"КАДА СУ ЖИВИ ЗАВИДЕЛИ МРТВИМА": Мало познати извештаји Епархије Рашко-призренске о злочиначком походу на Србе марта 2004. (ФОТО)

Борис Субашић

17. 03. 2023. у 18:35

ЗА пет година међународног мира, уништено је више цркава него за пет стотина година турског ропства, да би тај процес достигао своју кулминацију у три дана 17-19. марта, записано је у ванредном броју листа "Свети кнез Лазар" који је издавала Епархија Рашко-призренска.

КАДА СУ ЖИВИ ЗАВИДЕЛИ МРТВИМА: Мало познати извештаји Епархије Рашко-призренске о злочиначком походу на Србе марта 2004. (ФОТО)

Епархија Рашко-призренска

Монаштво и свештенство Српске православне цркве из ове епархије је од 1999. и доласка КФОР често било и први и једини извор валидних информација са Косова и Метохије. Њихова потресна сведочанства из марта 2004. застрашујуће подсећају на записе средњовековних српских монаха у времену османске најезде "када су живи завидели мртвима".

На почетку 21. века зло је дошло са друге стране са, бар номинално, хришћанског Запада и подсетило првославни свет на најсрамнији догађај у историји Европе који ју је трагично поделио.

- Размере овог уништавања могу се поредити само са разарањима које су претрпели Православни у периодима Крсташких ратова, и то пре свега у Четвртом крсташком рату, када је 1204. године и Цариград био заузет од стране Латина. Зато и није далеко од истине упоређење тромесечног бомбардовања Србије од стране снага Западне Алијансе са новим крсташким походом Запада на Исток. Организатори и инспиратори тих злочина и тада и данас долазе са истих простора – из Западне Европе, разлика је само у извршиоцима, овога пута за то су одлично послужили Шиптари. Метод се дакле променио, а циљ је остао исти – данас се уз сво међусобно уважавање, поштовање, љубав, борбу за људска и верска права и демократију, паралелно одвија најстрашнији геноцид и етноцид, жртви се упућују речи утехе и сажаљења, а џелат се обасипа наградама и похвалама. Нажалост, то је Европа 20. и 21. века. Што пре тога будемо постали свесни, утолико боље по нас - објавила је Епархија Рашко-призренска после паклених дана марта 2004. године.

Она је чињеницама доказала да се талас етничког чишћења започет 17. марта никако се не може окарактерисати као “међуетнички конфликт између Срба и Албанаца”, како је га већина западних медија приказивала.

Епархија Рашко-призренска

Руинирана Црква светог Ђорђа у Призрену

- Ту није реч ни о неделима мале групе екстремиста који су и до сада уништавали наше храмове (115 на броју пре 17. марта) и убијали наш народ. Овде су у питању десетине хиљада (око 60.000) Албанаца који су предвођени бившим ветеранима ОВК пустошили Косовом и Метохијом све што носи знак крста, српства и цивилизације. То нису били демонстранти, јер су многи, по сведочанству КФОР-а, били наоружани аутоматским оружјем, гранатама, тромблонима и Молотовљевим коктелима. Треба рећи да мете напада нису били само Срби, наше светиње и куће, већ и војници КФОР-а и полицајци УНМИК-а, који су ту и тамо покушавали да заштите српске енклаве. Према подацима УНМИК- а повређено је 117 УНМИК полицајаца, 63 војника КФОР-а, спаљено је или оштећено преко 150 возила УН и полиције. Према још јавно непотврђеним извештајима, поред повређених, има и погинулих припадника међународних снага, међу којима су и двојица полицајаца убијених непосредно након мартовских догађаја у албански чистом делу Косова - известила је Епархије Рашко- призренска.

О томе су сведочили и војници из чешке јединице КФОР, који су се пред албанском наоружаном руљом забрикадирали у Цркви светог Андреја у Подујеву која је уништена 18. марта. Њен источни део , звоник и зид око цркве су разорени експлозивом. Чешки официр је дубоко шокиран за „Прашке новости” потврдио да су његови војници "морали да напусте храм, који је уништен заједно са гробљем" и да су Албанци "ископавали посмртне остатке Срба са гробља и разбацивали кости свуда унаоколо".

Монаси Епархије су са терена и извора међународних снага сакупљали информације и слали их у Београд: "У извештајима КФОР-а и УНМИК-а о догађајима 17. марта у Урошевцу пише "три ручне гранате бачене на цркву, подметнут пожар први пут, најмање 19 војника КФОР-а и УНМИК полицајаца рањени у одбрани цркве, разорено градско гробље".

Епархија Рашко-призренска

Албанци проваљују у Цркву Светог Саве у Јужној Митровици

 

Извештај војника међународних снага од 18. марта, са истог простора, гласи:" 1.500 Албанаца уништава све око себе – пали православну цркву у граду и пет српских кућа. Запаљена црква у селу Талиновце у 17.49 часова. Црква светог Илије, село Варош, црква уништена са локалним гробљем након што су је напустили војници КФОР-а. Црква св. Петра и Павла у Талиновцима, запаљена и уништено православно гробље. Црква Пресвете Богородице у селу Совтовић, уништена заједно са православним гробљем".

Атински медији од 20. марта су писали да су грчки војници који су чували три цркве поред Урошевца остављени без подршке заштите пред огромном масом наоружаних Албанаца који су пуцали на њих и неколицину их ранили.

У извештају Епархије за Синод СПЦ наводи се изјава званичног портпарола УН полиције Дерека Чепела који је међу првима изјавио да насиље указује на то да су напади „унапред планирани“.

- То нам је лично потврдио и г.Холкери пре неки дан, који је у почетку, као и многи други веровао, да је реч о спонтаном изливу насиља. Један несрећни случај дављења у реци троје албанских дечака, за које је већ наредног дана УНМИК полиција потврдила да нема никаквих индикација да је реч о етничком злочину од стране Срба, албански медији су једногласно искористили ујутро 17. марта као ратни поклич за почетак општег погрома над Србима. Убрзо је командант НАТО снага за јужну Европу, адмирал Грегори Џонсон изјавио медијима да „талас насиља широм Косова у претходна два дана изгледа да је организован и оркестриран“. Штавише, адмирал Џонсон је за АФП новинску агенцију изјавио 19. марта да „је говорити о међуетничком конфликту на Косову велика и лицемерна лаж. Оно што се дешава на Косову је погром над једним народом и његовом историјом“. За медије на албанском језику адмирал је јасно и гласно рекао 20. марта: „Ово представља етничко чишћење и не сме да се настави. Борба против етничког чишћења била је разлог због којег смо овде и дошли“. Ове речи угледног званичника НАТО снага које су засноване на детаљним извештајима са терена у потпуности демантују бројне извештаје који су се, нажалост, на основу неистинитих тврдњи албанских медија, без икакве објективне провере, појавили у бројним угледним новинама широм западног демократског света.

Епархија Рашко-призренска

Разорена црква у Подујеву

Хашим Тачи је 17. марта био у Вашингтону и говорио "о мултиетничности и напретку демократизације" на Косову и Метохији, док су злочинци у јужној српској покрајини пировали и над живим и над мртвим Србима.

- Такво варварство, не у рату, већ пет година од завршетка рата, под протекторатом ОУН, у присуству 18.000 најбоље обучених и наоружаних војника НАТО савеза и Америке, није забележено у новијој историји света. Док је г. Тачи говорио о демократији хиљаде Албанаца припадника његове партије пустошило је српска села и цркве остављајући графите са акронимима његове партије ПДК, терористичке АНА, Косовског заштитног корпуса и других организација које делују под фирмом ОВК. Аутобуси са до зуба наоружаним тзв. ратним ветеранима кренули су из Тачијеве родне Дренице у правцу Приштине и Митровице и сукобили се са међународним снагама - сведочили су из Епархије Рашко-призренске.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (2)

ОБРАДОВИЋ ЈЕ БИО НА КОРАК ОД НБА ЛИГЕ: Један човек је све стопирао, ево о коме је реч