НЕМАЧКОЈ ЛЕГЛО У ЏЕП 200 МИЛИЈАРДИ: Трансфер радника са истока на запад Европе далеко надмашује средства ЕУ упућена у супротном смеру
Одливи радне снаге представљају велики новац. Економиста Федерико Фубини процењује да су земље источне Европе и западног Балкана убризгале више од 200 милијарди евра (238 милијарди долара) само у немачку економију путем образованих и обучених младих радника који су се тамо преселили између 2009. и 2017. године.
Ову процену износи и Елисон Карагер, стручњак за економска питања на западном Балкану и у земљама бивше Југославије, у анализи коју је о последицама "одлива мозгова" из нашег региона и са истока ка западу Европе сачинила за америчку задужбину Карнеги.
На челу овог врло утицајног института био је до сада Вилијем Бернс који је управо постављен за директора ЦИА.
Гостујућа научница америчког института за међународна питања Карнеги, са центрима у Вашингтону, Москви, Бејруту, Пекингу, Бриселу и Њу Делхију, Карагерова уочава несразмеру између зависности ЕУ од увоза радне снаге са западног Балкана и узвратног процеса усмереног на приближавање овог региона ЕУ.
- Западни Балкан је, као и источна Европа пре њега, опустошен ратом, гастарбајтерским програмима, а сада и одливом мозгова. Светска банка процењује да је 4,4 милиона људи емигрирало из региона између 1990. и 2015. године. Да бисмо то сликовито приказали, ова бројка укључује скоро једну трећину становништва Албаније и Босне и Херцеговине - наводи се.
Отприлике половина емиграната из нашег региона, објашњава она, сели се у западну Европу, "док економске силе, као што је Немачка, покушавају да исправе своје обрнуте пирамиде становништва". Са око 1,3 милиона слободних радних места, уз старење целокупног становништва, Немачка је 2020. године усвојила имиграциони закон који олакшава приступ тржишту рада грађанима који нису из ЕУ. Притом, истиче она, предуслови као што су знање немачког језика и еквивалентност квалификација фаворизују раднике са западног Балкана, чије економије већ нагињу Немачкој.
- Чак и током немачког председавања Савету ЕУ у другој половини 2020. године, демографске конференције о западном Балкану истицале су само факторе који подстичу миграцију, као што су мрачне економске перспективе, корупција и организовани криминал.
НАДОКНАДА ЗА ИЗВОЗ РАДНЕ СНАГЕ
Решење није забранити емиграцију, иако је изненађујући извештај Европског савета за спољне односе за 2019. годину открио да би већина грађана у неколико земаља ЕУ подржала управо то. Таква политика нагризала би једну од четири основне слободе које подржавају експеримент ЕУ - слободно кретање радне снаге. Уместо тога, ЕУ би требало да приступи том питању као прави партнер... И да се државе које увозе радну снагу обавежу да земљама изворима надокнаде стварне трошкове извоза талената.
Иако су ово легитимна питања, ова перспектива, међутим, сваљује искључиво на регион решење проблема, док се мало прича о факторима привлачења, а потпуно изостаје признање огромних користи које ЕУ убире од одлива мозгова - наводи се, и додаје да радници са западног Балкана често мигрирају због послова испод нивоа њихове квалификације, који се плаћају боље од престижнијих радних места код куће.
Високи европски званичници, као што је Фридрик Мерц, један од кандидата за наследника немачке канцеларке Ангеле Меркел, упозоравају да ЕУ не постане "преносна унија" богатих држава чланица које субвенционишу мање богате вршњаке. Али, притом не помињу свој приход од одлива мозгова који западноевропске компаније остварују:
- Трансфери богатства Исток - Запад далеко надмашују средства ЕУ која путују у супротном смеру. Румунски европски парламентарац Котилде Арманд говори да је "овај егзодус фактички пренос богатства" са Истока на Запад... ЕУ се не може сматрати поштеним посредником у демографији западног Балкана - наглашава ауторка.
Одлив мозгова, истиче она, десеткује тржишта рада и има озбиљне економске последице по западни Балкан. Недостатак квалификованих радника зауставља раст и обесхрабрује стране инвестиције. С обзиром на то да регион има неке од најнижих стопа плодности на свету и мало имиграције, растуће трошкове пензија сноси све мања пореска основа. Ово или доприноси расту државног дефицита или смањује корисну јавну потрошњу.
- Такве последице су могуће у свим земљама које доживе губитак талента, али оно што случај западног Балкана чини јединственим су импликације на проширење ЕУ. Одлив мозгова успорава економску конвергенцију ЕУ и усвајање фискалних критеријума за чланство - закључује она.
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)