КУЋА У КОЈОЈ НЕМА МЕСТА ЗА ЖЕНСКО ЧЕЉАДЕ: Музеј у Новом Бечеју чува успомене на двојицу Срба - др Владимира Главаша и Јосифа Маринковића
МУЗЕЈ Главашева кућа у Врањеву, старом делу Новог Бечеја, чува трагове минулих времена - и људи каквих више нема. Доктор Владимир Главаш (1834 - 1909) био је човек широке руке и образовања, великог поштовања према свим конфесијама, строгих начела и несвакидашње - искључивости.
Све ове, на први поглед контрадикторне особине стекле су се у једној необичној личности. Школски друг Јована Јовановића Змаја на лицеју у Братислави, наставио је дружење с песником и у Прагу, где је 1862. године дипломирао права. Ипак, није се дуго бавио својом професијом:
- Никада се није женио, кажу да је био особењак и волео да самује. После прве, неправедно изгубљене парнице, сматрао је да правде нема на свету и није хтео да остане у адвокатури - објашњава Татјана Влашкалин из Туристичке организација Нови Бечеј. - Искључиво се бавио пољопривредом, имао је своје раднике. Помагао је сиротињу и децу која нису могла да се школују, али је за узврат тражио диплому о завршеној школи, као и изражену жељу да потраже посао и на тај начин оправдају поверење.
Главаш је наставио да другује са Змајем и другим угледним савременицима, а чести гости у његовом дому били су Светозар Милетић и Ђура Јакшић. Саграђена у стилу класицизма почетком 19. века, и данас лепо очувана кућа се састоји из предворја, мале собе у бидермајер стилу украшене литографијама породице Главаш, свештених лица и познатих Врањевчана оног доба. Спаваћа соба у алт дојч стилу, са спаваћим креветима, перинама, ћилимима и шминкер столом.
- Доктор Главаш је живео са мајком. Пред смрт, тестаментом је оставио кућу Православној цркви, а уштеђевину Католичкој. Србин по националности, био је велики верник који је осим православне, посећивао католичку цркву, као и синагогу која је некад постојала у Новом Бечеју. Његова тестаментарна жеља била је и захтев да сто година после његове смрти не дозвољава да под овим кровом борави или преспава женско чељаде - открива Татјана Влашкалин.
Први новобечејски музеј отворен је на стогодишњицу Главашеве смрти, 16. фебруара 2009. године. Општина Нови Бечеј кућу је адаптирала, па су отварању претходили конзерваторско-рестаураторски радови у самом здању, али и помоћним просторијама у којима су некада живеле слуге и радници са Главашевог имања. У међувремену, целокупан простор попуњен је збиркама фотографија, књига, некадашњих пољопривредних машина, експонатима старих заната и берберницом која датира управо из тог периода.
- Од црквене општине кућу смо узели у закуп и договорили се да је претворимо у музеј. Сада радимо на томе да је и откупимо - каже наша саговорница. - У међувремену, "освежили" смо оно што је за Банат било у то доба карактеристично: молерај, односно мустре на осликаним зидовима. Почетком 19.века само су богате, газдинске куће могле да имају богато осликане зидове. Била је то ствар престижа, зидови са разним цветним и геометријским мотивима.
МАРИНКОВИЋЕВА СОБА
НОВОБЕЧЕЈАЦ је био и прослављени композитор Јосиф Маринковић. Његова родна кућа налазила се прекопута данашњег музеја. Нажалост, није очувана, па је музеј једну собу посветио великом уметнику: осим раскошног намештаја, у њој се налазе и урамљени пожутели листови са нотама композитора, албум са породичним фотографијама, као и фотографије хорова којима је дириговао.
Тако је салон, односно "примаћа соба" украшена аутентичним молерајем у 40 боја и стилском гарнитуром бидермајер. У истом простору су и бројни експонати које су даровали суграђани, па се тако музеј може похвалити клавиром, секретером као и потретом др Владимира Главаша који је урадио новобечејски уметник Милорад Јосимовић.
У оквиру музеја окриље је нашао и Завичајни клуб Новобечејаца и Врањевчана са поставкама етно-предмета, докумената и фотографија из прошлости града. "Завичајци" у овом простору током године организују различите манифестације,а једна је - муљање грожђа на традиционалан начин.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)