ПРВИ ПУТ У ЈАВНОСТИ: Приватна писма познате породице из Крушевца угледала светлост дана (ФОТО/ ВИДЕО)
ПИСМА, разгледнице и дописнице, које су пре једног века слале две познате крушевачке породице, први пут су изложене у јавности у оквиру посебне поставке Историјског архива Крушевац.
Приватна преписка породица Катић и Ђоганетић није и једино што се од среде може видети на оригиналној изложби у Галерији Културног центра. Кроз поставку „Поздрави све Крушевљан(к)е“ могу се, осим честитки за велике хришћанске празнике, славе и унапређења, „ишчитати“ и друштвене норме, обичаји и историјске околности у времену настанка дискретне коренсподенције.
- Највећи изазов била је селекција писаног материјала, одлучили смо се за две породице, које су имале врлу живу преписку са блискими даљим рођацима, пријатељима, познаницима – предочава за „Новости“ Бранислава Милошевић, виши архивист и ауторка изложбе. - Обе породице су биле од угледа и обе у својим препискама „откривају“ тадашњи друштвени и породични живот.
Саговорница „Новости“ подвлачи да је у провј половини 20.века, незамисливо било нејављање драгим особама са летовања, путовања, кроз писма и дописнице. Сам чин писања је врло личан, јер показује да је појединац уложио и пажњу и мисли. Разгледнице су биле посебно популарне половином 19.века и као можда најприближнија форма модерној комуникацији слања порука, показале су се и најдуговечнијом праксом.
- Катићи су стара породица, која се бавила трговином и предузетништвом и управо отуда је њихова преписка и обимна, јер подразумева и бројне пословне контакте - каже Бранислава Милошевић. - У нашем фонду имамо преписке главе ове породице, Драгутина Катића (1866-1950), његовог сина Миливоја и ћерки Милице и Зоре.
БАШТИНА
ИСТОРИЈСКИ архив је у последњим данима 2023. обележио 75 година постојања, управо отвореном изложбом "Поздрави све Крушевљан(к)е", представљањем издавачке делатности и свечаном академијом. Ова институција баштини 835 фондова из прошлости установа у Расинском округу.
Ђоганетићи су цинанцарска породица, која се доселила из Црне Горе. Љубомир Ђоганетић (1870- 1915) сматра се родоначелником и првим крушевачким досељеником.
- О Љубомиру знамо да је као инжењер-надзорник радио у барутани „Обилићево“, да је услед храброг реаговања при једном пожару у фабрици, награђен орденом за храброст -напомиње ауторка изложбе. - На жалост, са сином је страдао приликом повлачења наше војске преко Албаније у Првом светском рату. Супруга Лепосава се као удовица бавила хуманиратним радом и значајна средства донирала је сиромашним породицама и добротворним друштвима, попут Кола српских сестара.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)