ОВО ЈЕ НОВИ СИМПТОМ КОРОНЕ: Руски научници открили да једна промена може бити показатељ болести
РУСКИ научници су открили да укус гвожђа у устима може бити један од могућих симптома ковида 19.
Научници Далекоисточног федералног универзитета су заједно са колегама из Истраживачких центара Русије и Јапана открили механизам развоја корона вируса повезаног са оштећењем еритроцита, који су главна мета ковида 19.
У чланку објављеном у немачком медицинском часопису „Архив ЕуроМедика“, научници извештавају да вирус САРС-КоВ-2 може напасти коштану срж, не само оштећујући црвена крвна зрнца која се већ налазе у крви, већ и спречавајући стварање нових.
„Циљ вируса су еритроцити, који су у телу одговорни за транспорт протеина хемоглобина богатог гвожђем и кисеоником", наводи се у саопштењу.
Научници сматрају да „мртви еритроцити могу да изазову оштећење неурона у мозгу, крвним судовима и унутрашњим органима, који више немају довољно кисеоника“.
„У тежим случајевима може доћи до вишеструког отказивања органа, човек заправо остаје без сопствених црвених крвних зрнаца и почиње да се гуши. Респиратори не помажу, јер нема ко да транспортује кисеоник. За ефикаснију терапију таквих пацијената неопходно је убризгавање црвених крвних зрнаца и витамина Б12", наводи се у чланку.
„Механизам обнављања оштећених еритроцита још увек није проучен. Преурањено распадање црвених крвних зрнаца примарна је реакција на вирус САРС-КоВ-2, који постепено настаје. Пацијент може да сазна да је оболео осећајући укус гвожђа, пошто се хемоглобин ослобођен из црвених крвних зрнаца у крвотоку ослобађа пљувачком", наводи се у медицинском часопису.
По мишљењу научника, сви који имају низак хемоглобин су у опасности. Пре свега, то су старији људи са хипертензијом, гојазни, који имају дијабетес, труднице, пацијенти са ослабљеним имунитетом, заражени ХИВ-ом и пацијенти оболели од рака.
„Вирус улази у епитела, где се множи, а затим улази у крвоток и напада, може напасти плућа, уринарни систем и еритроците“, рекла је Галина Рева, професор на Одељењу за фундаменталну медицину на Факултету за биомедицину Далекоисточног федералног универзитета.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ОВАКО ПОШАСТ ПОЧИЊЕ: Симптоми вируса корона се најчешће јављају овим редоследом
17. 10. 2020. у 13:42
ПУТИН О МЕРАМА ПРОТИВ КОРОНЕ: Русија се неће закључавати, резервни фондови пуни
29. 10. 2020. у 21:44
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)