КО ЈЕ НИКИТА ТОЛСТОЈ КОЈЕМ СЕ СУТРА ОТКРИВА СПОМЕНИК У ВРШЦУ: Русију је звао отаџбином, а Србију домовином

Јелена Матијевић

14. 04. 2023. у 07:37

СТОГОДИШЊИЦА рођења руског академика Никите Иљича Толстоја (1923-1996), праунука великог руског писца била је повод да његова породица и родбина дођу у Београд. Свечаности у Руском дому присуствовало је више од 20 Толстојевих, који живе у Русији и другим европским земљама. Они ће у суботу, на стогодишњицу рођења угледног слависте, отпутовати у његов родни Вршац, где ће бити откривен споменик, рад руског вајара Ајдина Зејналова.

КО ЈЕ НИКИТА ТОЛСТОЈ КОЈЕМ СЕ СУТРА ОТКРИВА СПОМЕНИК У ВРШЦУ: Русију је звао отаџбином, а Србију домовином

Ј. Ј. Баљак

Никита Толстој је дете руских емиграната. Син морнаричког официра одрастао је у Вршцу, руско-српску гимназију завршио је у Београду, а 1944. се као добровољац придружио Црвеној армији, са којом је учествовао у биткама за Будимпешту и Беч.

Википедија

Никита Иљич Толстој

По завршетку рата са породицом се сели у СССР где завршава Филолошки факултет, а 1987. постаје академик Руске академије наука и уметности.

ЗЕЈНАЛОВ: СПАЈА РУСИЈУ И СРБИЈУ

УГЛЕДНИ руски вајар Ајдин Зејналов израдио је четири тоне тешку бронзану скулптуру Никите Толстоја и поклонио је Вршцу.

- Част ми је што сам учествовао у овом пројекту, јер је то још један мост који спаја Србију и Русију. Уједно, то је и једини споменик посвећен Никити игде. Споменик сам направио на иницијативу Владимира Иљича Толстоја. Он ми је испричао све о Никити и о његовој повезаности са Србијом. У процесу израде учествовале су и његова супруга и обе ћерке. Било је веома дирљиво док су говориле о њему. Сугерисале су ми које су биле карактеристике његових очију, носа - рекао је Зејналов, који је јуче присуствовао постављању споменика у Руском парку у Вршцу.

Овај споменик је пре месец дана представљен у Москви, у организацији Министарства иностраних дела Русије. Његов пут до Србије трајао је осам дана, авионом. Ј. Ј. Баљак

- Ову годишњицу морали смо да обележимо у Београду и Вршцу, јер је мој супруг много волео Србију. Говорио је да је Србија његова домовина, а Русија отаџбина - каже за "Новости" академик Светлана Толстој, слависта и лингвиста. - Никита је рођен и одрастао овде и за њега је српски језик био други матерњи. Изучавао је и друге словенске језике и постао је слависта широког профила. Истраживао је етнос преко језика и створио нову научну дисциплину која се зове етнолингвистика.

З. Јовановић

Светлана Толстој (друга здесна), Никитина супруга, у Руском дому у Београду

Удовица Никите Толстојa евоцира успомене на живот свог супруга у Србији и Русији:

- Тек после 20 година од завршетка Другог светског рата Никита је успео да се врати у Београд. Тада је довео пријатеља и колегу Дмитрија Лихачова, показао му Београд и дом у Захумској 42 где су живели Толстојеви.

Светлана и Никита имају две ћерке Марфу која је студирала српски језик, и Фјоклу, познату водитељку на руској телевизији.Фјокла нам је саопштила да снима документарни филм о "српским Толстојима" и да ће снимање бити завршено до краја године.

- Пре десет дана снимила сам документарну серију о потомцима Лава Толстоја - каже она. - Сада сам пожелела да испричам причу о оцу и деди, чија је судбина фасцинантна. Планирам да у Србији урадим неколико епизода. Осећам љубав према земљи коју је мој отац много волео. Никад нам ту љубав није наметао, али Србија је увек била присутна. Како сам заволела Русију, јако сам заволела Србију. Отац их је волео подједнако. Свако вече нас је испраћао у кревет речима: "Лаку ноћ".

З. Јовановић

Фјокла Толстој, Никитина ћерка, у Београду

Писац Лав Толстој и његова супруга Софија имали су тринаесторо деце. Њихов син Илија имао је Илију и Владимира, који су емигрирали у Србију. До 1945. Илија је живео у Београду, док је Владимир био агроном у Новом Бечеју. Од њих су потекли такозвани српски Толстојеви. Они, рекло би се, као и њихов славни предак, остављају дубоке трагове у култури. Владимир Толстој, који је дошао са унуком је саветник за културу руског председника Владимира Путина. Наталија је позната сликарка, Илија новинар, а Петар потпредседник парламента Државне думе Русије.

КАД ПУТИН КАЖЕ: "УРАДИ НЕШТО"

СКОРО две деценије Владимир Толстој је био директор музеја Лава Толстоја "Јасна Пољана". Постао је саветник председника када га је Путин после једног оштрог излагања замолио да остане и рекао: "Толико критикујеш, а да ли би могао нешто да урадиш, да будеш мој саветник за културу?" Размислио је и прихватио. 

- Наша породица је у правом смислу те речи уметничка - каже Владимир Толстој који пуну деценију саветује Путина. - Моја деца се баве књижевношћу, позориштем, филмом. Наши очеви су говорили: "Наша отаџбина је Русија, зато што су се наши очеви родили у Русији, наша домовина је Србија, зато што смо се ми родили у Србији." Ми смо се пак родили у СССР, то је наша домовина. А Србија је наша отаџбина, јер су наши очеви одавде. Зато се с разлогом називамо српски Толстоји.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?