ЛЕСКОВАЧКИ ЋЕВАПИ И ПРАВО И ОБАВЕЗА: Натпис "лесковачки роштиљ" и данас гарантује више посла и бољу зараду
Нема града у Србији где се многи угоститељски објекти не рекламирају натписом „лесковачки роштиљ“ иако он можда Лесковац није ни видео. Тако је било и пре осам деценија о чему су писали тадашњи новинари који констатују да се на помен овог града људи прво сете великих лесковачких фабрика и неизоставних ћевапчића.

фото: НМ Лесковац
Овај специјалитет са роштиља и тада је био популаран у целој земљи, јер су их Лесковчани, као и данас, правили мајсторски. У том граду, који је крајем тридесетих година прошлог века имао нешто више од 20.000 становника, за један дан се јело близу 5.000 ћевапа.

фото: НМ Лесковац
Због тога је Лесковац имао велики број роштиљ мајстора који су радили у сопственим локалима, други су имали своје роштиље по популарним кафанама, а трећи су их пекли по улицама.
- У Лесковцу нема ни једног грађанина који не сматра за своју дужност и право, да бар два пута недељно, не руча или вечера испред ћевабџинице са својом породицом. То је минимум кога се тачно придржавају најсиромашнији као и најбогатији. А има људи који се месецима хране или бар само вечерају овај специјалитет – објавила је „Политика“ у септембру 1939. године.
Новинари овог листа доносе слику Лесковца тог доба чији битан сегмент чине специјалитети са роштиља.

фото: НМ Лесковац
- Целог дана на пијаци или на сабору можете да видите ознојеног човека, како премеће ћевапчиће, трпа их у лепиње, које леже на гомилама поред роштиља, и дели наоколо. Оваква радња се отвара на углу улице или на средини. Где год увече седе људи испред кафана, где год ујутру улазе на посао, где год се дању задржавају и пролазе ту одмах задими ватра испод роштиља, на коме замирише печено месо – наводе тадашњи новинари и истичу да сви они који, из било ког разлога дођу у Лесковац, на крају заседну испред „продавница ћевапа“.
Иако је у то време привредна криза „тешко погодила многе чаршије“, лесковачка се држала прилично добро. Предузећа стално ничу, а она која постоје, стално се шире. Криза се још много мање осећа међу роштиљџијама. То је посао који, како се констатује, с правом доноси паре.
Није ни чудо да у овом граду на југу Србије и даље траје култ јела са роштиља који се последње 33 године негује и гастрономском манифестацијом под називом „Роштиљијада“. Да би заштитили свој бренд Лесковчани су минуле деценије заштитили географско порекло роштиљ меса и тако покушали да сачувају „лесковачки роштиљ“ за себе, али без обзира на то и данас се широм Србије, па и у региону специјалитети са роштиља рекламирају као „лесковачки“, а да нису ни видели Лесковац.

фото: НМ Лесковац
БУРЕ МУ ДОНЕО ПЛАНЕТАРНУ СЛАВУ
Светску славу роштиљу из Лесковца донео је Миодраг Глигоријевић познатији као Драги Буре, човек кога је, након што је уживала у његовим специјалитетима, пожелела да упозна и енглеска краљица Елизабета. Кувао је Драги Буре за многе утицајне државнике, госте Јосипа Броза Тита, и то захваљујући знању и искуству стеченом у радњи свог деде Димитрија и оца Милана које је стално унапређивао.

ХИТАН АПЕЛ КРЕМЉА: Позивамо све да то ураде!
ПОРТПАРОЛ председника Русије Дмитриј Песков изјавио је да Кремљ позива све стране да изврше притисак на Украјину како би се одржала нова рунда преговора са Русијом.
16. 07. 2025. у 10:42

"ЗАШТО НЕ УДАРИШ НА МОСКВУ?!" Детаљи разговора Трампа и Зеленског, на Русију ће падати ракете које Срби памте по злу?
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп разматра могућност да Украјини пошаље крстареће ракете Томахавк, преноси Вашингтон пост позивајући се на извор упознат са разговорима у Белој кући. Наведене ракете се још увек не налазе на званичном списку, али би могле бити укључене у каснијим пакетима помоћи.
15. 07. 2025. у 09:36

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)