ЕУ КОЛОНИЗАТОРИ: Лавров жестоко одговорио Борељу због Нагорно-Карабаха
РУСКИ министар иностраних послова Сергеј Лавров упоредио је речи шефа дипломатије ЕУ Жозепа Бореља о „астанизацији“ сукоба у Нагорно-Карабаху од стране Русије и Турске са носталгијом за колонијалним временима.

Фото: АП
- Ако се 'астанизација' баца у дипломатски промет као одраз носталгије за колонизацијом, онда ће ЕУ вероватно морати да преживи године носталгије за временима која су неповратно минула - рекао је Лавров на конференцији за новинаре.
У вези са ранијом изјавом Бореља да Русија и Турска „астанизују“ (аналогија са астанским форматом за решавање ситуације у Сирији) сукобе у Нагорно-Карабаху, Сирији и Либији, односно изгурују ЕУ из процеса регулисања, шеф руске дипломатије је истакао да савремени свет не би требало гледати подложним подели на сфере утицаја и да за све има места уколико поштено учествују у решавању сукоба.
- Заиста се надам да ће се Европска унија понашати на модеран начин и да неће покушати да представља савремени свет као подложан подели на сфере утицаја. За све има места, уколико се при решавању овог или оног конфликта учествује поштено, а не ради добијања неких геополитичких користи и једностраних предности - рекао је он на коференцији за штапу и додао да је Борељ забринут тиме да неко други, поред ЕУ, може да предузме проактивне кораке о Карабаху.
Лавров је рекао да не види некакву негативну конотацију у термину који је изумео Борељ.
- Барем се надам да у ову реч коју је измислио није убацио негативан призвук. Јер, у великој мери, астански процес се обликовао у контексту сиријске кризе. Док астански формат није настао, уопште није било напретка у политичком регулисању - подсетио је он.
Говорећи о пројектовању тог формата на друге регионе, министар је истакао да Русија, Турска и Иран нису равнодушни према ситуацији на Јужном Кавказу, јер су непосредни суседи држава тог региона.
Међутим, како је рекао, Русија свој став према ономе што се дешава изражава конкретним делима, и да се то тиче, између осталог, изјаве лидера три земље из 9. новембра и велике помоћи која се сада пружа у превазилажењу последица горуће фазе сукоба око Нагорно-Карабаха.
(Спутњик)
Препоручујемо

БЕЗОЧНИ НАПАД НА РУСИЈУ И КИНУ: Болтон не бира речи, поменуо Југославију и Трампа!
05. 12. 2020. у 19:09

,,НЕМА СРЦЕ, САОСЕЋАЊЕ И САВЕСТ": Путин открио кога никада не би подржао за председника
04. 12. 2020. у 15:01

„НИСУ БУДАЛЕ!” Жириновски објаснио зашто САД никада неће напасти Русију (ВИДЕО)
04. 12. 2020. у 13:59

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)