КАД ОДСЛУЖИМ КАЗНУ БИЋУ СТОЛАР: Разним обукама КПЗ у Сомбору пружа осуђеницима могућност за живот без стигме по изласку из ове установе
ПРЕ годину и по, С. М. је прешао линију закона и упућен је на издржавање казне у Казнено-поправни завод (КПЗ) у Сомбору. Мислио је тада да ће му боравак иза решетака бити туробан и монотон. Ни помишљао није да ће изучити столарски занат и почети да ствара предмете од дрвета.
- Столарској обуци сам се придружио да би ми брже прошло време. Мало по мало, учећи најпре теорију, па преко посла помоћног радника извештио сам се да могу сам да направим штафелај, кошницу, комад намештаја или нешто друго од дрвета - прича С. М. за "Новости", не прекидајући посао на стругу. - У Заводу сам положио и добио сертификат за обраду пуног дрвета и плочастих материјала. То су дефицитарна и врло лепо плаћена занимања "напољу", тако да ћу вероватно наставити тиме да се бавим кад изађем. Радим у групи са другим штићеницима, надамо се да ћемо наставити рад заједно по изласку јер смо сви са територије истог града, а идеја нам је да отворимо столарску радионицу. Сви смо породични људи и од наше зараде издржаваћемо своје породице, зато су нам овај "занат у рукама" и стечено радно искуство у Заводу веома драгоцени.
До паузе за ручак њему и другима у тиму остало је још мање од сата, па су пожурили да заврше планирани број штафелаја и блинд рамова, како би били спремни за чувену сликарску колонију "Елан".
- Радимо шест сати дневно, са паузама. Уз нас су инструктори који су нам несебично пренели своја знања. Али, верујте, неописив је тај осећај када од цртежа, пројекта на папиру, преко обраде дрвета дођете до финалног производа. Феноменалан! Такав да вас тера да још радите и стварате - искрен је наш саговорник.
У суседним просторијама привредне јединице "Елан", четири километра удаљене од центра Сомбора, ушушкане у зеленило и опасане Великим бачким каналом, други осуђеници припремају машине за обраду дрвета, од трупаца тополе праве па слажу палете, припремају графичку обраду па је израђују на специјализованој ЦНЦ машини, док по годинама живота старији штићеници, уз музику и разговор, склапају штипаљке. С обзиром на то да се на "Елану" одвија и повртарска и сточарска производња, недалеко од њих, пружају се пластеник са тек сазрелим парадајзом, њиве под кукурузом, обори са товљеницима, прасилиште, овцама, кокама носиљама... Велики део произведеног поврћа и меса задовољава потребе за исхраном осуђених и притворених, док се вишкови продају грађанству, што је омогућено после извршене фискализације. Тако се омогућава велика уштеда буџетских средстава. Да нема јасно утврђених правила, реда и дисциплине, слика би била као са неке успешне економије, а не из затворске јединице.
КПЗ у Сомбору је отвореног типа, један од пет таквих у Србији, у коме се, низом програма и обука, посвећено ради на ресоцијализацији осуђеника. Овде се упућују мушкарци осуђени за кривично дело извршено из нехата (без обзира на висину изречене казне), који имају пребивалиште односно боравиште на територији Виших судова у Новом Саду, Сомбору и Суботици, затим они који су први пут осуђени на казну затвора до три године уз услов да се против њих не води други кривични поступак односно да нису осуђени за најтежа кривична дела са елементима насиља, као и осуђени у прекршајном поступку од стране Прекршајног суда у Сомбору. Осим њих у овај КПЗ упућују се и лица оба пола којима је одређена мера притвора на територији Вишег суда у Сомбору.
- Живот се овде одвија по строго утврђеном правилнику о кућном реду, а о осуђеницима брину службе за обезбеђење, за третман, за обуку и упошљавање и опште послове. Служба за третман се бави процењивањем индивидуалних потреба осуђеника, капацитета за промену личности и степена ризика осуђеног за поновно чињење кривичног дела. У складу са тим, утврђује се програм поступања према осуђеном и почиње индивидуални рад са њим - објашњава Миљан Рабреновић, управник КПЗ у Сомбору.
- Њима је омогућено да прођу обуку за фризера, столара, виљушкаристу, за рад на пољопривредним машинама, оператера за ласерско гравирање, у сарадњи са немачком невладином организацијом "Хелп" која им даје серификате за стручно знање са којом Управа за извршење кривичних санкција годинама сарађује на програмима реинтеграције бивших осуђеника. Само током прошле године издали смо 40 сертификата, уз које они постају конкурентни на тржишту рада. Све је то са циљем да осуђени стекне, одржи и повећа радне способности, стекне радне навике и стручно знање да би што успешније прошао процес реинтеграције у друштвену заједницу и постао њен користан члан. Да би се избегла свака могућа стигматизација, ни у једном сертификату се не наводи да је стечен током издржавања затворске казне што, са друге стране, бившим осуђеницима олакшава пут ка запослењу.
А то није нимало лако. Нарочито онима који су се у неком тренутку изгубили у животу и скренули са правог пута. Да се они поново врате стазама које воде у лепшу будућност свакодневно се труде запослени Службе за третман. Зато им је свима пуно срце када у томе и успеју.
- Недавно смо имали условни отпуст осуђеника код кога је ресоцијализација прошла јако успешно. Био је хероински зависник на метадонској терапији. Самоиницијативно ју је прекинуо, кренуо ка самоизлечењу, све време је био радно ангажован, показао жељу да се промени и зато је добио позитивно мишљење за условни отпуст - додаје Невена Вујадиновић, специјални педагог у Служби за третман.
- Сарађујемо и са Школом за образовање одраслих, кад год постоји потреба осуђенике укључимо у процес образовања.
Троје њих је у мају завршило шести разред. Свештенство СПЦ, такође, сваког четвртка држи верску наставу. Осуђенима помажемо и да по истеку казне остваре права из домена социјалне заштите, као и да се пријаве у Националну службу за запошљавање.
Осуђеници махом сарађују у програмима, највише зато што је приступ индивидуалан и што се паралелно ради са породицом у коју треба да се врате по одслужењу казне.
- Они су углавном свесни да им је потребна помоћ, а у складу са тим ми месецима правимо план шта им је све потребно и зато пре истека казне интензивирамо сарадњу са државним институцијама: полицијским управама, Националном службом за запошљавање, центрима за социјални рад, филијалама Републичког фонда за здравствено осигурање, Црвеним крстом... Схвате шансу која им је пружена и искористе је. Не само да им брже прође време, већ учешћем у обукама и програмима имају бенефите, могу да посете породицу, да примају посете ван Завода, изађу у град, примају накнаду за свој рад, могу да користе годишњи одмор унутар и ван установе, што је додатна мотивација да се укључе у активности - наглашава управник Рабреновић.
- Поносни смо када у некој фирми видимо да ради лице које је било код нас. То је успех Завода и државе, која тако показује да брине о сваком свом грађанину. Јесте да су ти људи урадили нешто мимо закона и за то добила казну, али нису одбачени и препуштена сами себи. Њиховом успеху се сви радујемо.
Специјализовани програми
УЗ индивидуални рад, раде се и групни тј. пет специјализованих програма: општи когнитивно-бихејвиорални, рад са зависницима од алкохола и од дроге, за починиоце насиља у породици и починиоце насилних кривичних дела. Учешће на њима је добровољно, а они сагледавају своје понашање, уче да решавају проблеме комуникацијом и на друштвено прихватљив начин - објашњава Вујадиновићева.
Подршка од државе и града
ЗАХВАЉУЈУЋИ подршци Управе за извршење кривичних санкција и директора Дејана Царевића током прошле године Завод је гасификован, што је важно јер смо у центру града, а грејали смо се на чврсто гориво и били велики загађивачи. Санирани су и тоалети које користе осуђеници, окречене су просторије у којима бораве, добили смо нове кревете, душеке, постељину. Завршено је ограђивање радне јединице "Елан", купљен трактор за обраду 25 хектара земље, обновљен је кров и урађен пут до издвојеног дела. Уз подршку Града Сомбора и градоначелника Антонија Ратковића очекујемо добијање нове парцеле ван града за изградњу нове зграде Завода - каже управник Рабреновић.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)