ОСАМ ДЕЦЕНИЈА ОД НАЈТРАГИЧНИЈЕГ ДОГАЂАЈА У ИСТОРИЈИ ЛЕСКОВЦА: Савезничке "тепих-бомбе" убиле 2.000 људи и град сравниле са земљом
У АКЦИЈИ названој "Недеља пацова", пре равно 80 година, на данашњи дан, 6. септембра 1944, савезничке снаге засуле су Лесковац бомбама на потпуно нехуман, неселективан и безобзиран начин. Његов центар сравњен је са земљом, а град на Ветерници остао је без готово десетине укупног броја становника.
Чак 69 тона "тепих бомби", из 28 бомбардера савезничке алијансе, сручено је, 6. септембра 1944. године, на овај град који је у једном дану остао без, како се процењује, две хиљаде становника. Тачан број страдалих никада није утврђен. Пописано је 819 имена погинулих, а половину међу њима је чинила младост Лесковца, почев од тек рођених беба.
Сећања на овај најтрагичнији и најтужнији дан у историји Лесковца још живи, иако се после рата прећуткивао или се помињао са тек неколико реченица.
Све се променило када су историчари др Момчило Павловић и Верољуб Трајковић објавили књигу "Савезничко бомбардовање Лесковца 1944. године - студија и документи". Они су у тој књизи навели да је Лесковац страдао уз знање и одобрење врха Комунистичке партије Југославије и тако открили разлоге ћутања. Упоредо са тим они су, у сарадњи са историчарком Миром Ниношевић, припремили и изложбу на којој су светлост дана угледале фотографије потпуно разореног града.
- Од тада је прошло 30 година, али још памтим детаље сведочења преживелих која су врло потресна. Међу њима је било и оних који су остали без читавих породица. Догађај су описивали као катаклизму, јер је цео центар града био сравњен са земљом. Те приче су биле толико узнемиријуће да ни ми, као истраживачи, нисмо могли да не пустимо сузу, слушајући како су тела погинулих, као некаква посечена стабла, слагана једно на друго, док су многи данима извлачени из рушевина - прича нам Верољуб Трајковић, пензионисани кустос лесковачког Народног музеја.
Савезнички бомбардери, у пратњи 20 ловаца, уништили су и око 1.800 објеката у ширем центру града. Ова операција је изведена под именом "Недеља пацова", а њен циљ је био да спречи повлачење немачких окупационих снага из Грчке. Иако се веровало да је у граду стациониран велики број немачких и бугарских војника испоставило се да то није тачно.
- Ово бомбардовање, у односу на друге градове, специфично је по томе што је циљ савезника био цео град, а не неки посебни циљеви у њему. До безумне рушилачке акције дошло је после захтева руководства партизанског покрета односно Коче Поповића који је, као и амерички генерал Фицрој Меклејн, све то посматрао са узвишења изнад града - додаје Трајковић.
СПОМЕНИК ПОСЛЕ ПОЛА ВЕКА
МНОГИ житељи Лесковца су данима, под рушевинама, трагали за својим најближима, док су се са Светоилијског гробља чули непрестана кукњава и лелек. Савезници су овај град први пут бомбардовали 5. априла 1944. године, потом и неколико пута крајем јула, али је 6. септембра бомбардован разорно и сурово. Споменик односно Спомен-чесма жртвама савезничког бомбардовања подигнута је тек 1991, готово пола века од ове трагедије.
Сирене за узбуну зачуле су се тачно у подне, а 18 минута касније почеле су да падају бомбе. Током двадесетак минута разорног бомбардовања, као куле од карата, падале су зграда за зградом, а срушена су и 84 највећа и најлепша објекта каквим су могли да се похвале малобројни градови у Србији, од Железничке станице и монументалне зграде Гимназије до чувеног Хотела "Костић".
- Тај стравични догађај је убио и душу града у архитектонском смислу, док га је у економском погледу вратио деценијама уназад. Под бомбама су нестале многобројне фабрике предратних индустријалаца, а оне које су "преживеле" расељене су широм земље - истиче Трајковић и подсећа да је Лесковац, пре рата, важио за један од привредно најразвијенијих градова, али да после савезничких бомби више није личио на себе.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)