И БУТЕЉКА ИЗ БЛАЦА У ФРАНЦУСКОМ ВИНСКОМ ГРАДУ: "Новости" у Бордоу, краљевини божанског пића (ФОТО/ВИДЕО)
СЛАНИ ветар носи над главама мирис шунке, мора и вина. У Бордоу смо, краљевини црног нектара. Овде је седиште аутентичне француске буржоазије и божанског пића.
Речним каналима до залива Жиронде мимоилазе се живахне макете шарених једрењака и сићушне главе разбарушених галебова. Изнад, са обале, пада на њих поглед са заобљеног врха стакленог светионика Винског града.
Ово је институција у којој може да се сазна све, или готово све о ономе по чему је Француска можда и најпознатија у свету. Па и о томе коју је боцу, зависно од јеловника, најприкладније ставити на празничну трпезу ових дана.
Вински град је замишљен 2009. године, а отворен 2016. у присуству тадашњег председника Француске Франсоа Оланда, с циљем да буде културни и туристички центар који ће сачувати националну вредност значаја вина.
Посећује га око пола милиона туриста годишње. Међу њима су три четвртине домаћи гости, а око једне четвртине странци, највише Британци, Американци, Шпанци, Швајцарци, Немци и Италијани. Реч је о модерној стакленој згради, у зеленој, сивој и златној боји, површине више од 13 хиљада квадратних метара на осам нивоа, изграђеној на месту некадашње ливнице у старој луци.
Стална изложба омогућује вински пут од античких дана до данас, на свих пет континената. Све је организовано у шест тематских група, од упознавања с најпознатијим виноградима и винима на свету, до личног откривања арома и укуса.
Овде се приказује развој производње вина, од археолошких ископина до данас, све кроз културу узгајања винове лозе као опште културне и цивилизације баштине. Посетиоцима је на располагању и велика библиотека књига у којима се помиње вино. Уз сталну изложбу уметничких радова организују се и привремене поставке, с вином као инспирацијом стваралаца, од Бодлера до Пикаса. Два-три сата обиласка брзо прође.
Захваљујући љубазности наших домаћина, сазнали смо и како су се због вина и винограда кроз историју мењале навике и привреда, настајали дворци, трансформисао састав земље. Канал "Нејшенел Џиографик" је овај музеј сврстао на седмо место најбољих у свету. У огромној винотеци, са 14 хиљада флаша, могу да се пронађу и боце из седамдесетак земаља.
- Имамо их, наравно, и из Србије. Надам се да ћу тачно изговорити назив произвођача... – каже нам љубазни продавац.
Реч је о нашој аутохтоној сорти прокупац. Бутељка, пуњена у познатој винарији у Блацу, овде се продаје по цени од 16,50 евра.
ПРОМЕЊЕН И ЗАКОН
Пројекат изградње Винског града је својевремено наишао на критике удружења за заштиту од алкохола и зависности. Зато је, између осталог, промењен и члан закона о забрани промоције аклохола у коме се од тада истиче да новински текстови и туристичка понуда око алкохолних пића не спадају у рекламу.
У овом музеју вина у Бордоу за знатижељне организују и обиласке винограда с дегустацијом у региону који има више од 7.000 двораца око којих су засађени чокоти. Плови се бродом реком Гароном, преко чијих обала се уз пратњу енолога стиже до поседа у чијим подрумима се чува драгоцена течност.
Простор Винског града може и да се закупи, за различите приватне догађаје, укључујући и салу Белведер с које, са висине од 35 метара, пуца поглед на цео Бордо и околину. На овим прославама се, наравно, дегустира пробрано винце.
Овде се, на кратким курсевима, колико се то може током једне посете, подучава и начину дегустације, мирисним чулима, али и непцима. Вино ту може да се дегустира на различите начине, уз софрологију, односно технику опуштања засновану на јоги, па све до традиционалног пијуцкања уз пршуту и чоколаду.
Овде се учи и хармонији укуса уз асоцијацију сирева с вином, прављење коктела или разликовање особености врхунских вина из Бордоа, али и читавог света.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)