ОСНОВНЕ ЖИВОТНЕ НАМИРНИЦЕ СВЕ СКУПЉЕ: Светске цене хране расту већ десет месеци заредом
ЦЕНЕ прехрамбених производа на глобалним тржиштима наставиле су раст у марту десети месец заредом, а највише су поскупели млечни производи, месо и биљна уља, известила је данас Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО).

Фото Пијаца ПГ
ФАО-в индекс цена хране, који прати месечне промене котација пет основних животних намирница - биљних уља, млечних производа, меса, житарица и шећера - износио је у марту прошечних 118,5 поена, што је за 2,1 одсто више него у фебруару и највиши ниво од јуна 2014, према извештају објављеном на званичном веб сајту ове агенције УН.
Највеће поскупљење, од 3,9 одсто на месечном нивоу, забележили су у марту млечни производи. По расту су предњачиле цене маслаца подстакнуте донекле мањом понудом у Европи услед повећане тражње због очекиваног опоравка сектора прехрамбених услуга.
Цене млека у праху су такође ојачале, подржане растом увозне тражње у Азији, посебно у Кини, падом производње у Океанији и мањком расположивих бродских контејнера у Европи и Северној Америци.
У марту су скочиле и цене меса за 2,3 процента у односу на фебруар, предвођене растом котација живинског и свињског меса услед повећања кинеског увоза и продаје на тржишту у Европи уочи прославе ускршњих празника. Цене говеђег меса су остале стабилне, док је овчије месо појефтинило јер су фармери на Новом Зеланду преплавили тржиште понудом како би смањили стада због суше у тој земљи.
Цене биљних уља су у марту биле веће за 0,8 процената него у фербуару, достижући десетогодишњи највиши ниво, при чему су нарочито прасле котације сојиног уља због очекиване снажне потражње из сектора биодизела.
Насупрот томе, цена житарица су пале за 1,8 процената на месечном нивоу, али су и даље за 26,5 посто веће него у марту 2020. Највише су пале извозне цене пшенице, под утицајем генерално добрих залиха и повољних производних изгледа за род 2021.
Потонуле су и цене кукуруза и пиринча, док су цене сочива порасле.
Цене шећера су у посматраном месецу опале за 4,0 одсто, пошто тржишни акрети предвиђају велики раст извозне понуде из Индије, али су и даље за преко 30 одсто изнад нивоа на ком су биле у марту прошле године.
У одвојеном извештају, ФАО је објавио да очекује да ће светска производња житарица 2021. године забележити раст трећу годину заредом. Ово тело УН је подигло процену глобалне производње пшенице за текућу годину на 785 милиона тона, што је за 1,4 одсто више у односу на 2020. и нови рекордан род.
Препоручујемо

ГРЧКА СПРЕМНА НА НАЈГОРИ СЦЕНРИО: Министар финансија најавио мере економске подршке
28. 03. 2021. у 15:07

ОГРОМАН ПАД ТУРСКЕ ЛИРЕ: Један Ердоганов непромишљен потез гурнуо валуту у амбис
22. 03. 2021. у 11:15

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)