ДА ЛИ ЋЕМО ЈЕСТИ БРАШНО ОД ЦРВА: Необичан научни пројекат Пољопривредног факултета у Новом Саду (ФОТО)

Љ. Перадовић

26. 08. 2024. у 11:20

ДА коке док шетају двориштем чепркајући пронађу и по којег црва и у сласт га поједу, одавно је позната ствар, док оне које се одгајају у кавезима и у затвореном простору немају ту привилегију. То ће се ускоро променити, па ће и ове друге имати прилику да једу, ову, њима омиљену "посластицу". Наиме, на Пољопривредном факултету у Новом Саду, група професора, истраживача и научника, већ месецима ради на пројекту "Просистем".

ДА ЛИ ЋЕМО ЈЕСТИ БРАШНО ОД ЦРВА: Необичан научни пројекат Пољопривредног факултета у Новом Саду (ФОТО)

Фото Љ. П. и Пољопривредни факултет

О чему је заправо реч, у разговору за "Новости" открива др Мирослава Половински Хорватовић, виши научни сарадник на новосадском Пољопривредном факултету, једна од осам учесника у поменутом пројекту и истиче да је циљ да од црва, конкретно ларви, направе брашно, које се додаје осталим компонентама за исхрану живине.

- Узгајамо црва брашнара "тенебрио милитор", и изучавају се само ларве - казује наша саговорница, објашњавајући да су оне сварљивије. - Урадили смо оглед са овим инсектима, хранили смо их да утврдимо њихову сварљивост. Познато је да су инсекти добри за исхрану животиња, због протеина.

Објашњавајући процес како се долази до брашна од црва, наша саговорница каже да ларве пролазе технолошки процес, и у једном моменту се прекида њихов раст, тако што се скувају, односно бланширају. Кувањем се уједно и стерилишу, а затим се суше. С обзиром на то, да ларве имају пуно масноће, она се мора оцедити, а затим се мељу и добија се брашно.

- Радимо метаболичка испитивања са различитим количинама ларви којe ће се стављати у храну, како би се дошло до оне одговарајуће - предочава др Половински Хорватовић. - Ларве се хране различитим хранивима како би се добио што повољнији хемијски састав. Метаболички оглед ће бити најпре на мањем броју бројлера - пилића, и тада ћемо сазнати који проценат је најповољнији за сварљивост. Тек након тога кренуће оглед на 1.200 пилића.

Црве, односно ларве, новосадски научници гаје у огледном пољу у Темерину, где је смештен огранак Пољопривредног факултета, и тамо су за њих створени идеални услови.

Хоће ли се ларве црва, односно брашно од њих користити и за људску исхрану, "људи од науке" не искључују такву могућност у будућности. Засада не.

Да би скренули пажњу на своје пројекте, експерименте и оно што раде у лабораторијама, усудили су се да направе и чоколаду са инсектима.

Узели су смесу белгијске чоколаде и излили на ларве. Они који су је пробали, кажу да је под зубима била хрскава, као кранч. А намера новосадских научника била је да тим несвакидашњим производом на нашим просторима, скрену пажњу на пројекат чији је циљ производња ларви инсеката за прехрану живине и стоке, алтернатива биљном протеину и све већој потреби за производњом протеинске хране у свету и код нас.

Предност узгајања

ПРЕДНОСТ узгајања инсеката се, према речима наше саговорнице, огледа и у томе што се на одређеном простору, на неколико полица могу производити протеини и имати их читаве године, јер ресурси производње хране постају ограничени. Предност оваквог начина производње је што је сигурнија од оне на отвореном, односно њивама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КИРЈОС ЈЕ ПРОВОКАТОР: Француска тенисерка без длаке на језику