ИСПРАВКА: Не, Цоца-цола није позитивна на ПЦР тесту за корону
ПОСЛАНИК аустријског парламента Михаел Шнедлиц тестирао је узорак кока-коле и наводно добио позитиван резултат, што су пренели многи медији међу којима и наш, али резултат тог теста није меродаван - на то нам је указао портал Раскринкавање.ба.
ШТА СУ ЧИЊЕНИЦЕ? Шнедлиц је, тестирао узорак кока-коле и наводно добио позитиван резултат. Међутим, на снимку је очигледно да то није урадио користећи ПЦР методу, како се тврди у виралним објавама на Фејсбуку, већ брзи антигенски тест.
Ови тестови се такође користе за откривање инфекције Сарс-ЦоВ-2. Они не траже генетски материјал патогена, вец́ протеине који су карактеристични за вирус. Узорак се наноси на тест, а резултат је обично јасан након 15 до 30 минута.
Стручњаци, међутим, наглашавају да брзи антигенски тестови могу дати погрешне налазе, посебно ако се не спроводе правилно, што се управо и догодило у овом случају. “Код ове врсте тестова, узорак се претходно мора убацити у пуферски раствор”, објаснио је немачки виролог Мартин Стурмер у изјави за немачки медиј РедактионсНетзwерк.
Како каже, поента поступка је да се компензују сви могући ометајући фактори, као што је, у овом случају, кисела пХ вредност кока-коле. Стурмер је закључио да послаников “експеримент” не открива ништа о поузданости брзих антигенских тестова, јер је изведен неправилно.
Из Института “Роберт Коцх” у Немачкој наглашавају да “све у овом тренутку доступне тестова мора спроводити искључиво медицинско особље”. Кристоф Педаин из компаније Сиеменс Хеалтхлинерс каже да “киселина из кока-коле може да разгради протеине на тест тракама, на које би требало да се вежу протеини вируса”, те закључује да Шнедлицов експеримент доказује само то да су протеини на тест траци уништени, преноси Сüддеутсцхе Зеитунг.
Педаин такође истиче да бисмо на овакав начин чак и на тесту трудноц́е могли постиц́и позитиван резултат – а да нисмо у другом стању. Због чињенице да антигенски тестови веома брзо показују резултат, они се препоручују као додатак у превенцији и заштити ризичних група, пише РедактионсНетзwерк.
Њихова мана огледа се у томе да су мање прецизни од ПЦР тестова, који се сматрају златним стандардом за откривање вируса. Недавна студија Универзитета медицине “Цхаритé” у Берлину показала је да брзи тестови обично дају поуздане резултате када заражена особа има велико вирусно оптерећење у организму.
Ипак, након позитивног теста на антиген, из Института “Роберт Коцх” препоручују да резултат “увек треба потврдити помоћу ПЦР теста”. Извињавамо се читаоцима на преношењу непроверених информација.
НАПОМЕНА: Ово је корекција претходно објављеног текста, а у којој је објашњено због чега "тест" није био валидан.
Препоручујемо
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (5)