ОВО ЈЕ НОВИ СИМПТОМ КОРОНЕ: Руски научници открили да једна промена може бити показатељ болести

Новости онлине

30. 10. 2020. у 18:04

РУСКИ научници су открили да укус гвожђа у устима може бити један од могућих симптома ковида 19.

ОВО ЈЕ НОВИ СИМПТОМ КОРОНЕ: Руски научници открили да једна промена може бити показатељ болести

Фото: Depositphotos

Научници Далекоисточног федералног универзитета су заједно са колегама из Истраживачких центара Русије и Јапана открили механизам развоја корона вируса повезаног са оштећењем еритроцита, који су главна мета ковида 19.

У чланку објављеном у немачком медицинском часопису „Архив ЕуроМедика“, научници извештавају да вирус САРС-КоВ-2 може напасти коштану срж, не само оштећујући црвена крвна зрнца која се већ налазе у крви, већ и спречавајући стварање нових.

„Циљ вируса су еритроцити, који су у телу одговорни за транспорт протеина хемоглобина богатог гвожђем и кисеоником", наводи се у саопштењу.

Научници сматрају да „мртви еритроцити могу да изазову оштећење неурона у мозгу, крвним судовима и унутрашњим органима, који више немају довољно кисеоника“.

„У тежим случајевима може доћи до вишеструког отказивања органа, човек заправо остаје без сопствених црвених крвних зрнаца и почиње да се гуши. Респиратори не помажу, јер нема ко да транспортује кисеоник. За ефикаснију терапију таквих пацијената неопходно је убризгавање црвених крвних зрнаца и витамина Б12", наводи се у чланку.

„Механизам обнављања оштећених еритроцита још увек није проучен. Преурањено распадање црвених крвних зрнаца примарна је реакција на вирус САРС-КоВ-2, који постепено настаје. Пацијент може да сазна да је оболео осећајући укус гвожђа, пошто се хемоглобин ослобођен из црвених крвних зрнаца у крвотоку ослобађа пљувачком", наводи се у медицинском часопису.

По мишљењу научника, сви који имају низак хемоглобин су у опасности. Пре свега, то су старији људи са хипертензијом, гојазни, који имају дијабетес, труднице, пацијенти са ослабљеним имунитетом, заражени ХИВ-ом и пацијенти оболели од рака.

„Вирус улази у епитела, где се множи, а затим улази у крвоток и напада, може напасти плућа, уринарни систем и еритроците“, рекла је Галина Рева, професор на Одељењу за фундаменталну медицину на Факултету за биомедицину Далекоисточног федералног универзитета.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

ЧУВАЈМО ПРИРОДУ: Наслеђе за будуће генерације