СЕВАСТОПОЉ У ДОМЕТУ "НЕПТУНА": Украјина верује да новом ракетом може да уништи главну руску базу Црноморске флоте
УКРАЈИНА је почела производњу ракетних комплекса "Нептун" који имају домет до 300 километара.

Фото АП
Министарство одбране Украјине планира да ће "Нептун" који се води као комплекс РК-360 бити главна заштита украјинске обале. "Нептун" је направио конструкторски биро "Луч". Осим ракете и система за лансирање Украјина ће направити и транспортно возило, као и превозни командни пункт.
Ракетни систем "Нептун" би требао да буде ефикасна одбрана против противничких пловила. Конструктори тврде да ће бити ефикасан без обзира на временске услове. Брзина ракете је око 900 километара, а лети на висини од три до 10 метара како би га тешко откривали радари. Рад на "Нептуну" је почео још 2014. године, али се тада о томе није говорило, ни писало. Први пут је ракета за "Нептун" приказана на војној изложби у Кијеву 2015. године. А први пут је испитана 22. марта 2016. године.
Московски војни аналитичари кажу да је "Нептун" направљен на основу совјетске ракете Х-35, само је модернизован систем управљања. Иначе, та врста ракета може да се користи и са бродова и авиона.
Украјинска армија је примила у наоружање "Нептун" у августу 2020. године. Командант Војноморских снага Украјине контраадмирал Алексеј Неижпапа је претио да ће моћи да "нептуном" уништи главну руску војну базу Црноморске флоте у Севастопољу.

НЕПТУН, Фото АП
Генерални директор конструкционог бироа "Луч" Олег Коростељов тврди да су направили "нептун" у року од две и по године са ограниченим буџетом. Сви делови "нептуна" произведени су у Украјини. У кооперацији прављења украјинских ракета укључени су Харковска фабрика авиона као и чувени "Мотор сич" који се прославио прављењем мотора за војну намену.
Вежбе руске Црноморске флоте
РУСКО министарство одбране потврдило је да ће око 50 различитих система наоружања, укључујући вишецевне ракетне системе "Град", хаубице 120 мм Д-30, 120 мм самоходне артиљеријске топове "2С9 нона-С", као и минобацаче "сани" и "поднос", као и 500 војника ће учествовати у великим маневрима ракетних и артиљеријских јединица Црноморске флоте на Криму који су почели јуче. Вежба се изводи на полигону Опук на Криму који се користи за обуку армијског корпуса Црноморске флоте.
После припајања Крима Русији Украјина је изгубила главне бродове своје Црноморске флоте, а такође обалне ракетне комплексе "Рубеж". Због тога су се у украјинском војном руководству плашили евентуалног напада Руске црноморске флоте. У то време се често говорило о опасности руског десанта на украјинску обалу. На другој страни Руси су ојачали одбрану Крима, јер су довезли обалне системе "Бал" и "Бастион".

Севастопољ, Фото АП
Осим ракетних система Украјина жели да у кооперацији са Турском производи савремене беспилотне летелице. Импресионирани успехом турских "бајрактара" у ратовању у Сирији, Либији и Нагорном Крабаху украјински највиши руководиоци су одлучили да и они праве такве беспилотне летелице. Украјински контра-адмирал Алексеј Неижпапа тврди да ће они користити дронове у борби и на копну али и на мору.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (8)