ДАЈ МИНЕРУ РАКИЈУ ИЛИ СИТО: Још се памте и препричавају анегдоте са изградње хидроелектрана на Увцу
КАД би се суботом увече зачула песма од Кокиног Брода, знало се да то кући у села Старог Влаха долазе градитељи тунела кроз Китоњу и брана на Увцу. Жене би, причало се, одмах успављивале децу и на вериге, изнад огњишта, качиле бакрач воде за измивање и - спремале постељу.
Једном приликом, видећи да се пуши вода, муж уморан и припит, још с врата повика жени:
- Пристави качамак!
У међуречју Увца и Лима и околини, и после више деценија од градње хидросистема на Увцу још се памте и препричавају догодовштине и анегдоте о неимарима, који су изменили земљопис краја.
Минер Мутавџић, звани Лапић из Сеништа, по повратку из треће смене свратио код познаника, а послужење мало касни.
- Донеси ту ракију или ми дај сито...?! - повика домаћину
- А што сито?
- Дрхте ми руке, да ти помогнем сијати брашно...
У време насипања бране Хидроелектране "Кокин Брод" донета је одлуку да се укине теренски додатак мештанима, који су путовали из околних села, а да остане службеницима и инжењерима. Једини члан Радничког савета од мештана Иван Вићевић, звани Јашар, у брк је скресао Мишу Радивијевићу, директору градње:
- 'Оћете нас сељаке и раднике да затрете, ко што сте козе утрли...!
На градилишту ХЕ "Потпећ" мангупи у свитање покрену ваљак. Уплашени стражар "Хидротехнике", Јован Лапчевић, из Рутоша, није знао да угаси машину, па са упереном пушком М-48 излети на пут Нова Варош - Прибој и заустављајући пун утобус, нареди возачу:
- Искачи и кочи ваљак, оде у Лим...!
У селима којима је највеће, Златарско језеро, потопило њиве, шуме, ливаде и изворе, сељаци су се жалили да су остали заточеници језера. Једном приликом је представник "Лимских ХЕ" нашироко објашњавао шта је све изграђено захваљујући преграђивању Увца.
- То је мало према лепоти и благу које смо изгубили...?! - прекиде га један од последњих становника Трудова. - Језера су поделила општину на два дела, села остала у беспућу... Ево, годинама добијамо само мрвице од киловата струје...! Увац ради, Београд се гради!
Оптужен да је провокатор и да узнемирава јавност, сутрадан се у станици милиције бранио:
- Само сам обавештавао народ! Први агрегат у електрани "Бистрица" пуштен је у рад 23. јануара 1960. године. Са турбине првенца на Увцу струја је потекла - право за Београд.
Група Bарошана расправљала је у некадашњем ресторану "Златар" зашто су недуго после градње на левку (уливној шахти) бране ХЕ "Увац" у Растокама отклањани пропусти градитеља.
ПАМЕТ СЕ НЕ КУПУЈЕ
ЗЛАТИБОРАЦ Станоје Бућић звани Бућа, комерцијалиста у "Лимским ХЕ", знао је да често на земљу спусти мудроване и бунџије, самоуправљаче:
- Могу да ти повећам плату, помогнем око стана, да добијеш боље радно место... Позајмићу ти и паре, знам да ћеш вратити. Једино не могу да ти помогнем за памет. То се не купује!
- Није примењен фактор У - огласи се стари, прекаљени грађевински инжењер Радомир Лале Ђековић.
Загледају се они, думају шта би то могло бити, кад ће Лале:
- Погледајте, бране у Кокином Броду и Радоињи: све стоји као саливено! Онда је сваки десети међу грађевинцима био удбаш, а није се знало кад стиже контрола из Београда...?!
Грађевински радник Драгољуб Зорић, Бабан, сиромашак из Кокиног Брода, никад у електрану није ушао блатњаве обуће, већ је чизме изувао испред, говорећи:
- Нећу да блатим кућу из које љеба једем!
Када му је на прослави "Лимских ХЕ" додељена захвалница, а једном директору новчана награда, предложио му је трампу пред званицама:
- Ево вама ово, директоре, а мене дајте паре!
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)