НИ ОРНИТОЛОЗИ НЕ ЗНАЈУ ЗАШТО ЈЕ ТАКО: Беле роде много воле Доње Међурово
ГОТОВО свако село дуж Јужне Мораве може се похвалити бар једним паром белих рода, али једино Доње Међурово код Ниша броји чак 15 гнезда. Има их на бандерама, дрвећу, трафостаницама, крововима... Сваке године у ово село се досељава највећа популација ових птица јужно од Саве и Дунава, па је од мештана потекла иницијатива да понесе назив "нишко село рода".
Зашто су одабрале баш Доње Међурово, непознаница је и за орнитологе, а мештани верују да је зато што су они добри људи. Навикли су на ове посебне станаре и брину се о њима, па када је лоше време, "сервирају" им рибу или лаворе воде да се окрепе.
- Сваке године имамо све више гнезда, а надамо се да ћемо сада имати бар још пар-два више. Волим их јер долазе из Африке, издалека. Стално им поправљам гнезда, као да су се припитомиле овде поред мене. Више од 20 година имамо ова гнезда испред куће. Буде их неколико, па их ветар обори, а ми направимо друга. И оне увек долазе код нас - прича нам Славиша Николић.
Он каже да стручњаци саветују да се не треба мешати превише у природу када је о птицама реч, али да им треба притећи у помоћ када је због временских неприлика потребно.
- За јун и јул, кад им је гужва за воду, ископао сам им неколико базенчића да одатле пију, да не би ишле до Мораве. И храним их, доносим им рибу, дајем им... Као да су припитомљене. Милина је гледати их - с уживањем говори Николић.
Заслужиле и мурал на школи
БЕЛЕ роде су у Доњем Међурову, заслужено, добиле и мурал. Зид сеоске основне школе осликан је њима у част, а мештани верују да ће место постати туристичка атракција као "нишко село рода". Иначе, према процени Друштва за проучавање и заштиту птица Србије, популација белих рода у Србији је стабилна и броји око хиљаду и по парова.
У јужноморавским селима има укупно тридесетак гнезда белих рода, а зашто је половина њих баш у Доњем Међурову, питали смо Слободана Марковића из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
- То је енигма и нама јер погодних станишта има и у осталим селима уз Јужну Мораву, а у њих долазе један до два пара - каже Слободан Марковић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
Гнезда белих рода у овом селу имају и специфичност, јер испод њих живе шпански врапци, још једна врста птица селица ретка за Србију.
- Испод готово сваког гнезда имамо колоније шпанских врабаца. То је веома ретка врста за Србију. На југу је чешћа, а на северу Србије готово да је нема - наглашава Марковић.
Беле роде су у своја стара гнезда почеле да се враћају у марту, а на путу их прате многе недаће.
- Оне обично долазе из централне Африке и прелазе хиљаде километара да би дошле овде. На том путу имају препреке и од људи и од природе, попут ловаца на Блиском истоку или јаког невремена - испричао нам је Марковић. - Велики је проблем и страдања од електрокуције, удара струје, јер су роде велике птице и могу лако да додирну електричне жице.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)