БОГАТИ СТАРИ РИМЉАНИ МИРИСАЛИ СУ НА ПАЧУЛИ: Археолози открили 2.000 година стару бочицу за парфем (ФОТО)
ХЕМИЧАРИ су недавно анализирали садржај стаклене бочице старе 2.000 пронађене у римској гробници у Шанији и открили да су Римљани волели јак и опојан парфем од пачулија, биљке која расте у тропским крајевима Азије и Океаније.

vikipedija
Фину бочицу од кварцног стакла са траговима садржаја археолози су пронашли још 2019. у римској гробници у јужном шпанском граду Кармона, где се у 1. веку налазило римско насеље. Пепео покојнице старе око 40 година био је смештен у стаклену урну, уз коју је била бочица од кварцног стакла, а све заједно било је спаковано у јајасту оловну кутију.
Када су отпечатили фину флашицу са минијатурним ручкама са стране, налик онима на амфори, научници нису осетили никакав упечатљив мирис па су занемарили тај аспект открића. Фасцинирала их је сама бочица од тврдог кварца веома тешког за обликовање и чепом од тамног доломита, што је указивало да је реч о луксузној реткости какву је могла да поседује само богата особа.

vikipedija
Флашица је бика херметички заптивена битуменом, па су се на стаклу видели остаци есенције садржаја за који су археолози претпистављали да је био парфем. Одраније је из древних писаних рецепата за парфеме, иако непотпуних, било познато да су Римљани мешали мирисне екстракте са биљним уљима, као што је маслиново, као конзервансом. Истраживачи су раније откривали наговештаје цветних екстраката у бочицама које су римљани користе за чување козметике, али никада прецизан извор ароме.
Хемичар Хосе Рафаел Руиз Аребола са Универзитета Кордоба у Шпанији подвргавао је садржај боце гасној хроматографији у комбинацији са масеном спектрометријом и идентификовао више супстанци типичних за етерично уље пачулија, које се добија из тропске биљке у југоисточној Азији. Археолози сматрају овај парфем доказом разгранатости и ефикасности трговачких мрежа у старом свету.

vikipedija
Есенција је увезена и флаширана у скупој бочици, али ово откриће не значи да је цело Римско царство мирисало на пачули. „У то време, парфеми су били резервисани за високо друштво“, каже Руиз Аребола.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)