију С-300В. Ова возила се налазе на шасији са гусеницама, што им омогућава велику мобилност и у отежаним теренским условима, објаснио је војни експерт Јуриј Љамин за РТ.

С-300В4 је предвиђен и за лансирање ракета против балистичких циљева. Његов циљ је одбрана војних и државних објеката и група од балистичких напада из ваздуха. Максимална удаљеност на којој може да пресретне циљ је 400 километара.

Како наводе војни експерти С-300В4 је одличан у борби против балистичких ракета домета до 2,5 хиљаде километара, јер његова ракета лети пет пута брже.

„С-300В4 систем има јединствене карактеристике које омогућавају и противваздушну и противракетну одбрану. Притом је одличан и у борби против свих ракета средњег домета“, наводи се у материјалу Министарства одбране.

У часопису „Ваздушно-космичка сфера“ пензионисани генерал-пуковник, доктор техничких наука Александар Лузан је појаснио да је С-300В створен за ненуклеарно уништавање хиперсоничних бојевих глава балистичких пројектила. Док је С-300В4 способан да пресретне балистичке објекте који лете брзином већом од 12 маха. Такође, у домету од 380-400 километара може да се бори са свим типовима аеродинамичних циљева, чак и онима који су направљени по „стелт“ технологији.

„Особине система С-300В4 су и висока аутономност у раду, као и у борби против балистичких ракета, мобилност, отпорност на сметње, добра звучна изолација, направљен је од материјала који су отпорни на ватру, не зависи од тактике средстава ваздушних напада, чиме не може да се похвали противракетни систем ‘Патриот’“, навео је Лузан.

Концерн „Алмаз-Антај“ који је направио С-300В4 наводи, да овај систем може да покрије територију два до три пута већу у односу на системе раније генерације, као и да му је повећан домет уништавања циљева.

БЛИЗАК „ТРИЈУМФУ“

Према својим борбеним особинама С-300В4 је близак С-400 „Тријумф“.

„С-300В4 је гусенични систем и боље се сналази од С-400 на неприступачним теренима. С обзиром да је модернизован и да су му обновљене све електронске компоненте он је по борбеним способностима веома близак ‘Тријумфу’, али је јефтинији“, изјавио је за „РТ стратешки аналитичар Сергеј Денисенцев.

Овај систем може да покрије огромне територије и удаљене делове Русије, тако да није потребно трошити додатна средства на авионе ловце. Поред тога, актуелан је и за оружане снаге свих већих држава света, објаснио је Денисенцев.

Како су раније саопштили медији, системе С-300В су купиле војске Венецуеле и Египта. Москва сада за извоз промовише верзију С-300В4 под називом „Антеј-400“, који је представљен на недавно одржаном међунардном војно-техничком форуму „Армија 2020“.

Денисенцев сматра да на иностраном тржишту „Антеј-400“ неће бити конкуренција С-400, јер им је исти произвођач „Алмаз-Антеј“, као и продавац „Рособоронекспорт“.

Како је са своје стране приметио Љамин, С-300В4 није толико познат страној публици као што је „Тријумф“, мада не искључује могућност да ће модел који је приказан на форуму „Армија 2020“ имати своје купце.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛИ РЕЗУЛТАТИ НАЈНОВИЈИХ АНКЕТА, ЕУФОРИЈУ ЗАМЕНИЛА ПАНИКА: Предност Харисове у односу на Трампа се истопила

СТИГЛИ РЕЗУЛТАТИ НАЈНОВИЈИХ АНКЕТА, ЕУФОРИЈУ ЗАМЕНИЛА ПАНИКА: Предност Харисове у односу на Трампа се истопила

ЏО Бајден је одустао од трке за реизбор пре нешто више од два месеца. Потпредседница Камала Харис успела је да реструктурира целу кампању за само неколико дана и зајахала је на таласу опште радости и наде која је настала услед тога што неко, ко није зашао у осму деценију живота, жели да уђе у Белу кућу.

11. 10. 2024. у 16:41

ВАРАЛА САМ ДУШКА!: Карлеуша признала - Нисам осећала ништа, чак ни олакшање

"ВАРАЛА САМ ДУШКА!": Карлеуша признала - "Нисам осећала ништа, чак ни олакшање"

ПЕВАЧИЦА Јелена Карлеуша недавно се развела се од фудбалера Душка Тошића, с којим има две ћерке Нику и Атину. Након 17 година потписали су папире за споразумни развод брака, а сада је ЈК све изненадила када је признала у ком моменту је преварила свог већ сада бившег супруга.

11. 10. 2024. у 12:40

Коментари (4)

Како изабрати квалитетан пробиотик?