ЧАСТ ЈЕ БИТИ ДЕО "ЛЕТЕЋЕГ" БРАТСТВА: Љубав према падобранству и отаџбини главни услови за обуку у елитној 63. падобранској бригади
ПОСЕБНА је част бити припадник 63. падобранске бригаде. По вишедеценијским заслугама - славне и јуначке, елитне, вишеструко одликоване. Да би се постало део ње потребне су и ментална и физичка снага и поврх тога неизмерна љубав према отаџбини и падобранству. А, да би се задужио падобран и понела бордо беретка, кандидати треба да прођу неколико нивоа обуке, исто и мушкарци и девојке старости до 30 година, без обзира на то да ли су служили редовну војску или не.
Министарство одбране и Војска Србије расписали су средином фебруара конкурс за пријем нових припадника у 63. падобранску бригаду. Један од њених инструктора падобранства, који има 1.500 скокова, објашњава, за "Новости", који су задаци пред његовим будућим колегама. И на самом почетку открива нам неочекиване чињенице:
- Трема пред први скок је нормална, уобичајена код свих и она увек постоји, али највећа криза у падобранству долази мало касније, када падобранци стекну неко искуство па су свесни и опасности којима могу да буду изложени. Али, када човек има вољу, и са садашњом опремом коју имамо, све је то безбедно.
ИМАЈУ ДВЕ ЗАКЛЕТВЕ
ПРИПАДНИКЕ 63. падобранске бригаде често називају "Војници са две заклетве", јер осим оне обавезне при служењу војног рока, имају и своју коју полажу већ три деценије. "За отаџбину! За друга! За пушку! За војничку и ратничку част! Падобранци 63. падобранске бригаде - раде!"
Падобранска обука се, каже, дели на четири нивоа, а тек после пет скокова, кандидат добија звање падобранца.
- Најпре иде основна падобранска обука, њен земаљски део који траје 21 дан, током које се ради припрема за скок. Потом, кандидат има задатак да скочи пет падобранских скокова, након чега постаје падобранац. Касније се прелази на други ниво обучавања и то је виша падобранска обука, када падобранац учи о слободном паду и скоковима са већих висина, где се савладавају две технике: ВИВО - високо искакање, високо отварање, и ВИНО - високо искакање, ниско отварање. Та обука је сложенија. Трећи ниво је курс млађих инструктора падобранства, а четврти је највиши, реч је о курсу инструктора падобранства када се учи коришћење комплетне падобранске опреме, свих врста скокова, као и извођење организације скакања и обуке свих нивоа - објашњава инструктор падобранства 63. падобранске бригаде.Потпуковник Братислав Вукотић, начелник одсека за људске ресурсе каже да будући кандидати не треба да се плаше обуке.
- Она није као у холивудским филмовима, већ је пажљиво осмишљена обука која има за циљ да доведе кандидате на одређен ниво потребних психофизичких способности, да их провери и припреми за онај најбитнији, падобрански део. Кандидати који то буду задовољили биће рангирани и у односу на то биће примљени у 63. падобранску бригаду - казао је Вукотић.
Од ове године могу да се пријаве и они који нису служили војни рок, а за њих ће бити организована основна војничка обука, која ће трајати три недеље. За то време научиће основне војничке вештине, оно што су пропустили неслужењем војног рока, а да би могли да буду равноправни са онима који јесу да крену на селективну обуку.
- Дакле, да науче да носе униформу, пушку, да се понашају војнички. Заиста, све најосновније - објашњава потпуковник Вукотић.
Кандидати који буду задовољили психолошку и медицинско-здравствену селекцију, као и улазну физичку и безбедносну проверу, биће потом позвани на селективну обуку.
- То је специфичност обуке наше бригаде, њу немају остале јединице. Састоји се из два дела. Прве четири недеље је тактички део, када се раде физичке, тактичке и ватрене обуке, при чему кандидати треба да покажу одређени ниво психофизичке спосоности и да се припреме за основну падобранску обуку. Други део селективне обуке који траје четири недеље представља основну падобранску обуку са крајњим циљем да војници скоче из авиона. Сва места су падобранска - рекао је Вукотић.
Након обуке, кандидати имају прилику и да оду на усавршавање као и да напредују у служби.
- Могу да постану подофицири, да добију активну службу, много се повећавају њихов стандард и рејтинг у јединици. Бригада данас располаже најсавременијим наоружањем, опремом коју сваки припадник има, оклопним борбеним оружјима, уређајима и средствима за телекомуникације што мотивише све нас, па и кандидате који се пријављују. А нема снажне војске без добро мотивисаних припадника. Ипак, финансијска страна ретко је код нас падобранаца главна мотивација, већ је то љубав према небу. Падобранство мора да се воли и само тако је и сама обука интензивна, динамична и интересантна - објашњава Далибор Тасић, заставник прве класе.
ОД БАРИЈА ДО НИША
ПРВИ падобрански скок у Југославији изведен је 2. септембра 1926. године на аеродрому Нови Сад, а изведен је са висине од 650 метара. Наш први падобрански батаљон формиран је у војној бази крај Барија, у Италији, а основан је 14. октобра 1944, баш на дан када је Ниш ослобођен од фашизма.
Најпре у Новом Саду и Шапцу, 63. падобранска је педесетих година формирана, па расформирана, да би се у децембру 1967. поново састала и трајно преселила у Ниш, где се претходно налазио Падобрански наставни центар.
Захваљујући изузетном залагању војника и старешина и високим оценама приликом извођења многобројних здружених вежби, 63. падобранска је стекла углед једне од најбољих јединица. Основне вредности јединице се заснивају на високом патриотизму, војничкој и падобранској заклетви, чувању части оружја, личној и колективној храбрости и другарству.
Јединица традиционално прославља Дан 63. падобранске бригаде и обележава крсну славу јединице Покров Пресвете Богородице - 14. октобра сваке године. Наредне, 2024. обележиће 80 година постојања.
Препоручујемо
ПОГЛЕДАЈТЕ - ТУТЊЕ СРПСКИ ТЕНКОВИ: У току обука оклопних јединица Војске Србије
06. 03. 2023. у 17:41
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (4)