ЕУ НЕ ДА ПОДАТКЕ ГРАЂАНА: Да ли ће и како „Фејсбук" наставити да ради у Европи?
У КОМПАНИЈИ „Фејсбук" тврде да је, због нових прописа који утичу на начин размене података између ЕУ и САД, доведено у питање функционисање њихове основне мреже и „Инстаграма“ у Европи.

Фото: Танјуг/АП
Компанија је 10. септембра поднела документа Високом ирском суду. „Фејсбук" је оспорио прелиминарну наредбу коју је раније овог месеца издао ирски Надзорни орган за заштиту података.
Комесар за заштиту података запретио је да ће блокирати „Фејсбук" у пребацивању података из ЕУ у САД, а све услед забринутости због приватности.
„У случају да подносилац захтева („Фејсбук") буде подвргнут потпуној суспензији преноса података корисника у САД, пошто сматрамо да је то оно што надлежни надзорни органи предлажу, подносиоцу захтева није јасно како би, у тим околностима, могао да настави да пружа услуге Фејсбука и Инстаграма у ЕУ", изјавила је шефица за заштиту података компаније „Фејсбук" за Ирску, Ивон Кунан, додајући да Фејсбук има 410 милиона активних корисника месечно у Европи.
Из компаније међутим тврде да оваква изјава не представља претњу повлачња са тржишта ЕУ.
„`Фејсбук` не прети повлачењем из Европе. Правни документи поднети ирском Високом суду показују само јасну реалност о томе да се `Фејсбук` и многа друга предузећа, организације и пружаоци услуга, ослањају на пренос података између ЕУ и САД како би функционисао њихов рад", наводи се у саопштењу ПР „Фејсбука".
„Недостатак сигурног, и легалног међународног преноса података, штетиће економији и кочити раст предузећа заснованог на подацима у ЕУ", додаје се у саопштењу.
Vice News, који је добио пуну верзију „Фејсбуковог" саопштења, известио је да се технолошки гигант такође жалио да се према њему поступа неправично, јер ниједна друга америчка технолошка компанија није била на сличној мети надзорног органа.
Прелиминарна наредба службе за мониторинг, довела је у питање то, да ли систем који „Фејсбук" тренутно користи за слање података у САД, има правну снагу по захтеваним стандардима.
Поменути стандард (Standard Contractual Clauses) је у јулу сматран важећим као механизам за пренос података међу државама, након што је ЕУ деактивирала дугогодишњи споразум о преносу података између ЕУ и САД.
Међутим, да би се квалификовале за те стандарде, државе морају да покажу довољно висок ниво заштите приватности података, а забрињава то што се амерички систем надзора података слабо подудара са високим стандардима ЕУ о приватности.
(РТС.рс)
Препоручујемо

СПОР ОКО ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ: Кина пре за гашење ТикТока у САД него за принудну продају
11. 09. 2020. у 23:45

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

БОСАНАЦ ОПТУЖЕН ЗА ПРЕВАРУ: "Подвалио ми је"
ИСТИЧЕ да је имао великих проблема због тога.
11. 07. 2025. у 11:38
Коментари (0)